Domowe sposoby na włosy, czyli jak zadbać o fryzurę w domowym zaciszu?

Domowe sposoby na włosy stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet. W czym takie naturalne mikstury mogą być lepsze od kosmetyków z drogerii?

Domowe sposoby na włosy czy kosmetyki z drogerii?

Domowe sposoby na włosy kojarzą nam się ze stosowaniem wyłącznie szamponu i odżywki. Wiadomo jednak powszechnie, że mamy dużo bogatszy wachlarz możliwości pielęgnacji włosów w domu. Oprócz gotowych kosmetyków dostępnych w drogeriach, możemy także stosować sposoby znane jeszcze naszym babciom. Coraz popularniejsze stają się bowiem naturalne metody dbania nie tylko o włosy, ale także o całe ciało. Część z nas nie ma świadomości, że wiele produktów, które na co dzień mamy w domu może służyć do pielęgnacji włosów.

Pielęgnacja włosów - jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja włosów to niezmiernie ważny element kobiecego rytuału dbania o urodę. Zdrowe, piękne i lśniące włosy są w końcu atrybutem kobiecości. W zależności od ich długości, należy poświęcić jednak sporo czasu i zaangażowania w to, aby nie były zniszczone i ładnie wyglądały. Przede wszystkim należy zadbać, żeby zawsze były świeże i puszyste. Żadna pielęgnacja włosów nie odniesie pożądanego skutku, jeśli nasze włosy będą przetłuszczone i oklapnięte. Aby nasze włosy dobrze wyglądały po myciu, warto dobrać odpowiedni szampon. Obecnie w drogeriach mamy szeroki dostęp do szamponów różnych producentów. Starajmy się sprawdzać składy i eliminować szampony zawierające silikony, które niekorzystnie oddziałują na włosy. Wybierajmy te o naturalnej zawartości, dostosowane do naszego typu włosów. Jeśli mamy problem z przetłuszczaniem odpowiedni będzie szampon z pokrzywą, natomiast do włosów puszących się, doskonale sprawdzi się ten z olejkiem arganowym. Odpowiednio dobrany szampon jest podstawą prawidłowej pielęgnacji włosów.

Naturalne sposoby na włosy - od czego zacząć?

Naturalne sposoby na włosy wbrew pozorom nie są takie skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Należy tylko trochę czasu poświęcić przygotowaniu rytuału pielęgnacyjnego i w domowym zaciszu możemy się poczuć niczym w SPA. Aby w odpowiedni sposób zadbać o włosy, najpierw trzeba poprawnie zdiagnozować ich stan. Jeśli mamy włosy i skórę głowy z tendencją do przetłuszczania się, wówczas będziemy musiały zastosować inne preparaty, niż kiedy nasze włosy są przesuszone i łamliwe. Dlatego ocena tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze włosy jest konieczna do dobrania odpowiednich naturalnych sposobów na ich pielęgnację. 

Domowa pielęgnacja włosów - własne SPA

Domowa pielęgnacja włosów nie powinna ograniczać się tylko do regularnego mycia włosów. Warto co jakiś czas nałożyć na nie odżywkę nawilżającą, zwłaszcza jeśli często używamy suszarkę lub prostownicę. Dobre efekty daje także zastosowanie raz w tygodniu maski odżywczej, która poprawia kondycję włosów, ale także skóry głowy, od której stanu zależy to, jak wyglądają nasze włosy.

Jak pielęgnować włosy? Domowe sposoby

Wiele kobiet zastanawia się, jak pielęgnować włosy domowymi sposobami, aby uniknąć ich przesuszenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przesuszenie i łamliwość włosów może być wynikiem bardzo wielu czynników. Należeć do nich mogą:

  • zbyt częste użycie kosmetyków do pielęgnacji - nieodpowiednie szampony/odżywki zawierające szkodliwe silikony, które wysuszają włosy
  • zła dieta uboga w witaminy, mikroelementy, a także małe spożycie wody, może prowadzić do pogorszenia stanu włosów
  • nadmierna ekspozycja na czynniki zewnętrzne takie jak: słońce, wiatr, opady - niszczy strukturę włosa
  • częste zabiegi farbowania i trwałej ondulacji

W zależności od tego, co powoduje kłopoty z włosami, należy podjąć działania, aby poprawić ich stan. Przede wszystkim trzeba ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z używania suszarki do włosów, prostownicy i lokówki. Stylizacja włosów z użyciem tych przyrządów niesamowicie wysusza. Suszenie, jeśli koniecznie musi odbywać się z użyciem suszarki, warto przeprowadzić zimnym strumieniem powietrza, który zamknie łuski włosów.

Zobacz wideo

Zniszczone włosy - domowe sposoby

Na zniszczone włosy domowych sposobów mamy całe mnóstwo. My jednak wspomnimy o kilku najbardziej znanych i polecanych:

  • Chcąc nawilżyć i odżywić włosy warto zastosować maseczkę z żółtek, olejku rycynowego i cytryny. Taka mikstura zregeneruje nasze włosy i doda im blasku. Wystarczy nałożyć ją na suche włosy, owinąć głowę folią i po około pół godzinie zmyć z użyciem szamponu. Należy powtarzać taki rytuał raz w tygodniu. 
  • Jeżeli chcemy wzmocnić włosy warto z kolei zastosować maseczkę z drożdży piekarskich. Nie od dziś wiadomo, że drożdże zawierają witaminy z grupy B, które mają bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów. Drożdże należy rozprowadzić w odrobinie mleka i podgrzać. Następnie ciepłą papkę umieszczamy na suchych włosach i po 30 minutach zmywamy z użyciem szamponu.
Więcej o: