"Skóra zaczyna starzeć się już po 25. roku życia". Kosmetolog radzi, jak dbać o skórę

- Najlepsze zabiegi dla cery dojrzałej, to te które poprawią wygląd oraz przywrócą jej napięcie i elastyczność. Do najbardziej popularnych należy m.in. mikrodermabrazja, która stymuluje skórę do odnowy, wygładza ją i niweluje przebarwienia - rozmawiamy z dyplomowaną kosmetolog Katarzyną Hans z kliniki rehabilitacyjnej Columna Medica, o pielęgnacji i nadchodzących trendach w zabiegach.

Kiedy mówimy o skórze “dojrzałej”? W jakim wieku zaczyna się proces starzenia skóry?

Skóra zaczyna starzeć się już po 25. roku życia, a po 30. proces ten nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45. roku życia lub wcześniej, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Właśnie wtedy w organizmie zaczyna obniżać się poziom hormonów żeńskich - estrogenów i progesteronu. Skóra dojrzała, to taka której brakuje elastyczności, jest przesuszona, pomarszczona, szara i zmęczona. Zmniejsza się produkcja kolagenu dlatego opadają policzki, kąciki oczu i ust. Starzenie się skóry u kobiet wiąże się też z okresem menopauzy, podczas której następuje ubytek estrogenów.

Jakie zabiegi kosmetyczne są najlepsze dla cery dojrzałej?

Najlepsze zabiegi dla cery dojrzałej, to takie które poprawią wygląd oraz przywrócą jej napięcie i elastyczność. Do najbardziej popularnych należą: mikrodermabrazja, która stymuluje skórę do odnowy, wygładza ją i niweluje przebarwienia, peelingi kwasowe, czyli złuszczenie skóry, przywraca jej jędrność, gładkość i ułatwia penetrację składników aktywnych, fotoodmładzanie, czyli zabiegi laserowe, które usuwają zmarszczki, przebarwienia, blizny, widoczne naczynia i rozszerzone pory. Z kolei mezoterapia minimalizuje zmarszczki, rozjaśnia i dotlenia skórę, a klasyczny masaż twarzy stymuluje kolagen i elastynę, pobudza krążenie.

Jak często powinny być te zabiegi wykonywane?

Zabiegi powinno wykonywać się w serii od 3-6 zabiegów w odstępie od tygodnia do miesiąca w zależności od rodzaju zabiegu.

Jakie są trendy zabiegów w 2020 roku dla kobiet dojrzałych?

Najpopularniejsze zabiegi w 2020 roku dla kobiet dojrzałych to te, które nie będą zmuszać do dłuższej rekonwalescencji. Obecnie następuje zdecydowany odwrót od spektakularnych metamorfoz na rzecz naturalnych i delikatnych ingerencji dających efekt świeżości i odmłodzenia, ale w zgodzie z własnym organizmem, wiekiem i naturalnymi warunkami. Jednym z takich zabiegów jest infuzja tlenowa, gdzie za pomocą tlenu hiperbarycznego wprowadza się drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, który skutecznie wypełnia zmarszczki i nawilża skórę. Kolejnym z zabiegów odmładzających jest intensywny masaż twarzy, który dla najlepszego efektu warto wykonywać regularnie. Wciąż popularne są również kwasy owocowe, które nie muszą nas wyłączać z życia, gdyż nowoczesne technologie zapewniają brak złuszczania skóry. Panie, które chcą mocniejszych efektów mogą skorzystać z medycyny estetycznej, czyli z botoksu, wypełniaczy, czy mezoterapii igłowej, a także z laserów.

Skin careSkin care Isabell Winter Unsplash

W jakim wieku należy zacząć zabiegi pielęgnacyjne u kosmetologa?

Wygląd we współczesnym świecie ma coraz większe znaczenie. Większość z nas chce jak najdłużej zachować młody wygląd i coraz wcześniej zaczynamy myśleć o profilaktyce przeciwstarzeniowej. Warto wykorzystać możliwości, jakie w tym względzie oferuje kosmetologia i już od około 20-25 roku życia powinniśmy zadbać profilaktycznie o skórę wokół oczu i na czole. Wiele zależy od tego jaki tryb życia prowadzimy. Brak snu, chroniczny stres, zła dieta, palenie papierosów czy intensywne opalanie mogą przyspieszyć procesy starzenia się skóry. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Oczywiście ogromny wpływ na wygląd naszej skóry mają kosmetyki, których używamy na co dzień. Dlatego lepiej zapobiegać niż później korygować.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi dla kobiet?

Najpopularniejszymi zabiegami dla kobiet dojrzałych są zabiegi z medycyny estetycznej, ale warto pamiętać, że warunkiem tego aby efekty tych zabiegów były zadowalające jest dbałość o dobrą kondycję skóry w domu i u kosmetologa. Warto wykonywać regularnie peelingi, masaże i dbać o dobre nawilżenie skóry.

Jak przygotować skórę na lato?

W okresie zimowym, wczesną wiosną częste zmiany temperatur i wiatr sprawiają, że skóra staje się szara, przesuszona i przemęczona, a czasem też podrażniona. Lato też stanowi nie lada wyzwanie, gdyż pomieszczenia są klimatyzowane, a na zewnątrz czeka na nas słońce, wysoka temperatura i szkodliwe promieniowanie UV. Wszystko to sprawia, że powinniśmy troszczyć się o naszą skórę. Słońce nie jest naszym wrogiem, warto wykorzystać jego dobroczynne działanie: wytwarza witaminę D, wzmacnia układ kostny i pobudza produkcję serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój. Aby w pełni korzystać z tych dobrodziejstw należy skórę odpowiednio przygotować. Najlepszym okresem na to jest wiosna. Dobrze jest wykonać serię zabiegów kwasowych, a następnie nawilżających. Zawsze należy pamiętać o ochronie w postaci kremów z filtrem SPF minimum 30, a najlepiej żeby to był filtr SPF 50. Przed latem warto zadbać też o skórę na ciele, więc zaleca się wykonywanie raz w tygodniu peelingu ciała oraz smarowanie balsamem ujędrniającym. Warto też do tego dołączyć ruch i odpowiednią dietę.

***

Mgr Katarzyna Hans jest dyplomowaną kosmetolog Spa&Wellness z Kliniki Rehabilitacji i Spa Columna Medica w Łasku (www.columnamedica.pl).

Więcej o: