Cynamon zwykle kojarzy się z popularną przyprawą korzenną. Niewielkie rozmiarowo drzewo cynamonowca rośnie przede wszystkim na terenie Indii i Sri Lanki. W tamtych rejonach robił furorę nie tylko dzięki swojemu aromatowi i smakowi, ale i przez wzgląd na swoje właściwości lecznicze. Cynamon wpływa też na samopoczucie, a zawarte w nim składniki sprawiają, że może być wykorzystywany na bardzo wiele różnych sposobów.
Zastosowanie olejku cynamonowego bywa bardzo różnorodne. Wytwarza się go z kory cynamonowca cejlońskiego, wykorzystując destylację z użyciem pary wodnej. Zdarza się też, że przygotowuje się go z liści tej rośliny. To rodzaj olejku eterycznego, dlatego też świetnie nadaje się między innymi do aromaterapii. Jeśli chodzi o jego właściwości, warto wymienić przede wszystkim:
Ze względu na wymienione powyżej właściwości, olejek cynamonowy zostaje wykorzystywany do:
Olejek cynamonowy można stosować miejscowo, wziewnie lub doustnie. Co istotne, w swoim składzie zawiera aldehyd, który działa drażniąco, wskutek czego pobudza nerwy czuciowe i rozszerza naczynia krwionośne. Z tego powodu nie powinno się go stosować w nadmiarze na dolegliwości trawienne, ponieważ może doprowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.
Ze względu na silne działanie, trzeba zawsze stosować go w niewielkich ilościach. Należy pamiętać, że związki, które są w nim zawarte, często powodują silne reakcje alergiczne. Olejku cynamonowego nie powinny w ogóle stosować kobiety w ciąży i dzieci. Jeśli natomiast chce się skorzystać z jego leczniczych właściwości, warto skonsultować to z lekarzem.
Jak zrobić olejek cynamonowy? Oczywiście, możemy tego dokonać całkowicie samodzielnie. W ten sposób będzie można z niego skorzystać w każdej chwili, gdy tylko będzie to potrzebne. Przydatność olejku cynamonowego domowej roboty jest dosyć spora, dlatego może on spokojnie stać w apteczce przez długi czas. Aby go przygotować, trzeba mieć:
Najpierw należy włożyć laski cynamonu do słoika, a potem zalać je oliwą z oliwek. Ważne, by poziom oliwy całkowicie przykrywał cynamon. Następnie trzeba zakręcić szczelnie słoik i postawić go w ciepłym miejscu. Tam musi poczekać około dwóch, trzech tygodni. Każdego dnia warto potrząsać słoikiem – w ten sposób zyskasz pewność, że poszczególne składniki dobrze się połączą. Na koniec należy odcedzić powstały olej od drobinek cynamonu (warto zrobić to przez gazę). Gotowy do użycia olejek zlej do butelki z ciemnego szkła, a następnie przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Cena olejku cynamonowego mieści się raczej w średnim wydatku, z jakim trzeba się liczyć, kupując większość olejków eterycznych. Oczywiście, gotowy specyfik można kupić w sklepie zielarskim, w niektórych większych drogeriach specjalistycznych oraz w aptekach. Sprzedawane buteleczki mają różne pojemności, jednak trzeba pamiętać, że olejek cynamonowy jest raczej wydajny, ponieważ zwykle rozcieńcza się go z wodą. Cena za 10 mililitrów olejku cynamonowego waha się od 12 do 16 złotych. Często bardziej ekonomiczne okazuje się samodzielne przygotowanie olejku. 200 gram kory cynamonowej kosztuje około 10 złotych, natomiast litr oliwy z oliwek około 15-17 złotych, a można z nich przygotować cały zapas olejku.