Peeling to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych skóry stosowany w kosmetyce i dermatologii, polegający na usunięciu martwego naskórka. Dzięki temu stan i wygląd skóry jest poprawiony. Dodatkowo regularne stosowanie pomaga rozjaśnić przebarwienia oraz spłycić drobne zmarszczki. Czym od zwykłego peelingu różni się peeling enzymatyczny?
Często narzekamy na naszą cerę, że jest zmęczona i matowa, przez co nie wygląda zdrowo. Tymczasem proste zabiegi, które nierzadko możemy przeprowadzić u siebie w domu, są w stanie przywrócić jej świetność. Peeling enzymatyczny, choć ma za zadanie złuszczać naskórek, to nie przypomina tradycyjnej wersji tego kosmetyku. Produkt ten nie posiada drobinek, które mogłyby podrażniać skórę. Występuje zwykle w formie maseczki, nakładanej na twarz i pozostawionej tam przez kilka minut, aż do spłukania. Dodatkowo w składzie kosmetyku znajdują się przede wszystkim enzymy roślinne.
Jak stosować peeling enzymatyczny? Ważne, by przed nałożeniem kosmetyku dokładnie oczyścić skórę i pozostawić ją lekko wilgotną. Masaż z użyciem produktu powinien trwać od 5 do 10 minut. Zabieg można powtarzać od jednego do dwóch razy w tygodniu.
Dla kogo polecany jest peeling enzymatyczny? Jak się okazuje, produkt ten sprawdzi się przy wielu rodzajach i przy różnych problemach skórnych:
Peelingi enzymatyczne bywają bardzo różne. Na rynku można bez trudu znaleźć kosmetyk do twarzy o konsystencji lekkiego żelu, który dodatkowo będzie miał w składzie drobinki, pomagające lepiej złuszczać martwy naskórek. Jeśli jednak masz cerę wrażliwą, najlepszy wybór dla ciebie to kosmetyki, które nie posiadają tego rodzaju dodatków.
Można też przygotować peeling enzymatyczny w domu. Potrzebny będzie ci jedynie świeży ananas. Musisz go zmiksować do uzyskania gładkiej masy i nałożyć cienką warstwą na skórę twarzy. Należy go tam pozostawić przez kwadrans, a następnie spłukać chłodną wodą.
W przypadku peelingu enzymatycznego to nie popularne drobinki doprowadzają do złuszczenia martwego naskórka, ale enzymy zawarte w kosmetyku. Właśnie dlatego peeling enzymatyczny, nawet ten domowy, działa równie skutecznie, co preparaty drogeryjne (także zawiera enzymy niezbędne do właściwego działania specyfiku). Efektem stosowania takiego kosmetyku jest znaczące zmniejszenie widoczności porów, a także wygładzenie struktury skóry. Znacznie poprawia się też jej koloryt - przestaje być poszarzała, nabiera blasku i sprawia wrażenie napiętej.
Peeling powinien zawierać w swoim składzie następujące enzymy:
Innym składnikiem, który może zawierać delikatny enzymatyczny peeling, jest kompleks enzymatycznych białek, pochodzących ze ścian komórkowych drożdży.
Zobacz też: Peeling kawitacyjny - efekty, zastosowanie i przeciwwskazania do zabiegu