Kosmetyki, których lepiej nie używać latem. Mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień

Promienie słoneczne w połączeniu z pewnymi składnikami kosmetyków tworzą niebezpieczne połączenie. Dowiedz się, czego lepiej unikać latem.

Latem przy wysokich temperaturach nasza skóra jest narażona na wysoką wilgotność oraz promieniowanie ultrafioletowe. W jaki sposób powinniśmy o nią zadbać w tym czasie? Oto kosmetyki, na które warto uważać, aby uniknąć podrażnień i przebarwień.  

Produkty z retinolem - dlaczego lepiej ich unikać?

Latem bardzo ryzykowne w ciągu dnia jest stosowanie kosmetyków zawierających retinol. Powód? Produkty tego typu wykazują działanie złuszczające, przez co w czasie ekspozycji na promienie słoneczne mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień oraz podrażnień.

Radzimy więc, by latem stosować je na noc. Oprócz tego, jeśli są one elementem naszej wieczornej pielęgnacji, w ciągu dnia warto unikać silnego nasłonecznienia oraz nakładać na twarz wysokie filtry SPF 50.

Warto wspomnieć także o najmniej podrażniającej i najbezpieczniejszej formie retinolu. To retinaldehyd, który można stosować także w ciągu dnia. 

Witamina C latem a przebarwienia - o czym warto wiedzieć?

Kolejnym składnikiem, który wzbudza pewne wątpliwości, jest witamina C. Często możemy spotkać się z opinią, że przyczynia się ona latem do powstawania przebarwień. Jest to jednak dosyć zaskakujące w kontekście tego, że witamina C wpływa na proces wytwarzania melaniny w skórze, dzięki czemu sprzyja rozjaśnianiu przebarwień. 

Oczywiście witamina C latem w bardzo dużych stężeniach może podrażniać wrażliwą skórę. Poza tym, jeśli nie zabezpieczymy skóry przed działaniem promieni słonecznych, dużo szybciej powstaną na niej przebarwienia. Stąd też wniosek, że to nie witamina C jest odpowiedzialna za ich powstawanie, a brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Więcej na temat filtrów dowiesz się z naszego wideo. 

Zobacz wideo Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

Może cię także zainteresować:

Więcej o: