Peeling do twarzy - jak wybrać ten najlepszy? Rodzaje peelingów do różnych typów skóry [tłustej, wrażliwej, naczynkowej]

Peeling do twarzy to jeden z kosmetyków do podstawowej pielęgnacji. Poprawne i regularne złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu sprawi, że cera będzie wyglądała zdrowo i promiennie. Niestety często nie wiemy, jaki produkt będzie najlepszy akurat dla naszego typu cery. Peeling drobnoziarnisty, gruboziarnisty, typu peel-off, a może enzymatyczny? Podpowiadamy, jak wybrać ten najlepszy dla siebie produkt.

Na drogeryjnych półkach znajdziemy różne peelingi do twarzy, więc wybór tego właściwego niekiedy może sprawić trudności. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami tych kosmetyków i wybrać je odpowiednio do swojej cery.

Peeling do twarzy - dlaczego warto go stosować?

Najczęściej spotykane w sklepach peelingi do twarzy mogą mieć postać kremu, żelu lub maski typu peel-off, w której zatopione są drobne lub grubsze drobinki (np. pestki, cukier). Najważniejsze jednak jest ustalenie tego, jaki rodzaj cery posiadamy - tylko wtedy kosmetyk spełni swoje zadanie i nie zaszkodzi nam jeśli borykamy się z problemami takimi jak trądzik czy naczynka. Jakie są zalety wynikające z regularnego stosowania peelingu do twarzy?

  •  skóra stanie się miękka, wygładzona i oczyszczona z martwego naskórka,
  •  dzięki pobudzonemu mikrokrążeniu zyskamy zdrowy, bardziej równomierny kolor cery,
  •  substancje odżywcze z kosmetyków będą się lepiej wchłaniały,
  •  zmniejszymy ryzyko powstania zaskórników, a te już istniejące zostaną zlikwidowane,
  •  zwiększy się produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, przez skóra zyska na jędrności.

Peelingi do twarzy - rodzaje

Kosmetyki te dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

  • peelingi mechaniczne - inaczej peelingi ziarniste czy tzw. scruby. Działają one wyłącznie na powierzchni naszej skóry. W zależności od wielkości ścierających drobinek (mogą to być zmielone łupiny orzechów, cukier, ziarna oraz płatki zbóż, pestki owoców) peelingi dzielimy na drobno- i gruboziarniste. Do oczyszczania twarzy najlepsze będą peelingi drobnoziarniste, które są łagodniejsze w działaniu i nie podrażniają skóry. Peelingi gruboziarniste lepiej stosować na resztę ciała.
  • peelingi enzymatyczne - swoje działanie zawdzięczają enzymom pozyskiwanym z owoców, najczęściej ananasa lub papai, które wnikają w głąb naskórka i złuszczają go. Są bardziej delikatne niż peelingi drobnoziarniste i nadają się także do cery problematycznej.

Jak często stosować peeling do twarzy? Wskazówki

Częstotliwość zabiegu dostosowujemy do kondycji cery - przeciętnie jest to jednak od jednego do dwóch razy w tygodniu. Przed nałożeniem produktu należy pamiętać, by nie nakładać go zbyt blisko oczu

  • Peeling stosujemy na suchą lub wilgotną skórę - w zależności od danego preparatu. Przeważnie peeling ziarnisty aplikujemy na mokrą cerę, zaś te z dodatkiem kuleczek na suchą. Peeling typu peel-off nakładamy jak maseczkę, którą po upływie zalecanego czasu zdejmujemy ze skóry.
  • Po nałożeniu preparatu delikatnie masujemy i wcieramy go - unikać należy mocnego tarcia, aby nie podrażnić naskórka.
  • Po zmyciu peelingu warto położyć na twarz maseczkę odżywczą przeznaczoną dla naszego typu cery.

Peeling, a rodzaj cery - jaki wybrać?

  • Peeling do twarzy dla cery mieszanej i tłustej - dla posiadaczek cery tłustej bądź mieszanej, ale też trądzikowej, najlepsze będą peelingi enzymatyczne, które nie posiadają ścierających drobinek. 
  • Peeling dla cery wrażliwej - w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej z osłabioną, cienką warstwą hydrolipidową, wskazana jest duża ostrożność. Hipoalergiczny, łagodny i najlepiej apteczny kosmetyk drobnoziarnisty przeznaczony dla cery wrażliwej stosujemy nie częściej niż raz w tygodniu. Kobiety o tym typie cery muszą uważać na peelingi enzymatyczne, które mogą wywołać silne podrażnienie.
  • Peeling do cery suchej - cera sucha wymaga głębokiego nawilżenia, dlatego najlepsze dla niej będą kremowe peelingi drobnoziarniste.
  • Peeling dla cery naczynkowej - cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania. Aby nie pogorszyć jej stanu odradzane są wszelkie peelingi gruboziarniste. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny przeznaczony do cery naczynkowej o jak najniższym stężeniu substancji złuszczającej. Kosmetyk do pielęgnacji takiej skóry powinien mieć składzie witaminę C, K, PP, rutynę oraz flawonoidy.
Zobacz wideo Różne rodzaje peelingów. Który jest odpowiedni do twojej skóry?

Jak zrobić peeling do twarzy w domu?

Peeling do twarzy bez problemu możemy stworzyć z produktów, które z pewnością znajdują się w każdym domu. Oto kilka przepisów na naturalny peeling do twarzy:

  • Peeling z cukru i kiwi

- owoc kiwi,
- 2 łyżeczki startej skórki z cytryny,
- 1,5 szklanki cukru trzcinowego.
Kiwi blendujemy na papkę, dodajemy pozostałe składniki, mieszamy i nakładamy na twarz.

  • Peeling migdałowy

- 1 łyżeczka startych migdałów,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka miodu.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz.

  • Peeling bananowy

- pół dojrzałego banana,
- 1 łyżeczka cukru.
Blendujemy banana i dodajemy do niego cukier. Powstałą papkę mieszamy i nakładamy na twarz.

  • Peeling kawowy

- 5 łyżeczek oliwy,
- 3 łyżeczki fusów z zaparzonej kawy,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na wilgotną skórę twarzy. Ze względu na zawartość cynamonu skóra po takim peelingu może być zaczerwieniona. Nie jest on wskazany dla cery wrażliwej, naczynkowej czy suchej.

Zobacz też:  Domowy peeling do twarzy można zrobić już z dwóch-trzech składników. Jak go przygotować? [PRZEPIS]

Najlepsze peelingi do twarzy - ranking

Wybierając kosmetyk dla siebie należy kierować się przede wszystkim składem i rodzajem cery. W poszukiwaniach można sugerować się także opiniami innych klientek. Poniżej przedstawiamy ranking dziesięciu najlepszych peelingów do twarzy wg portalu webranking.pl:

  1. Garnier Czysta Skóra - Pure żel peeling 3w1 głębokie oczyszczanie,
  2. Nuxe Cleansers and Make up Removers - Gentle Exfoliating Gel peeling oczyszczający dla cery wrażliwej,
  3. SesDerma - Mandelac Scrub Peeling,
  4. Sisley Creme Gommante - Peeling do twarzy każdy rodzaj skóry,
  5. Ziaja ulga dla skóry wrażliwej - peeling enzymatyczny,
  6. Clarins Gentle - Peeling Cream łagodny peeling do twarzy,
  7. Collistar - Perfect Skin Peeling With Glycolid Acid,
  8. Dr Irena Eris - Peeling enzymatyczny do cery suchej i wrażliwej,
  9. Bioderma Sebium - Peeling oczyszczający do skóry tłustej i mieszanej,
  10. Bielenda Ideal Skin - enzymatyczny peeling do twarzy, cera sucha, bardzo wrażliwa, naczynkowa
Więcej o: