Krosty na czole - dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?

Krosty na czole to nic przyjemnego. Prawie każda z nas zmagała się z tym przykrym problemem przynajmniej raz w życiu. Dlaczego krosty pojawiają się na czole i co zrobić, by pozbyć się ich jak najszybciej?

Krosty na czole: skąd się biorą?

Krosty na czole należały kiedyś do dolegliwości wieku młodzieńczego. Obecnie takie problemy pojawiają się coraz częściej u osób dojrzałych, po 30. roku życia. Jakie są przyczyny ich powstawania?

Powodów jest bardzo dużo. Pierwszym krokiem do pozbycia się krost na czole jest oczywiście wykrycie powodu ich powstawania. Jeżeli jesteśmy w ciąży, to wystarczy wykazać się cierpliwością, po porodzie stan naszej cery powinien polepszyć się sam. Jeśli jesteśmy fanami niezdrowej diety opartej na fast foodach i innych gotowych posiłkach bogatych w cukry, powinniśmy jak najszybciej je ograniczyć i to nie tylko z powodu krost. Taka dieta jest zabójcza dla całego organizmu, nie tylko dla skóry. Niektóre osoby reagują wysypem pryszczy także na produkty mleczne i pikantne przyprawy. Słońce może powodować na czole wysypkę w postaci niewielkich wyprysków, które szybko ustępują. Większy problem będą miały osoby, u których krosty na czole są spowodowane przyjmowaniem leków lub zaburzeniami hormonalnymi. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń.

Zobacz też: Wyciskanie pryszczy - uzależniający nawyk, który niszczy naszą cerę

Krostki na czole – jak ich uniknąć dzięki prawidłowej, domowej pielęgnacji

Możemy walczyć z krostkami na czole prawidłową, domową pielęgnacją. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym, ale niezbyt agresywnym oczyszczaniu skóry. Używajmy do tego delikatnych, niepieniących substancji, aby nie zniszczyć warstwy hydro-lipidowej naskórka i nie prowokować twarzy do wydzielania nadmiernej ilości sebum. Kolejnym krokiem będzie nałożenie odpowiedniego, nawilżającego lub natłuszczającego kremu bądź serum z wysoką zawartością składników pielęgnujących. Poranną pielęgnację należy koniecznie zamknąć zastosowaniem kremu z filtrem SPF.

Kosmetolodzy uważają kremy z filtrem za najskuteczniejszą anty-starzeniową profilaktykę. Taką podstawową pielęgnację możemy uzupełnić o domowe maseczki (np. maseczkę z sody oczyszczonej) i peelingi.

Pryszcze na czole – a może specyfiki z apteki?

W aptece znajdziesz cały szereg preparatów na pryszcze na czole. Zanim udasz się na konsultację do dermatologa możesz wypróbować działanie maści z kwasem acetylosalicylowym, który ma za zadanie zmniejszać stany zapalne. Jeśli boisz się kwasów, wypróbuj maść z cynkiem i siarką o działaniu antybakteryjnym. Pamiętaj, żeby pielęgnację kosmetykami łączyć ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Na jakość cery pracuje cały Twój organizm!

Krosty na czole: przyczyny

Co jeszcze może być przyczyną omawianych niedoskonałości? Krosty na czole mogą być objawem towarzyszącym chorobom wątroby i niedoborom witamin: A i B oraz żelaza. Aby uzupełnić niedobór witaminy A spożywaj duże ilości marchewki, jarmużu, dyni i batatów. Witamina A wpływa na kondycję wzroku, odporność i stan skóry. Witaminę B uzupełnisz z kolei jedząc produkty mleczne, jaja, mięso. Jak objawia się jej niedobór? Osłabieniem organizmu, bladością skóry, zmęczeniem, owrzodzeniem wokół ust. W poważnych niedoborach stwierdzonych przez lekarza stosuje się także zastrzyki z witaminą B12. Żelazo znajdziesz w orzechach włoskich, migdałach, brukselce, burakach, szczawiu i szpinaku, morelach, fasoli, soczewicy oraz chlebie żytnim. Jak zwiększyć przyswajalność żelaza? Jedz dużo warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, zmniejsz ilość wypijanej kawy i herbaty albo pij je pomiędzy posiłkami zamiast jako napoje towarzyszące.

Zobacz wideo Jak dieta wpływa na cerę?

Jak się pozbyć krost na czole w gabinecie kosmetycznym? Lista zabiegów

Jak pozbyć się krost na czole w gabinecie kosmetycznym? Doświadczony kosmetolog z pewnością sam podsunie Ci najlepsze rozwiązanie po konsultacji i obejrzeniu stanu Twojej buzi. Oto lista zabiegów, które są najbardziej popularne:

  • Terapia kwasami – stosowana w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy nie doświadczamy mocnego słońca i ekstremalnie niskich/wysokich temperatur dodatkowo drażniących skórę; kuracja kwasami wymaga cierpliwości; jest to seria zabiegów, która powoduje złuszczanie i odnowę skóry, której nie należy w tym czasie opalać ani zakrywać makijażem; prawidłowo dobrana terapia kwasami oprócz usunięcia krost na czole powoduje odmłodzenie skóry i dodaje jej blasku; najpopularniejsze kwasy stosowane w gabinetach to: kwas pirogronowy, migdałowy, azelainowy i glikolowy
  • Mikrodermabrazja – ulubieniec bywalczyń salonów kosmetycznych, polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą głowic diamentowych i mikrokryształków korundu. Mikrodermabrazja pomaga nie tylko w uporaniu się z trądzikiem, ale także ze zmarszczkami, bliznami i rozszerzonymi porami
  • Peeling kawitacyjny – delikatny zabieg oczyszczający, szczególnie polecany dla cer delikatnych i wrażliwych, swoje działanie opiera na ultradźwiękach; kawitację stosuje się w przypadku trądziku pospolitego, różowatego a także zaskórników i wągrów.

Zobacz też: Peeling kawitacyjny, enzymatyczny, gommage. Rodzaje peelingów

Więcej o: