Wyciskanie pryszczy - uzależniający nawyk, który niszczy naszą cerę

Wyciskanie pryszczy jest szkodliwe dla cery - kosmetolodzy i dermatolodzy mówią o tym od kilku lat i próbują odwodzić pacjentów od tego nawyku, który przynosi więcej szkody niż pożytku. Niestety, wiele z nas nie może przestać.

Wyciskanie pryszczy okazuje się być bardzo uzależniającym nawykiem. Zazwyczaj problemy z zaskórnikami i ropnymi wykwitami na twarzy i w innych rejonach ciała dotykają nastolatków. Coraz częściej jednak problem ten wraca u osób po 30. roku życia. Jest to spowodowane stresem, niewłaściwą dietą, zanieczyszczeniem środowiska, zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyn jest bardzo wiele. Mimo dostępu do szerokiej gamy preparatów pomagających w walce z wypryskami i wiedzy dostępnej na blogach lekarzy specjalistów i kosmetologów, z której wynika, że wyciskanie pryszczy prowadzi do pogorszenia stanu skóry… ciągle to robimy. Dlaczego? Według psycholog klinicznej Sanam Hafeez wyciskanie pryszczy sprawia, że mózg wydziela dopaminę, czyli hormon szczęścia. Poczucie ulgi i satysfakcji po dokonaniu ekstrakcji ''wroga'' wysyła sygnał do mózgu i efektem jest właśnie uwalnianie się hormonów szczęścia.

Zobacz też: Wągry - sprawdź, jak pozbyć się wągrów

Wyciskanie pryszcza: czy wyciskać pryszcze?

Czy można wyciskać pryszcze? Na pewno nie polepszy to naszej pozycji w walce z trądzikiem. Oto cała lista powodów, dlaczego nie wolno nam wyciskać pryszcza:

  1. Brak zachowania zasad higieny (np. niedostatecznie zdezynfekowane dłonie) prowadzą do zakażenia i stanów zapalnych skóry
  2. Pryszcze mogą rozsiewać się na dalszą część twarzy
  3. Pozostałe w pryszczu bakterie dalej się namnażają
  4. U osób, które obsesyjnie wyciskają pryszcze trądzik może przejść w niebezpieczną formę trądziku neuropatycznego
  5. Po wyciskaniu pryszczy zostają trudno usuwalne blizny potrądzikowe i przebarwienia
  6. W ekstremalnych przypadkach wyciskanie pryszczy może prowadzić do zapalenia żył, zapalenia opon mózgowych, zapalenia tkanek oczodołów i zatok

Postaraj się zapamiętać powyższą listę i w razie pojawienia się na twarzy niechcianych gości, wyrecytuj ją na głos: może to powstrzyma Cię przed szkodliwymi ingerencjami. Po kilku dniach pryszcze znikną przecież bez Twojej pomocy!

Przyrząd do usuwania zaskórników – lepszy niż dłonie?

Na rynku dostępne są przyrządy do usuwania zaskórników tzw. łyżeczki Unny. Czy są skuteczne i bezpieczne? Na pewno dużo bardziej niż nasze własne ręce, o ile zadbamy o ich prawidłową dezynfekcję. Jeśli nie chcesz udać się do kosmetyczki w celu oczyszczenia twarzy, możesz spróbować walczyć z zaskórnikami w domu: wtedy z pomocą przyjdzie Ci właśnie przyrząd do usuwania zaskórników. Jest to wykonana ze stali chirurgicznej pałka z dwiema końcówkami: mniejszą przeznaczoną do pozbywania się zaskórników i większą do dużych wykwitów ropnych. Przed zabiegiem zadbaj o bardzo dokładne oczyszczenie twarzy z kosmetyków i sebum, zdezynfekuj przyrząd i wykonaj peeling. Możesz też ''rozpulchnić'' twarz w celu rozszerzenia porów za pomocą tzw. parówki. Po usunięciu zaskórników przyłóż do podrażnionych miejsc kostki lodu, by domknąć otwarte pory. Na koniec nałóż delikatny krem nawilżający.

Wyciskanie pryszczy na twarzy u kosmetyczki

Wyciskanie pryszczy na twarzy u kosmetyczki było kiedyś bardzo popularnym zabiegiem. Dziś poleca się raczej inne metody walki z niedoskonałościami skóry: chemiczne peelingi, mikrodermabrazję, delikatny peeling kawitacyjny czy zabiegi dermapenem. Wszystkie te sposoby działają w o wiele bardziej bezpieczny i skuteczny sposób niż mechaniczne oczyszczanie. Dodatkowym benefitem chemicznych peelingów (najbardziej popularne kwasy wykorzystywane w tym celu to: kwas migdałowy, glikolowy, pirogronowy i azelainowy) i zabiegu dermapen jest działanie przeciwzmarszczkowe. Dobrze dobrany kwas pomoże także uporać się z uporczywymi, potrądzikowymi bliznami. Ważne jest, żebyś zaplanował/a sobie czas i środki na całą serię zabiegów: jeden pomoże Ci tylko chwilowo, ale cała seria prawdopodobnie sprawi, że pożegnasz się z pryszczami na stałe albo na dłuższy okres czasu. Wybierz sprawdzony salon z dyplomowanym kosmetologiem. Zamiast decydować się na zabiegi, które sprawdziły się u koleżanki czy sąsiadki omów ze specjalistą stan swojej cery i posłuchaj jego rad. Każda skóra jest inna i dla każdej terapia powinna być dobrana indywidualnie.

Zobacz wideo Jak dieta wpływa na cerę?

Jak wyciskać pryszcze, jeśli nie mogę się powstrzymać?

Jak wyciskać pryszcze? Jeśli nic nie może Cię powstrzymać, przede wszystkim zadbaj o higienę! Dokładnie umyj ręce w gorącej wodzie, oczyść także pryszcza, którego chcesz wyciskać i jego okolicę. Do tego celu również możesz użyć wody z mydłem i antybakteryjnego toniku z alkoholem. Jeśli będziesz wyciskać pryszcze rękoma zakryj palce jednorazową chusteczką higieniczną. Alternatywą dla dłoni jest igła do zastrzyków, która powinna być zakupiona w sterylnym opakowaniu i używana jednorazowo. Upewnij się, że pryszcz jest ''dojrzały'', czyli widzisz jego biały czubek, i nakłuj go delikatnie. Płyn, który wypłynie usuń czystym wacikiem, przemyj miejsce pryszcza środkiem odkażającym i umyj ręce. Możesz nałożyć też maść z antybiotykiem dostępną w aptekach.

Zobacz też: Olej tamanu - właściwości i zastosowanie. Co warto o nim wiedzieć?

Więcej o: