Mydło glicerynowe - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić mydło glicerynowe?

Mydło glicerynowe staje się obecnie coraz popularniejsze. Ma prosty, a zarazem w pełni naturalny skład, dzięki któremu nadaje się praktycznie do każdego rodzaju cery.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego tak dużo osób sięga po mydło glicerynowe – jego stosowanie okazuje się bowiem bardzo ekologiczne. Nie ma w nim sztucznych barwników, a także detergentów czy rozmaitych środków chemicznych, które mogłyby zagrażać zdrowiu użytkownika. Jak sama nazwa wskazuje, główny składnik tego specyfiku stanowi gliceryna, a tę ceni się jako środek nawilżający, wygładzający skórę i jednocześnie w pełni hipoalergiczny.

Mydło glicerynowe: właściwości

Właściwości mydła glicerynowego jest naprawdę sporo i bardzo wiele z nich warto wykorzystywać podczas jego użytkowania. Przede wszystkim, nie ma żadnych przeciwwskazań, by sięgały po nie osoby cierpiące na alergie skórne, ponieważ gliceryna nie powinna wywoływać żadnych podrażnień. Jego kolejną zaletą jest naturalne pH, dzięki któremu nie szkodzi żadnemu rodzajowi skóry. Co istotne, nadaje się ono do pielęgnacji całego ciała, bez pominięcia twarzy czy wrażliwych miejsc intymnych.

Pozostałe cechy mydła glicerynowego to chociażby:

  • działanie oczyszczające, wykorzystywane w stosunku do skóry;
  • zapobieganie pękaniu skóry i kojenie wszelkiego rodzaju podrażnień;
  • nawilżenie i ochrona przed utratą wody;
  • zdolność do wspierania warstwy lipidowej skóry i tym samym odbudowywania powstających w jej obrębie uszkodzeń;
  • łatwość wchłaniania się w skórę;
  • delikatne działanie, które nie wywołuje podrażnień.

Jeśli kupuje się gotowe mydło glicerynowe, zawsze najpierw warto przestudiować uważnie jego skład. Należy sięgać wyłącznie po te kostki, które na drugim miejscu mają wypisaną glicerynę. Jeśli substancja ta spada na dalsze pozycje, oznacza to, że kupowany przez nas produkt nie jest najwyższej jakości. Warto brać pod uwagę to, że prawdziwe mydło glicerynowe przygotowuje się wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Dzięki temu staje się ono bardzo łagodne i nadaje się także do wykorzystywania przez najmłodszych. Glicerynę pozyskuje się z tłuszczu, a do mydła, poza nią, dodaje się także olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne.

Mydło glicerynowe: zastosowanie i efekty uboczne

Swoje zastosowanie mydło glicerynowe może znaleźć w zwykłych, codziennych sytuacjach. Można go używać rano, do przemycia twarzy, a także wieczorem, podczas relaksacyjnej kąpieli, do mycia całego ciała. Dla osób ze skłonnością do alergii polecane są wersje bezzapachowe, które nie powinny wywoływać żadnych podrażnień. Właśnie z powodu tej uniwersalności często wybiera się mydło glicerynowe. Efekty uboczne jego stosowania w zasadzie nie występują, dlatego nie trzeba się martwić o to, że sobie przypadkiem zaszkodzimy. Ostrożność powinny zachować jednak osoby zmagające się z trądzikiem zaskórnikowym, ponieważ w tym przypadku gliceryna może zapychać pory i prowadzić do powstawania kolejnych niedoskonałości.

Warto odpowiednio zadbać o swoje mydło, by było bardziej wydajne i przechowywać je we właściwy sposób. W tym celu można kupić mydelniczkę z otworkami, by nadmiar wody swobodnie odpływał do pojemniczka na dole. W przeciwnym razie mydło się rozmięknie, szybciej zużyje, a przede wszystkim może utracić część swoich właściwości.

Zobacz wideo Jak zrobić lawendowe mydło?

Jak zrobić mydło glicerynowe? Zacznij od zdobycia bazy glicerynowej!

Jak zrobić mydło glicerynowe? Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne! Najpierw potrzebna nam będzie baza glicerynowa. Tę należy podzielić na kawałki (najlepiej zrobić to przy pomocy noża), a w kolejnym kroku rozpuścić, na przykład wykorzystując do tego mikrofalówkę. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, musimy wkroić bazę do szklanej miski, a tę wstawić do środka i ogrzewać przez około pół minuty. Inną metodą będzie przygotowanie kąpieli wodnej – należy wstawić miskę z bazą glicerynową do garnka z zagotowaną wodą, a potem mieszać, jednocześnie gotując na wolnym ogniu.

Do mydła trzeba też wybrać odpowiedni barwnik, jednocześnie nie przesadzając z jego ilością. Nie zaszkodzi także dołożenie do masy glicerynowej wybranego olejku eterycznego czy ekstraktu z roślin. Warto jednak mieć na uwadze to, że zbyt duża porcja olejku eterycznego może w przyszłości prowadzić do podrażnień skóry powstałych w wyniku użytkowania tak przyrządzonego mydła glicerynowego.

W ostatnim kroku, jeśli oczywiście czujemy taką potrzebę, możemy dodać drobinki pilingujące lub zioła. Później wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie przestudzić masę tak, by osiągnęła temperaturę 65 stopni Celsjusza. Na koniec trzeba ją rozlać do form i poczekać, aż zupełnie wystygnie. Po tym czasie mydło glicerynowe stanie się gotowe do użytku i będzie mogło zdobić naszą łazienkę (szczególnie, jeśli wybierzemy którąś z fantazyjnych form do „odlewu”).

Więcej o: