Krem z retinolem - skuteczny sposób na opóźnienie oznak starzenia się skóry

Retinol używany jest w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych, ale można znaleźć go także w kremach. Uznawany jest za remedium na przebarwienia i zmarszczki. Jak działa ta substancja i jak rozpoznać dobry krem przeciwzmarszczkowy z retinolem?

Retinol jest organicznym związkiem chemicznym, a dokładniej alkoholem nienasyconym, który zalicza się do grupy karotenoidów. W połączeniu z pozostałymi retinoidami jest odpowiednikiem witaminy A. Pierwszy raz wyodrębniony został w latach trzydziestych. Substancja ta przyspiesza procesy odpowiedzialne za odnowę skóry, wspomaga produkcję kolagenu i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Retinol wykazuje się większą wrażliwością na światło, dlatego korzystając z kremów z tą substancją konieczne jest również nakładanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Krem z retinolem - działanie

Stosowanie kremów z retinolem, tak samo jak wykonywanie zabiegów z czystym retinolem, powinno być wykonane dopiero po konsultacji z dermatologiem. Substancja ta wspiera proces odnowy naskórka w efekcie złuszczania. Zmniejsza rozmiar melanocytów (są to komórki, które odpowiadają za produkcję barwnika skóry) oraz redukuje ilość melaniny. Kremy z retinolem stosuje się, aby usunąć przebarwienia, poprawić elastyczność skóry i wygładzić pierwsze zmarszczki. 

Na początku u każdej kobiety pojawiają się zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek ruchów mięśni twarzy. Najczęściej można je zlokalizować: w przestrzeni pomiędzy nosem a ustami, wokół oczu (tzw. "kurze łapki") oraz na czole. Terapia z retinolem oraz kremy z retinolem pomogą wygładzić zmarszczki mimicznie i po dłuższym okresie stosowania takich kosmetyków - staną się one znacznie płytsze. 

Od kiedy używać kremów z retinolem?

Po 25. roku życia produkcja elastyny oraz kolagenu wyraźnie się zmniejsza. Wtedy na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Nieuchronny proces starzenia może spowolnić stosowanie kremów do twarzy z retinolem. Większość z nich można używać już przed trzydziestką.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja 30-latki? Podpowiedzi makijażystki

Najlepsze kremy z retinolem - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem kremu z retinolem do twarzy warto sprawdzić jego skład. Stężenie retinolu w kosmetyku powinno być uzależnione od rodzaju cery. Skórze suchej i cienkiej powinien wystarczyć krem z 0,25 proc. zawartością witaminy A. Grubsza i tłusta skóra może korzystać z nawet 1 proc. witaminy A. Kremów z retinolem nie powinny stosować osoby, które mają skórę atopową, ponieważ u nich może pojawić się świąd, pieczenie, obrzęk czy nawet rumień.

Producenci kosmetyków z retinolem często pod nazwą witaminy A przemycają związki chemiczne, które mają podobne działanie, ale nie mają nic wspólnego z tą substancją. Najlepiej, jeśli na liście składników widnieje po prostu retinol. W kremach drogeryjnych częściej niż czysty retinol można znaleźć jego pochodne - retinaldehyd oraz palmitynian retinolu, które są mniej drażniące niż czysta witamina A.

Krem z retinolem, a promienie UV

Kremy z retinolem powinny być stosowana głównie na noc. Kosmetyki, do których produkcji zastosowano nanotechnologię, są bardziej odporne na promienie UV i można je stosować także za dnia. Ze względu na wrażliwość retinolu na światło trzeba korzystać z kremów do twarzy z filtrami przeciwsłonecznymi o SPF50 lub wyższym.

Czysty retinol do twarzy - fakty i mity o zabiegu

Można także zapisać się na terapię z retinolem na twarz, która prowadzona jest w gabinetach kosmetycznych oraz u lekarzy dermatologów. Początkowo stosuje się małą dawkę, ponieważ skóra musi się stopniowo przyzwyczaić do preparatu. Wokół kuracji z retinolem narosło wiele mitów.

Faktem jest, że po kuracji może wystąpić zaczerwienianie, które ustąpi dopiero po 2-4 dniach po zabiegu. Do tego czasu może wystąpić konieczność korzystania z dobrze kryjącego podkładu. Bezpośrednio po terapii nie wolno się malować, co trzeba wziąć pod uwagę udając się na zabieg z retinolem. 

Kuracja czystym retinolem na twarz nie zadziała od razu. Terapię należy stosować przez dłuższy czas, a po jej zakończeniu postawić na kosmetyki podtrzymujące jej efekty - przede wszystkim kremy z retinolem. Kolejne zabiegi powinny być wykonane w krótkim odstępie czasu. Przerwana kuracja nie będzie skuteczna, a jej efekty znikną nawet w przeciągu pół roku.

Zobacz również: Retinol na twarz. Co to za zabieg i jakie przynosi efekty? Zrobiło się o nim głośno po nagraniu Natalii Siwiec

Czysty retinol na twarz - efekty po profesjonalnym zabiegu kosmetycznym

Kuracja retinolem wykonana pod okiem specjalisty może przynieść efekty takie jak:

  • odmłodzenie i wygładzenie zmarszczek - efekt gładkiej skóry musi być podtrzymywany przez krem przeciwzmarszczkowy z retinolem,
  • przyspieszenie procesu tworzenia nowych komórek,
  • poprawa stanu cery trądzikowej - retinol doskonale poradzi sobie nawet z trądzikiem różowatym,
  • odżywienie skóry i poprawa jej kolorytu,
  • poprawa elastyczności, która wynika ze wzmocnionego procesu produkcji kolagenu,
  • zmniejszenie ilości przebarwień,
  • rozjaśnienie twarzy.
Więcej o: