Melaleuca alternifolia, czyli ekstrakt z liści drzewa herbacianego powszechnie funkcjonuje pod nazwą olejek herbaciany. Zastosowanie tego preparatu jest bardzo szerokie z uwagi na jego liczne właściwości, takie jak:
Olejek herbaciany ma płynną konsystencję i delikatnie żółtą barwę, a odznacza się dosyć intensywnym zapachem, który nie każdemu musi się podobać. Swoje działanie zawdzięcza dwóm substancjom, które zawiera: cyneolowi i 4-terpineolowi. Wykorzystuje się go na całym świecie już od wieków.
A gdzie znajdzie zastosowanie olejek herbaciany?
Ponadto, olejek z drzewa herbacianego może się przydać każdemu, kto ma problemy żołądkowe. Odpowiednio zadziała także na drogi moczowe. Wykorzystuje się go między innymi po to, by przyspieszyć leczenie niektórych chorób, takich jak gruźlica, malaria czy denga.
Zobacz też: Olejek rycynowy - właściwości i zastosowanie
Wiele osób ma w swoim domu schowany olejek herbaciany. Na co pomoże ten specyfik i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?
1. Olejek herbaciany na włosy i skórę głowy stosuje się, by:
W jaki sposób wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, by rzeczywiście pomógł włosom i skórze głowy? Najlepiej będzie dodać kilka kropli do szamponu, którym myje się głowę. Taki specyfik należy pozostawić na głowie przez około 2-3 minuty, a później obficie spłukać wodą. Można też stosować olejek samodzielnie bądź w połączeniu z innym olejkiem naturalnym i wcierać w skórę głowy.
Zobacz też: Jak zrobić olejek goździkowy? Zastosowanie i właściwości olejku goździkowego
2. Olejek herbaciany na twarz to świetny sposób, by:
W przypadku twarzy, olejek herbaciany można wykorzystywać na wiele sposobów. Można po prostu do tych kosmetyków, które stosuje się regularnie, dodawać kroplę lub dwie specyfiku. Nie zaszkodzi także zmieszać go z innym olejkiem i zastosowanie go w formie kremu. Jeśli kilka kropel olejku rozpuści się w wodzie, można też stworzyć naturalny tonik do przemywania twarzy. Z jego pomocą da się również przygotować relaksującą parówkę, która otworzy pory, a także zrobić maseczkę z białka jajek (wtedy dodaje się do niej kilka jego kropli).
Olejek z drzewa herbacianego należy nakładać na już oczyszczoną skórę, wolną od makijażu. Nie powinno się też go spłukiwać, a pozostawić do wchłonięcia na twarzy (inaczej jest w przypadku maseczek, które trzyma się maksymalnie do 15 minut).
3. Olejek herbaciany na stopy i paznokcie przyczyni się do:
Olejek herbaciany można dodawać w niewielkiej ilości do kremu do stóp lub wkroplić 30 kropli specyfiku do ciepłej wody i przez paręnaście minut trzymać w niej stopy.
Zobacz też: Olejek z oregano - zastosowanie i właściwości. Jak go zrobić?
4. Olejek herbaciany na grzybicę
Olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się również do smarowania miejsc dotkniętych przez grzybicę paznokci i stóp. Aby jednak tego dokonać, należy najpierw pozbyć się śladów wszystkich wcześniejszych specyfików, usunąć martwy naskórek, a następnie dobrze obciąć paznokcie. Później, jeszcze przed przetarciem stóp wacikiem nasączonym olejkiem, powinno się dokładnie umyć je wodą z mydłem.
W każdej aptece bez problemu dostaniesz olejek herbaciany. Cena tego preparatu mieści się w przedziale od 8 do 15 złotych, a przy tym warto wiedzieć, że jest on bardzo wydajny. Olejku z drzewa herbacianego możesz także szukać w drogeriach lub internetowych sklepach, w których sprzedawane są olejki eteryczne.