Retinol jest organicznym związkiem chemicznym, a dokładniej alkoholem nienasyconym, który zalicza się do grupy karotenoidów. W połączeniu z pozostałymi retinoidami jest odpowiednikiem witaminy A. Pierwszy raz wyodrębniony został w latach trzydziestych. Substancja ta przyspiesza procesy odpowiedzialne za odnowę skóry, wspomaga produkcję kolagenu i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Retinol wykazuje się większą wrażliwością na światło, dlatego korzystając z kremów z tą substancją konieczne jest również nakładanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Stosowanie kremów z retinolem, tak samo jak wykonywanie zabiegów z czystym retinolem, powinno być wykonane dopiero po konsultacji z dermatologiem. Substancja ta wspiera proces odnowy naskórka w efekcie złuszczania. Zmniejsza rozmiar melanocytów (są to komórki, które odpowiadają za produkcję barwnika skóry) oraz redukuje ilość melaniny. Kremy z retinolem stosuje się, aby usunąć przebarwienia, poprawić elastyczność skóry i wygładzić pierwsze zmarszczki.
Na początku u każdej kobiety pojawiają się zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek ruchów mięśni twarzy. Najczęściej można je zlokalizować: w przestrzeni pomiędzy nosem a ustami, wokół oczu (tzw. "kurze łapki") oraz na czole. Terapia z retinolem oraz kremy z retinolem pomogą wygładzić zmarszczki mimicznie i po dłuższym okresie stosowania takich kosmetyków - staną się one znacznie płytsze.
Po 25. roku życia produkcja elastyny oraz kolagenu wyraźnie się zmniejsza. Wtedy na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Nieuchronny proces starzenia może spowolnić stosowanie kremów do twarzy z retinolem. Większość z nich można używać już przed trzydziestką.
Przed zakupem kremu z retinolem do twarzy warto sprawdzić jego skład. Stężenie retinolu w kosmetyku powinno być uzależnione od rodzaju cery. Skórze suchej i cienkiej powinien wystarczyć krem z 0,25 proc. zawartością witaminy A. Grubsza i tłusta skóra może korzystać z nawet 1 proc. witaminy A. Kremów z retinolem nie powinny stosować osoby, które mają skórę atopową, ponieważ u nich może pojawić się świąd, pieczenie, obrzęk czy nawet rumień.
Producenci kosmetyków z retinolem często pod nazwą witaminy A przemycają związki chemiczne, które mają podobne działanie, ale nie mają nic wspólnego z tą substancją. Najlepiej, jeśli na liście składników widnieje po prostu retinol. W kremach drogeryjnych częściej niż czysty retinol można znaleźć jego pochodne - retinaldehyd oraz palmitynian retinolu, które są mniej drażniące niż czysta witamina A.
Kremy z retinolem powinny być stosowana głównie na noc. Kosmetyki, do których produkcji zastosowano nanotechnologię, są bardziej odporne na promienie UV i można je stosować także za dnia. Ze względu na wrażliwość retinolu na światło trzeba korzystać z kremów do twarzy z filtrami przeciwsłonecznymi o SPF50 lub wyższym.
Można także zapisać się na terapię z retinolem na twarz, która prowadzona jest w gabinetach kosmetycznych oraz u lekarzy dermatologów. Początkowo stosuje się małą dawkę, ponieważ skóra musi się stopniowo przyzwyczaić do preparatu. Wokół kuracji z retinolem narosło wiele mitów.
Faktem jest, że po kuracji może wystąpić zaczerwienianie, które ustąpi dopiero po 2-4 dniach po zabiegu. Do tego czasu może wystąpić konieczność korzystania z dobrze kryjącego podkładu. Bezpośrednio po terapii nie wolno się malować, co trzeba wziąć pod uwagę udając się na zabieg z retinolem.
Kuracja czystym retinolem na twarz nie zadziała od razu. Terapię należy stosować przez dłuższy czas, a po jej zakończeniu postawić na kosmetyki podtrzymujące jej efekty - przede wszystkim kremy z retinolem. Kolejne zabiegi powinny być wykonane w krótkim odstępie czasu. Przerwana kuracja nie będzie skuteczna, a jej efekty znikną nawet w przeciągu pół roku.
Zobacz również: Retinol na twarz. Co to za zabieg i jakie przynosi efekty? Zrobiło się o nim głośno po nagraniu Natalii Siwiec
Kuracja retinolem wykonana pod okiem specjalisty może przynieść efekty takie jak: