Dezodorant bez aluminium: czy warto zamienić swój dezodorant na wersję naturalną?

Dezodorant bez aluminium - takim hasłem reklamuje się coraz więcej produktów dostępnych na rynku. Trend eko wszedł na stałe do naszych zakupowych przyzwyczajeń i dlatego staramy się wybierać kosmetyki z dbałością o ich naturalne pochodzenie.

Dezodorantów używamy chyba wszyscy, każdego dnia. To jedna z podstaw naszej pielęgnacji, dlatego musi być skuteczna, niedroga i łatwa w użyciu. Do niedawna prostymi kryteriami wyboru dezodorantów były zapach, szybkość wysychania i cena. Ale od kiedy na rynku pojawiły się produkty naturalnego pochodzenia – dezodoranty bez aluminium, które reklamują się jako zdrowsza alternatywa swoich odpowiedników, pojawił się dodatkowy dylemat. Czy dezodorant bez aluminium to nasz nowy must-have? Z badań naukowców, wbrew temu co głosi część zwolenników ekologicznego stylu życia, nie wynika jasno, że zwykłe antyperspiranty są szkodliwe dla zdrowia i mogą być bezpośrednią przyczyną choroby nowotworowej. Naukowcy przyznają jednak, że nie mogą też tego jednoznacznie wykluczyć. W związku z tym może jednak warto zastąpić nasz dezodorant dezodorantem bez aluminium? Jeśli nie jesteśmy do tego gotowe w okresie letnim, zacznijmy od czasu jesienno-zimowego.

Zobacz też: Jak wybrać skuteczny i bezpieczny dla zdrowia antyperspirant?

Antyperspirant bez aluminium – chwilowy trend, czy konieczność?

Największe obawy związane ze stosowaniem naturalnych antyperspirantów bez aluminium wiążą się z ich faktycznym działaniem. Żadna z nas nie chciałaby w ważnym momencie poczuć, że zastosowany antyperspirant nie działa.

Antyperspiranty to kosmetyki, które dzięki aluminium hamują wydzielanie potu poprzez obkurczenie i zablokowanie ujść gruczołów potowych. Niestety naukowcy potwierdzili, że aluminium przenika do naszego układu nerwowego. Wysoką zawartość tego metalu obserwuje się między innymi u osób cierpiących na Alzheimera. Jeśli antyperspirantu używamy codziennie przez większą część naszego życia, może warto choć częściowo zastąpić go bezpiecznymi, naturalnymi zamiennikami?

Naturalne antyperspiranty – czy działają?

Naturalne antyperspiranty nie będą blokować naszych gruczołów łojowych ani zmniejszać ilości wydzielanego potu. Ich działanie opiera się na ograniczaniu rozwoju bakterii, które są sprawcami nieprzyjemnych zapachów. Naturalne antyperspiranty zawierają również mieszanki zapachowe, które pomagają maskować ewentualną przykrą woń. Dodatkowo pielęgnują i nawilżają nasze pachy. Naturalne antyperspiranty posiadają w swoim składzie różne środki, które mają zastępować aluminium. Jest to między innymi:

Skóra każdej z nas jest inna, zatem na każdą z nas mogą lepiej działać inne składniki. Niestety, znalezienie naturalnego antyperspirantu, który będzie skuteczny cały dzień wymaga od nas cierpliwości i determinacji. Możemy mieć szczęście i okaże się, że już pierwszy produkt, po który sięgnęłyśmy spełnia nasze oczekiwania, ale może też być tak, że trzeba będzie przetestować kilka. Czy warto? Jeśli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa stosowanych kosmetyków, na pewno. Obecnie wiele firm, także tych popularnych i dostępnych w drogerii, ma w swoim asortymencie naturalne antyperspiranty – wybieraj i testuj.

Antyperspirant bez aluminium: ranking

Ranking antyperspirantów bez aluminium, niestety nie ma prawa istnieć, o ile miałby być naprawdę rzetelny. Antyperspiranty bez aluminium, jak wspominaliśmy, opierają się na bardzo wielu substancjach zastępujących działanie potencjalnie szkodliwego składnika i każdy musi sam znaleźć taki, który będzie skuteczny na jego skórze. Kolejnym subiektywnym kryterium wyboru będzie zapach: jedni z nas wolą zapachy świeże i energetyzujące, inni słodkie i ciężkie. Antyperspiranty bez aluminium różnią się także ceną i dostępnością: możemy wybrać tańsze, które oferują wielkie marki i droższe, ale produkowane przez rodzime, małe firmy.

Zobacz wideo Jak zrobić perfumy w kremie?

Jakie antyperspiranty bez aluminium wybrać?

Jakie antyperspiranty bez aluminium wybrać? Takie, które będziemy chętnie stosować! Może skusi nas piękne, estetyczne opakowanie, może przyjemny zapach lub ulubiona marka? Działanie będziemy mogły ocenić dopiero po pierwszym użyciu. Warto też przechodzić na stosowanie antyperspirantów bez aluminium stopniowo: zacznijmy od stosowania ich w weekendy, dni wolne od pracy, kiedy w razie niepowodzenia mamy możliwość szybkiego umycia się i zmiany ubrania. Jeśli wybrany produkt okaże się skuteczny, możemy powoli wprowadzać stosowanie go w dni powszednie, najlepiej jednak robić to stopniowo. Najbardziej problematyczny okres to z pewnością upalne lato. Jeśli pracujemy w klimatyzowanych, chłodnych miejscach problem będzie mniejszy, w innym przypadku można rozważyć czasowy powrót do klasycznych środków przeciwpotowych, by nie czuć dyskomfortu. Pamiętajmy, że naukowcy w swoich badaniach nie potwierdzili szkodliwości aluminium i jego działania kancerogennego, dlatego nie ma powodów do nadmiernej paniki. Niemniej jednak zachęcamy do wypróbowania antyperspirantów bez aluminium i szukania ideału.

Zobacz też: Jeżeli twój antyperspirant nie działa, pewnie powielasz błąd, który popełniają tysiące osób każdego ranka

Więcej o: