Mydło Aleppo. Odkryj jego właściwości i sprawdź, czy warto je stosować

Mydło z Aleppo jako kosmetyk naturalny, ze względu na swoje niezwykłe właściwości i korzystny wpływ na wygląd skóry czy włosów, cieszy się coraz większym powodzeniem. Poznaj jego działanie i dowiedz się, jaki rodzaj mydła Aleppo jest dla Ciebie najlepszy.

Mydło Aleppo to naturalny kosmetyk, który znacznie różni się od mydeł w kostce, po jakie sięgamy na co dzień. Co sprawia, że jest tak wyjątkowe? Sprawdź koniecznie i przekonaj się, kto powinien sięgać po ten kosmetyk. Zobacz, czy warto wprowadź naturalne mydło Aleppo do swojej łazienki i poznaj jego niezwykłe właściwości.

Mydło z Aleppo: pochodzenie i skład

Mydło z Aleppo to kosmetyk z niezwykle długą historią, której początki miały miejsce w Syrii, w VIII wieku. W polskich domach popularność zyskało przede wszystkim dzięki nawilżającym i antyseptycznym właściwościom, sprawdzającym się zwłaszcza podczas pielęgnacji skóry trądzikowej. Tradycyjnie ręcznie wyrabiane, całkowicie naturalne mydło z Aleppo nie zawiera w swojej recepturze żadnych:

 • sztucznych zapachów,
 • barwników,
 • konserwantów.

Jest produktem całkowicie wegańskim, a jego skład opiera się na bazie oliwy z oliwek, oleju laurowego i i NaOH (wodorotlenku sodu). Produkt często można spotkać pod nazwą:

 • mydło oliwkowo-laurowe,
 • mydło syryjskie,
 • mydła Alep.

Według tradycyjnej receptury, mydło Aleppo wytwarza się poprzez:

 • wymieszanie wody, wodorotlenku sodu i oliwy z oliwek w odpowiednich proporcjach;
 • przygotowana z nich masa musi następnie odczekać siedem dni, nim doda się do niej olej laurowy;
 • prawdziwe mydła Aleppo, wytwarzane w Syrii, przygotowuje się w okresie od listopada do marca;
 • następnie, przez dziewięć miesięcy czeka się, aż kostki mydła wyschną na pustyni.

Dzięki wszystkim procesom, jakie mydło Aleppo przechodzi podczas poszczególnych etapów wytwarzania, można łatwo rozpoznać je po charakterystycznym wyglądzie: zewnętrznej warstwie o brązowawym odcieniu i środku,wyróżniającym się barwą intensywnej, głębokiej zieleni. Kosmetyk jest znacznie bardziej twardy, niż mydła, po które zwykle sięga się w popularnych drogeriach.

Mydło Aleppo: opinie

Mydło Aleppo zbiera pozytywne opinie wśród wielu kobiet, które zdecydowały się je wypróbować. Naturalny kosmetyk w wielu przypadkach doskonale sprawdza się przy myciu ciała i twarzy, a czasem nawet włosów (szczególnie podczas walki z łupieżem).

Zasadowe mydło Aleppo z dodatkiem oliwy z oliwek delikatnie pielęgnuje skórę, dlatego można stosować je do mycia twarzy. Trzeba jednak pamiętać, by podczas zakupy kosmetyku zwrócić uwagę na stężenie oleju laurowego, jakie jest w nim zawarte. Ważne jest również to, jaki posiadamy rodzaj cery. Dla skóry wrażliwej i suchej, mydło Aleppo może okazać się nieodpowiednim produktem z uwagi na silne działanie ściągające. Kosmetyk posiada jednak doskonałe właściwości czyszczące, dlatego warto w takim przypadku spróbować z mydłem Aleppo, zawierającym niskie stężenie oleju laurowego, by stopniowo przyzwyczajać skórę do jego działania.

Zobacz wideo Jak zrobić mydło?

Mydło Aleppo: właściwości

Mydło Aleppo zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości olejowi laurowemu, wytwarzanemu z liści wawrzynu szlachetnego. To właśnie ten składnik sprawia, że kosmetyk jest tak wyjątkowy i odróżnia go od innych, podobnych produktów.

Jakie właściwości charakteryzują mydło Aleppo?

 • ma ono działanie antyseptyczne, czyli zwalczające grzyby i bakterie. Z tego względu produkt polecany jest w szczególności osobom, zmagającym się z problemami skóry trądzikowej;
 • olej laurowy pomaga ściągać pory, sprawdza się przy zwalczaniu zaskórników;
 • wspiera regenerację ran.

Zasadowe działanie mydła Aleppo przyczynia się jednak do tego, że osoby z wrażliwą cerą mogą odczuwać po jego zastosowaniu poczucie napiętej i ściągniętej skóry.

W mydle Aleppo znajduje się również oliwa z oliwek, która doskonale nawilża i pielęgnuje skórę. Jednym z tajników jej działania jest zawarta w niej witamina E, nazywana często witaminą młodości. Jej działanie sprawia, że cera nabiera świeżości i zachowuje zdrowy wygląd. Oliwa z oliwek jest również bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiadających za nawilżenie.

Mydło Aleppo: jakie wybrać?                  

Mydło Aleppo, jakie wybrać, by najlepiej sprawdzało się do konkretnego typu cery? Syryjskie mydło dostępne jest w kilku wersjach, różniących się od siebie pod względem stężenia oleju laurowego:

 • osoby z suchą i wrażliwą cerą powinny stosować kosmetyk o zawartości 5-10% oleju;
 • przy cerze mieszanej i normalnej, odpowiednim wyborem okaże się mydło z zawartością oleju laurowego na poziomie 10-20%;
 • dla skóry tłustej warto natomiast sięgnąć po produkty o silniejszym działaniu, zawierające w sobie 30-40% oleju laurowego;
 • największa zawartość oleju laurowego w mydle Aleppo, czyli taka powyżej 40%, dedykowana jest dla osób ze skórą trądzikową.

Ponadto, wybierając mydło Aleppo, można również natrafić na kosmetyki, wzbogacane różnymi składnikami kwiatowymi czy zapachowymi. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by produkt był hipoalergiczny, zrezygnuj z tego typu dodatków i wybierz mydło Aleppo w tradycyjnej, czystej postaci.

Więcej o: