Olejek aloesowy - właściwości i zastosowanie. Jak przygotować go samodzielnie?

Olejek aloesowy zawiera w sobie bardzo wiele cennych składników, pozytywnie wpływających na ludzkie zdrowie. Właśnie dlatego tak chętnie po niego sięgamy i wykorzystujemy go w rozmaitych sytuacjach.

Aloes to roślina, z której wyciąg często wykorzystuje się w kosmetyce. Najwięcej prozdrowotnych substancji zawierają w sobie jego grube, a zarazem bardzo mięsiste liście. To z nich wytwarza się olej, znany i ceniony przez ludzi z wielu zakątków świata. Woda, zawarta w liściach aloesu, swoją konsystencją przypomina gęsty żel. Co istotne, preparaty i wyciągi z aloesu stosuje się nie tylko zewnętrznie – niektóre z nich przeznaczone są do picia (sok aloesowy).

Olejek aloesowy: właściwości

Właściwości olejku aloesowego są dosyć różnorodne. Na początku trzeba zwrócić uwagę na to, że substancja uzyskiwana z liści aloesu nie jest olejkiem stuprocentowym i potrzebuje nośnika w postaci tłuszczu (najczęściej jest to olej sojowy, rzadziej natomiast oliwa z oliwek czy olej migdałowy). Przede wszystkim, olejek aloesowy znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę (w dermokosmetyce wykorzystuje się także żel aloesowy). W swoim składzie posiada bogactwo witamin, minerałów, a także protein i enzymów.

Wśród właściwości olejku aloesowego wymienia się chociażby:

  • działanie przeciwutleniające – zwalcza wolne rodniki, chroni skórę i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się;
  • działanie kojące – łagodzi stany zapalne skóry, zmniejsza zaczerwienienie;
  • działanie ziarnujące – przyspiesza gojenie się ran;
  • działanie antybakteryjne i antywirusowe – aloes zawiera w sobie dużą dawkę aloe emodyny, która zwalcza wirusy i bakterie;
  • działanie antygrzybiczne i przeciwzapalnie – doprowadza do zmniejszenia się stanu zapalnego i radzi sobie z zakażeniami grzybiczymi;
  • działanie nawilżające – odżywia i wzmacnia skórę, radząc sobie z jej przesuszeniem;
  • działanie przeciwbólowe;
  • działanie odkażające.

Olejek aloesowy: zastosowanie

Zastosowanie olejku aloesowego jest bardzo szerokie. Nie bez powodu znajduje się w niektórych kosmetykach oraz środkach leczniczych. Można go także stosować jako samodzielny specyfik, zdradzający zarówno właściwości pielęgnacyjne, jak i prozdrowotne. Warto więc wykorzystywać go do:

  • wsparcia w przypadku dolegliwości trawiennych. Picie soku z aloesu pomaga uregulować pracę jelit, a także zadziała delikatnie przeczyszczająco;
  • smarowania śladów po ukąszeniu owadów. W ten sposób olejek z aloesu jest w stanie doprowadzić do zmniejszenia się ewentualnego obrzęku (zwłaszcza w przypadku ukąszenia przez osę czy pszczołę);
  • łagodzenia oparzeń słonecznych (także w przypadku ran powstałych po długotrwałej wizycie w solarium);
  • wspierania dziąseł i poprawiania higieny jamy ustnej. Olejek aloesowy może pomóc w leczeniu paradontozy, a także zmniejszyć występujący kamień nazębny oraz złagodzić dolegliwości towarzyszące zapaleniu dziąseł i próchnicy;
  • smarowania ran, siniaków i otarć. Dzięki aloesowi zmniejsza się ryzyko powstawania blizn;
  • pielęgnacji włosów, które odżywi, nawilży i odpowiednio zmiękczy;
  • masażu;
  • walki z łupieżem.
Zobacz wideo Zastosowanie olejku rycynowego

Olejek aloesowy: jak zrobić?

Jak zrobić olejek aloesowy? Wbrew pozorom, samodzielne przygotowanie tego specyfiku wcale nie jest skomplikowane. Co więcej, przygotowany przez nas olej będzie tak samo skuteczny jak ten, który można kupić w sklepie.

Aby zrobić olejek aloesowy, należy mieć:

Jeśli liście bierze się z aloesu z doniczki, warto ścinać te, które są najstarsze, ponieważ w nich znajduje się najwięcej aktywnych substancji (nie szkodzi, jeśli mają nieco przyschnięte końcówki). Następnie drobno pocięte liście należy wsypać do słoika lub butelki. W kolejnym kroku trzeba je zalać wybranym olejem. Później tak przygotowany macerat powinno się postawić w suchym, chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych. Tam powinien odczekać około dwóch tygodni, by można było go później używać do różnych celów.

Kiedy minie określony czas, należy zlać olej do butelki z ciemnego szkła lub pojemnika, który nie będzie przepuszczał do środka światła. Warto wiedzieć, że olej aloesowy nie powinien znajdować się w temperaturze wyższej niż 20 stopni Celsjusza. Stworzony olej powinien nabrać przyjemnego, roślinnego aromatu i nabrać zielonkawego odcienia.

Aloes: cena

Jeśli mamy na myśli gotowy olejek aloesowy, cena w sklepie to około 20 złotych za 50 mililitrów. Dlatego możemy uznać, że stworzenie własnego olejku wyjdzie nas taniej. Cena aloesu w doniczce zawiera się mniej więcej w przedziale od 15 do 40 złotych, jednak roślina i jej zbawienne właściwości mogą służyć przez długi czas. Każdorazowo należy jednak doliczyć cenę oleju nośnego, jaki zostanie wybrany do sporządzenia specyfiku.

Więcej o: