Peeling chemiczny to rodzaj zabiegu, który można przeprowadzić w domu lub gabinecie kosmetycznym. Jest on zalecany u osób, na których skórze występują nieestetyczne przebarwienia bądź blizny. Jak każda procedura z zakresu medycyny estetycznej, także peeling chemiczny musi być odpowiednio dobrany do potrzeb konkretnej cery. Kosmetyki do tego zabiegu przeprowadzanego w warunkach domowych, powinny być używane z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Peeling chemiczny ma na celu usunięcie warstwy martwego naskórka, co w widoczny sposób poprawia kondycję skóry, która staje się odmłodzona, elastyczna i pozbawiona nieestetycznych przebarwień. Jego efekt utrzymuje się stosunkowo długo i jest widoczny już po kilku dniach. Najczęściej peeling chemiczny wykonuje się na twarzy
Jak wygląda procedura peelingu chemicznego na przebarwienia, wykonywana w gabinecie kosmetycznym? Wszystko zależy od typu zabiegu. Jeśli ma to być peeling ingerujący w głębokie warstwy skóry, wówczas pierwsza konsultacja powinna mieć miejsce około trzech miesięcy przed zabiegiem. Jest to okres niezbędny na przygotowanie cery. W tym czasie stosuje się np. specjalne maści, które mają za zadanie wzmocnić późniejszy efekt peelingu.
Głęboki peeling chemiczny do cery trądzikowej lub każdej innej jest zabiegiem bolesnym, który wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nałożeniu pędzelkiem mieszanki oczyszczającej na skórę, a następnie usunięciu jej po kilku minutach. Na koniec aplikuje się też środek łagodzący podrażnienie. Peeling chemiczny z kwasem glikolowym oddziałuje na głębokie warstwy skóry, redukując zmarszczki, jednak nim efekty będą widoczne, przez kilka tygodni po zabiegu skóra może pozostawać zaczerwieniona i wrażliwa na słońce.
Peeling chemiczny to najczęściej mieszanina wielu substancji o działaniu silnie złuszczającym. Warto ją zastosować, aby polepszyć stan naszej skóry. Na jakich obszarach ciała najlepiej sprawdza się taki zabieg?
W niektórych drogeriach można znaleźć peelingi chemiczne do samodzielnego wykonania w domu. Takie kosmetyki nie powinny stosować osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z peelingu z użyciem kwasów w gabinecie kosmetycznym. Samodzielne używanie może przyczynić się do większych problemów z cerą, dlatego ich stosowanie powinno być przemyślane. Przed domowym zabiegiem konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej, by sprawdzić, jak skóra znosi działanie kwasu. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry można nałożyć preparat na twarz - najpierw na krótko, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W skórze trądzikowej zazwyczaj wykorzystuje się produkty na bazie kwasu salicylowego lub glikolowego. Przy skórze bardziej wrażliwej lepiej sprawdzą się kwas migdałowy czy laktobionowy.
Skóra po peelingu chemicznym jest bardzo wrażliwa, dlatego nakładać można na nią tylko te produkty, które zalecono nam w gabinecie kosmetycznym. Łuszczenie się skóry po zabiegu może oznaczać, że potrzebuje dodatkowego nawilżenia. W tym celu warto sięgnąć po specjalistyczne, niekomodogenne dermokosmetyki. Nie wolno zapominać też o filtrze przeciwsłonecznym. Skóra po peelingu chemicznym jest bardziej wrażliwa na słońce, przez które mogą powstawać także przebarwienia.