Kosmetyki naturalne cieszą się dużym powodzeniem. Wiele z nich bazuje na różnego rodzaju olejkach, choć te często można także stosować jako samodzielne specyfiki. Olejki pomagają na cerę, wspierają aromaterapię czy poprawiają wygląd włosów – wszystko zależy oczywiście od ich rodzaju, a także podstawowych właściwości, jakie wykazują. Olejek różany pojawia się w wielu gotowych preparatach, można go także nabyć osobno i stosować w pojedynkę. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jeden z najbardziej kosztownych olejków, jakie można dzisiaj kupić.
Olejek różany ma zastosowanie w wielu kosmetykach. Dzieje się tak, ponieważ doskonale oddziałuje na skórę. Jest substancją o właściwościach antyseptycznych oraz przeciwzapalnych. Co więcej, koi nerwy, działa przeciwbólowo, a przy tym pięknie pachnie. Często wykorzystuje się go, gdy występują bardzo silne i przedłużające się bóle migrenowe. Kobiety mogą go także stosować, by złagodzić objawy, jakie daje często zespół napięcia przedmiesiączkowego. Preparaty pielęgnacyjne zawierające olejek różany są zwykle polecane do cery suchej. Dzieje się tak z uwagi na to, że doskonale łagodzą wszelkie podrażnienia, nawilżają, a także przywracają skórze utraconą jędrność (dlatego olejek z róży można znaleźć nierzadko w składzie kosmetyków odmładzających).
Olejek różany może też pomóc skórze z problemami trądzikowymi. Wpływa pozytywnie na wszelkie stany zapalne, redukuje przebarwienia, a także wspomaga pracę gruczołów łojowych, prowadząc do jej normalizacji. Może również okazać się skuteczny w walce z bliznami potrądzikowymi. Niektórzy traktują olejek z róży jako afrodyzjak. Nie bez powodu – ma bowiem poprawiać libido, zwiększając ochotę na seks.
Jeśli ma się w domu czysty olejek różany, można go użyć chociażby do:
Trzeba też mieć świadomość, że nie wszystkim osobom olejek różany rzeczywiście będzie służył. Nie powinny po niego sięgać osoby uczulone (silnie alergizujący jest eugenol, zawarty w olejku w wysokim stężeniu), a także kobiety w ciąży oraz te, które karmią dzieci piersią. Nie poleca się go także stosować u dzieci do siódmego roku życia.
Jak zrobić olejek różany? Teoretycznie, jego podstawową wersję można opracować samodzielnie w domu. Aby to zrobić, należy najpierw przygotować:
W pierwszej kolejności trzeba ususzyć płatki róży. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na słońcu, jednak zimą, gdy nie ma takiej możliwości, można zastępczo wykorzystać kaloryfer. Potem dobrze wyparzyć słoik lub buteleczkę. Następnie należy wypełnić tak przygotowane naczynie ususzonymi płatkami róży. W ostatnim kroku natomiast trzeba zalać płatki róży wybranym olejem lub oliwą w taki sposób, by cała jego zawartość została nim przykryta.
Na tym jednak nie koniec przygotowań. Tak opracowany specyfik należy szczelnie zamknąć, a następnie pozostawić w ciepłym, najlepiej słonecznym miejscu na sześć tygodni. Kiedy ten okres minie, trzeba przelać olej przez sitko, a następnie wlać z powrotem do słoika. Po tych czynnościach olejek jest już gotowy do użycia.
Jeśli chodzi o olejek różany, cena bywa czasem naprawdę zaporowa. Oryginalny olejek przygotowywany z róży damasceńskiej może kosztować nawet około 100 złotych za 10 mililitrów. Oczywiście, można też trafić na olejek z innego gatunku róży – wówczas cena może być znacznie niższa, na przykład w granicach 40-50 złotych.
Dlaczego olejek różany bywa tak drogi? Otóż litr olejku z róży damasceńskiej przygotowuje się z blisko pięciu tysięcy płatków. Co więcej, róże, z których będą pochodziły, należy zrywać o świcie. Nic dziwnego, że produkt przygotowywany z wyselekcjonowanych, wysokiej jakości składników, ceni się naprawdę wysoko. Mimo to, olejek różany cieszy się popularnością praktycznie na całym świecie.