Kostka mydła dziegciowego ma brązowo-brunatny kolor i bardzo specyficzny zapach. Może przywodzić na myśl woń benzyny i oleju, dlatego też nie wszystkim przypada on do gustu. Warto jednak zignorować tę cechę charakterystyczną tego rodzaju mydła i skupić się raczej na jego zaletach. Ważnym jest, że może ono pomóc zarówno od strony kosmetycznej, jak i zdrowotnej.
Właściwości mydła dziegciowego są bardzo różnorodne. Na początku warto jednak zwrócić uwagę, że sam dziegieć towarzyszy nam, Polakom, od XIV wieku. Dawniej wykorzystywano go jednak nie tylko w kosmetyce, ale i jako środek, który zabezpieczał ubrania przed przemakaniem. Świetnie sprawdzał się także w roli smaru.
Trzeba mieć świadomość, że nadmiar dziegciu działa szkodliwie. W substancji tej znajdują się bowiem chryzen, benzopiren oraz antracen. W dzisiejszych czasach bardzo chętnie sięgamy po mydło dziegciowe, często uważając je za jeden z najlepszych specyfików pomagających w walce z problemami skórnymi.
Mydło dziegciowe zdradza następujące właściwości:
To właśnie dzięki wszystkim cechom wymienionym wyżej okazuje się tak cenne, że niejednokrotnie zastępuje inne kosmetyki.
Zastosowanie mydło dziegciowe znajduje głównie w kosmetyce. Jak natomiast stosować takie mydło dziegciowe, by przynosiło to wymierne efekty? Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z jego cennych właściwości, by w pełni wykorzystywać potencjał tej substancji. Warto zwrócić uwagę na to, że ma ono zastosowanie w:
Choć głównym przeznaczeniem mydła dziegciowego jest stosowanie go na twarz, można również wykorzystywać go na włosy, jeśli chce się utrzymać je w dobrym zdrowiu. Podstawowym działaniem specyfiku będzie zahamowanie ich wypadania, jednak mydło doskonale też poradzi sobie z łupieżem.
Efekty stosowania mydła dziegciowego widać już po kilku tygodniach – przede wszystkim cera staje się jaśniejsza i bardziej promienna. Opinie mydło dziegciowe zbiera zresztą zwykle bardzo pozytywne. Kobiety uważają je za naturalny kosmetyk, który świetnie radzi sobie z problemami skórnymi, w tym również ze zmianami chorobowymi, takimi jak łuszczyca, łupież czy grzybica.
Zdecydowanie największą zaletą mydła dziegciowego jest jego całkowicie naturalny skład. Bardzo mocno się pieni podczas użyciu, a przy tym nie należy do zbyt drogich. Jednocześnie okazuje się niezwykle wydajne. Niektórzy narzekają na jego nieprzyjemny zapach, który jednak może mocno drażnić. Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze to, że wysusza skórę, dlatego też nie poleca się go raczej do cery normalnej oraz suchej.
Dobrze będzie potraktować mydło dziegciowe jako wsparcie konkretnej terapii zdrowotnej na skórę lub włosy. Jako że używanie tego mydła może bardzo mocno wysuszyć naskórek, należy stosować je nie dłużej niż od 3 do 6 tygodni. Bywa, że niektórzy z producentów tego specyfiku próbują jakoś przykryć nieprzyjemną woń mydła innym zapachem, jednak rzadko kiedy udaje się to skutecznie przeprowadzić.
Nie należy wykorzystywać mydła dziegciowego wówczas, gdy ma się otwarte rany. Jego stosowanie może także zaszkodzić przy występującym zapaleniu mieszków włosowych. Nie poleca się go ponadto kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.