Mydło siarkowe - zastosowanie, właściwości, efekty

Mydło siarkowe należy do grupy mydeł leczniczych wykazujących właściwości wspomagające nasze zdrowie. Jego substancją aktywną jest siarka, która umożliwia ludzkiemu organizmowi normalną pracę.

Choć zdecydowanie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, siarka odgrywa w jego organizmie bardzo ważną rolę. Jest ona jednym ze składników istotnych białek, cukrów, oraz witamin. Właśnie dlatego wykorzystywanie mydła siarkowego może przynieść tak wymierne korzyści. Tu trzeba zauważyć, że wywiera ono przede wszystkim, ale nie tylko, zbawienny wpływ na skórę. Co istotne, mydło siarkowe można kupić w postaci płynnej lub w formie standardowych kostek. Wszyscy więc możemy się zdecydować na taką wersję, jaka nam aktualnie odpowiada.

Mydło siarkowe: zastosowanie i właściwości

Zastosowanie mydła siarkowego może zaskoczyć swoją różnorodnością. Co istotne, w każdej kostce kryje się specyfik, który zawiera w sobie stężenie 2-5 proc. siarki. Mydło to, najczęściej wykorzystuje się więc jako kosmetyk, a także jako produkt leczniczy. Zdradza ono szereg właściwości przydatnych nie tylko w codziennym życiu, ale i pomagających w przypadku konkretnych problemów. Wśród nich można wymienić:

  • silne działanie oczyszczające (chodzi o skórę);
  • łagodzenie podrażnień i wszelkich stanów zapalnych skóry;
  • regulowanie produkcji sebum;
  • działanie antybakteryjne i antyseptyczne;
  • pomoc w walce ze zmianami trądzikowymi;
  • hamowanie procesu przetłuszczania się włosów.

Mydło siarkowe - jak stosować?

Jak stosować mydło siarkowe? Dzięki licznym cennym właściwościom, pomaga ono na wiele sposobów w rozmaitych przypadkach. Można na przykład wcierać ten specyfik w skórę, która została wcześniej odpowiednio zmoczona, tam, gdzie znajdują się przetłuszczone miejsca. Należy powtarzać tę czynność dwa razy na dzień przez całe dwa tygodnie. W ten sposób można się chociażby pozbyć wykwitów związanych z występującym trądzikiem.

Jeśli natomiast chciałoby się wykorzystać właściwości mydła siarkowego do pielęgnacji włosów, warto sięgnąć po płatki mydlane. Preparat pod taką postacią należy wetrzeć we włosy, a także skórę głowy (ma to pomóc zredukować łupież i zapobiec problemowi przetłuszczających się włosów). Po namydleniu całej głowy, trzeba dokładnie spłukać mydło. Jeśli borykamy się z silnie przetłuszczającymi się włosami, możemy stosować mydło siarkowe jako zamiennik szamponu, ponieważ zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tym problemem. Jednocześnie, jako środek w pełni naturalny, nie wywołuje żadnych podrażnień.

Dawniej, właśnie przy pomocy tego mydła, leczono świąd. Choć najczęściej pielęgnuje się nim skórę twarzy i głowy, można je także używać na plecy, dekolt oraz ramiona, jeśli tam występują zmiany trądzikowe. Mydło siarkowe może być też wykorzystywane jako naturalny kosmetyk do tłustej cery. Co ważne, przy jego stosowaniu, zachowane zostaje naturalne pH skóry.

Mydło siarkowe: efekty po zastosowaniu

Efekty po mydle siarkowym widać bardzo szybko. Po pierwsze, skóra staje się bardziej nawilżona, a jednocześnie zyskuje lepszy, zdrowo wyglądający kolor. Z kolei włosy są silniejsze i mniej się przetłuszczają po kilkunastu dniach, jeśli tylko używa się mydła regularnie. Można je stosować także przy cerze wrażliwej, o ile jednocześnie nie ma ona tendencji do przesuszania. Oprócz tego mydło siarkowe skutecznie:

  • odkaża skórę, pomagając pozbyć się stanów zapalnych;
  • doskonale matuje nie pozwalając cerze się świecić.  
Zobacz wideo Jak zrobić mydło?

Mydło siarkowe: opinie użytkowników

Opinie o mydle siarkowym bywają zwykle pozytywne, ponieważ odznacza się ono wysoką skutecznością. Wiele osób stosujących ten środek kosmetyczny zauważyło, że doskonale zwęża pory, dzięki czemu poprawia stan skóry oraz jej ogólny wygląd. Dobre zdanie na temat mydła siarkowego wiąże się także z łatwą dostępnością tego specyfiku, ponieważ można go kupić zarówno w aptekach, jak i w niektórych drogeriach, nawet tych sieciowych i najbardziej popularnych w kraju.

Cena mydła siarkowego także nie jest bardzo wygórowana. Za kostkę przyjdzie nam zapłacić od 4 do 20 złotych, natomiast mydło siarkowe w płynie to wydatek rzędu 10 złotych. Warto zauważyć, że poszczególne egzemplarze mogą się różnić od siebie kolorem: zależy to od tego, co konkretnie zostało dodane do siarki. W sprzedaży dostępne jest także mineralne mydło siarczkowe, które doskonale złuszcza martwy naskórek i wspiera jego odbudowę.

Mydło siarkowe: efekty uboczne

Efekty uboczne mydła siarkowego nie muszą wystąpić u każdego, ale są pewne osoby, które nie mogą stosować tego kosmetyku. Przede wszystkim, bardzo silnie wysusza skórę, dlatego też nie powinni sięgać po niego ci, którzy mają cerę suchą. Jednocześnie mydła siarkowego nie można stosować przez zbyt długi czas, ponieważ jego działanie jest bardzo silne i może nadmiernie wysuszyć skórę, prowadząc do poważnych kłopotów z cerą.

Więcej o: