Olejek rozmarynowy - zastosowanie i właściwości. Jak go zrobić?

Olejek rozmarynowy jest jednym z popularniejszych olejków eterycznych wykorzystywanych do celów pielęgnacyjnych oraz zdrowotnych. Największą sławą sam rozmaryn, jako zioło, cieszy się w regionie śródziemnomorskim, gdzie dodaje się go do niejednej potrawy.

Warto wiedzieć, że rozmaryn na wiele różnych sposobów wykorzystywano już w czasach antycznych. Znajdował miejsce w kuchni, w podręcznej apteczce, a także w zestawach pielęgnacyjnych. Olejek rozmarynowy powstaje z liści rozmarynu, a jego właściwości pozwalają wzmocnić cały organizm. Jego prozdrowotne składniki wpływają pozytywnie między innymi na funkcjonowanie serca, wątroby i mózgu.

Olejek rozmarynowy – zastosowanie i właściwości

Zastosowanie olejku rozmarynowego jest bardzo różnorodne. Przede wszystkim, w dużej mierze wpływa on pozytywnie na ludzkie zdrowie, dlatego wykorzystuje się go przy chorobach układu oddechowego, infekcjach zatok, przeziębieniu czy grypie. Olejek z rozmarynu zdradza właściwości antygrzybiczne, antywirusowe, a także antybakteryjne. Jego działanie wpływa także pozytywnie na ogólne funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka.

Jako że olejek rozmarynowy ma zdolności obniżające poziom cukru we krwi, a jednocześnie wpływa na podniesienie się poziomu insuliny. Jest to dobra wiadomość dla diabetyków. Olejek dobrze działa także na układ pokarmowy: koi ból żołądka, oddziałuje odtruwająco na wątrobę, a także stymuluje jej regenerację, tak samo jak wspiera pracę trzustki. Specyfik ten ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i mózg. Pomaga w przypadku depresji, a także objawów zmęczenia psychicznego. Jego silny zapach pozwala się zrelaksować, a przy okazji uspokaja, wyciszając i wpływając pozytywnie na podrażnione nerwy. Olejek rozmarynowy ma też pozytywny wpływ na cerę. Można go także spotkać w niektórych specyfikach zatrzymujących procesy starzenia się skóry.

Olejek rozmarynowy ma swoje zastosowanie w:

  • łagodzeniu dolegliwości związanych z reumatyzmem;
  • relaksowaniu ciała po długotrwałym stresie (należy wdychać wówczas olejek rozmarynowy przez nos, wydychając powietrze przez usta);
  • masażach (jeśli rozsmaruje się go na plecach i ramionach, wesprze zmęczone, a zarazem mocno napięte mięśnie);
  • gojeniu ran;
  • pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej (jako naturalny środek dezynfekujący). Udaje mu się usuwać nieświeży oddech, a także zwalczać bakterie utrzymujące się w jamie ustnej;
  • szamponach, maskach i odżywkach do włosów – olejek rozmarynowy opóźnia proces wypadania, a także siwienia włosów. Ponadto, działa nawilżająco na skórę głowy, walcząc z występującym łupieżem. Można też stosować sam olejek na włosy – wówczas trzeba wlać do szklanki z wodą około 20-30 jego kropli, a następnie mieszankę wcierać ostrożnie w skórę głowy i włosy;
  • aromaterapii – doskonale odpręża;
  • kosmetykach dermatologicznych – olejek rozmarynowy nie tylko dobrze nawilży skórę, ale i odpowiednio odkazi ją w chwili, gdy ktoś zmaga się z problemem cery trądzikowej (rozmaryn załagodzi ponadto zaczerwienienia i zredukuje liczbę wyprysków).
Zobacz wideo Rozmaryn jako odstraszacz komarów

Olejek rozmarynowy – jak zrobić?

Jak zrobić olejek rozmarynowy? Oczywiście, nie trzeba wyruszać na poszukiwania do sklepów, da się przygotować ten specyfik samodzielnie. Aby to zrobić, potrzebne będą:

  • liście rozmarynu
  • słoik z ciemnego szkła
  • oliwa z oliwek lub olej sojowy/migdałowy/kokosowy

Na samym początku warto zebrać garść liści rozmarynu. Następnie należy je wrzucić do blendera i dokładnie zblendować. Kiedy rozmaryn będzie już dokładnie zmielony, powinno się go przesypać do przygotowanego słoika (istotne, by był wykonany z ciemnego szkła). W kolejnym kroku jego zawartość trzeba zalać wybranym olejem. Przygotowaną mieszankę powinno się potem odstawić w ciepłe miejsce. Tam musi ona postać około dwóch tygodni. Przez ten czas warto przynajmniej dwa razy potrząsnąć słoikiem. Po upływie czternastu dni macerat stanie się ciemniejszy i znacznie gęstszy niż na początku. To oznacza, że olejek rozmarynowy zbliża się do momentu, w którym będzie gotowy do użycia.

Zawartość słoika należy przelać przez sitko, by oddzielić od siebie liście rozmarynu i zawiesinę. Do powstałego oleju warto także dodać witaminę E (przyda się szczególnie, jeśli ktoś myśli o używaniu olejku na włosy).

Olejek rozmarynowy: cena

Gotowy olejek z rozmarynu można kupić w niejednym sklepie zielarskim, a także w części drogerii i aptekach. Można również zamówić ten specyfik przez Internet. Jeśli chodzi o już gotowy olejek rozmarynowy, cena wynosi około 8-10 złotych za 10 mililitrów. Gdy natomiast ktoś decyduje się samodzielnie przygotować olejek z rozmarynu, wszystko zależy od tego, jaki olej wybierze się, by pełnił rolę nośnika. Olej przygotowany samodzielnie bywa często bardziej wydajny.

Więcej o: