W kosmetyce kwas migdałowy wykorzystuje się jako środek do peelingu. Kwas AHA o łagodnym działaniu, nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale jednocześnie nawilża cerę. Otrzymuje się go z naturalnych surowców, a konkretnie z gorzkich migdałów. Kwas wykazuje się też działaniem przeciwstarzeniowym i antybakteryjnym. Do kolejnych warstw skórnych przenika powoli i stopniowo, dzięki czemu nie wywołuje żadnych przebarwień, a jednocześnie okazuje się bardzo skuteczny. Co istotne, w jego składzie nie ma nic, co zaszkodziłoby zdrowiu człowieka, a dzięki temu, że jego stosowanie nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych, możesz bez zawahania wykorzystywać go o każdej porze roku.
Zastosowanie kwasu migdałowego to głównie peeling chemiczny wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Stosuje się go przede wszystkim w okolicach skóry twarzy i dekoltu, a także dodaje się go do kremów mających na celu zmiękczyć skórę stóp. Co ważne, zwykle skóra bardzo dobrze toleruje jego działanie, dlatego też w wyniku jego zastosowania nie powstają:
Dzięki temu może być wykorzystywany przez osoby o skórze wrażliwej oraz cerze naczynkowej, która wymaga ostrożnej, a zarazem bardzo delikatnej pielęgnacji.
Jeśli chodzi o kwas migdałowy, efekty jego działania są szybko dostrzegalne. Oprócz wygładzenia skóry i wyrównania jej kolorytu, można liczyć na spłycenie niektórych blizn oraz widocznych zmarszczek. Kwas migdałowy stymuluje ponadto produkcję kolagenu, dlatego też skóra po jego zastosowaniu staje się znacznie jędrniejsza. To doskonały sposób na trądzik, ponieważ za jego pomocą dochodzi do redukcji nadmiernej produkcji sebum.
Po stosowaniu kwasu migdałowego skóra wygląda zdrowo i promiennie. Jej wierzchnia warstwa zostaje rozpuszczona, a procesy rogowacenia naskórka zostają zahamowane. Cera przestaje być świecąca, a staje się idealnie matowa, zmniejszają się też pory i redukowana jest liczba zaskórników. Znikają wszelkie przebarwienia, a osobie stosującej preparat wyraźnie ubywa lat. Należy również pamiętać o tym, że kwas migdałowy działa:
To dzięki temu może likwidować procesy zapalne w różnych fragmentach skóry i znacznie zmniejszyć ilość zmian powstałych na skutek trądziku. Co istotne, po zabiegu z wykorzystaniem tego rodzaju kwasu, skóra staje się podatniejsza na działanie nakładanych na nią kosmetyków (te docierają wówczas do jej głębszych warstw).
Nie wszyscy mogą wykorzystywać kwas migdałowy. Przeciwwskazania są nieliczne, ale jednak istnieją, dlatego warto zdawać sobie z nich sprawę. Po substancję tę nie powinny sięgać:
U osób o cerze szczególnie wrażliwej czasem mogą występować efekty uboczne. Wśród nich należałoby wymienić:
Zazwyczaj jednak zabieg z kwasem migdałowym nie wywołuje żadnych niepożądanych objawów.
Kwas migdałowy – jak stosować go w domu? To wcale nie takie trudne. To fakt, że więcej kobiet decyduje się na zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, jednak kwas migdałowy w domu też nie jest wcale niczym rzadkim. Jeśli chce się go wykorzystać samodzielnie, wystarczy kupić specjalnie przygotowany półprodukt, a następnie stworzyć z niego własnoręcznie peeling chemiczny. Zabierając się jednak za taką procedurę, należy pamiętać o wszelkich koniecznych środkach ostrożności i postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Peeling z kwasu migdałowego dobrze jest nakładać wacikiem lub pędzelkiem. Warto też przez cały czas uważnie przyglądać się swojej skórze i nie przekraczać czasu, w którym preparat powinien się na niej znajdować.
Pamiętaj, że wiele zależy od wysokości stężenia kwasu. Wraz z jego wzrostem, zwiększa się także działanie preparatu. Najlepiej, jeśli przed przeprowadzeniem zabiegu spróbujesz przyzwyczaić swoją skórę do kwasu migdałowego, używając kremów albo toników charakteryzujących się jego niewielką zawartością. Zwykle poleca się wykonywanie zabiegów w okresie jesienno-zimowym. Warto zdecydować się na całą serię i wykonać całą procedurę - około trzy do pięciu razy. Odstęp między jedną aplikacją peelingu a drugą powinien wynosić minimalnie dwa, trzy tygodnie.