Skąd się biorą przebarwienia? Poznaj przepisy na domowe maseczki, które pomogą w walce z problemem

Przebarwienia powstają na skutek nadmiernego wytwarzania melaniny przez komórki barwnikowe. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu zmian? Podpowiadamy.

Przebarwienia na twarz to nierównomiernie rozłożona melanina w skórze. Jest to pigment, który odpowiada za kolor nasze karnacji. Im więcej melaniny, tym jest ona ciemniejsza. 

Najczęstsze przyczyny przebarwień

Powody powstawania przebarwień mogą być bardzo różne. Najczęściej mówi się o domowym usuwaniu zmian trądzikowych, zaburzeniach hormonalnych oraz nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Jednak to nie koniec listy. Jakie czynniki na wpływają na powstawanie przebarwień? To m.in.:

  • zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży;
  • zmiany hormonalne zachodzące w czasie menopauzy;
  • przyjmowanie tabletek hormonalnych;
  • wiek;
  • retinol, który zawarty jest w kosmetykach;
  • stany zapalne skóry;
  • przyjmowanie leków, które zawierają substancje fotoalergiczne.
Zobacz wideo Domowy tonik z lipy - jak go zrobić i jak aplikować?

Jak usunąć przebarwienia? 

Sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami są różne witaminy. W maściach i kremach szukaj przede wszystkim witamin C i A, które wykazują właściwości rozjaśniające. W czasie takiej kuracji należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem. Poza tym pomocne jest także regularne złuszczanie naskórka - m.in. za pomocą peelingów enzymatycznych czy mikrodermabrazji. 

Maseczki na przebarwienia - przepisy

Obecnie w drogeriach znajdziecie wiele kosmetyków, które obiecują zniwelowanie przebarwień. Pomóc mogą także domowe maseczki - m.in. z kurkumy i natki pietruszki. Jeśli decydujesz się na taką naturalną kurację, pamiętaj o tym, że bardzo ważna jest cierpliwość i regularność. Radzimy, by takie maseczki nakładać na twarz dwa razy w tygodniu. Pierwsze efekty powinny być widoczne po miesiącu kuracji. Poznaj przepisy na domowe maseczki na przebarwienia:

Więcej o: