Jednym z pożyteczniejszych rozwiązań dla naszych włosów jest właśnie peeling skóry głowy. Właściwości tego zabiegu sprawiają, że miejsce to zostaje odpowiednio oczyszczone. Jakie działanie ma taki peeling?
Choć peeling ten, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się na skórze głowy, włosy po takim zabiegu także będą wyglądały lepiej i znacznie zdrowiej. Tak, jak w przypadku każdego peelingu, można się zdecydować na wersję mechaniczną (zawierają drobinki, którymi pociera się o skórę w trakcie masażu, złuszczając w ten sposób martwy naskórek) lub wersję enzymatyczną (zawierają określone substancje zdolne rozpuszczać martwy naskórek, a także wszelkie zanieczyszczenia). Dzięki każdemu peelingowi skóry głowy można więc skutecznie pozbyć się pozostałości po wszelkich używanych kosmetykach, takich jak szampony, odżywki czy maski.
Zobacz też: Peeling kawitacyjny, enzymatyczny, gommage. Rodzaje peelingów
Peeling enzymatyczny do skóry głowy nie ma w sobie drobinek działających ścierająco, a jego głównym składnikami odpowiadającymi za działanie oczyszczające i złuszczające, są enzymy roślinne. W ten sposób można usunąć martwy naskórek bez podrażniania tkanki żywej. Często wykorzystuje się enzym z papai (papainę) oraz z ananasa (bromelainę). Wybierając peeling enzymatyczny do skóry głowy, należy koniecznie sięgać po te o delikatnym składzie, ponieważ skóra głowy to szczególnie wrażliwe miejsce. Większość kwasów owocowych dodatkowo odżywia włosy, dzięki czemu stają się zdrowsze i bardziej lśniące, co wpływa na ich ogólną kondycję i wygląd.
Po jaki peeling najlepiej sięgnąć? Jeśli wybierasz się do drogerii, na pewno znajdziesz gotowy specyfik. Zwykle są one utrzymywane na bazie alkoholu lub oliwki. Trzeba się jednak przygotować na to, że wybór nie jest zbyt wielki. Warto zwrócić uwagę na to, by w peelingu było jak najwięcej naturalnych składników. Peeling alkoholowy nie nada się w przypadku osób o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień. W przypadku skóry suchej także nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ alkohol dodatkowo ją wysuszy (warto wtedy szukać peelingu z dodatkowymi substancjami nawilżającymi, jak chociażby alantoina czy pantenol. Peeling naczyniowy jest też wskazany w przypadku cery naczynkowej, a jego zaletą okazuje się to, że dużo prościej, od peelingu ziarnistego, można wypłukać go z włosów.
Domowy peeling do skóry głowy wcale nie jest zbyt wielkim wyzwaniem. Można go przygotować, wykorzystując dotychczasowy szampon, którym myje się włosy. Najprostszą wersję takiego peelingu przygotujesz, tworząc peeling cukrowy, czyli dodając cukier trzcinowy do swojego szamponu i nakładając go na włosy (wykonuj przy tym masaż skóry głowy). Pamiętaj, aby po tym dokładnie wymyć włosy, by nie pozostały na nich lepkie kryształki.
Można także przygotować w podobny, a co za tym idzie, bardzo prosty sposób, odżywczy peeling kawowy. Aby go zrobić, należy się zaopatrzyć w:
Cała filozofia polega na tym, by dodać 3 łyżki fusów z kawy do szamponu. Następnie należy całość nałożyć na głowę i delikatnie w nią wmasować. Tu trzeba koniecznie pamiętać o dokładnym wypłukaniu włosów (warto zrobić to partiami), ponieważ fusy z kawy mogą się zatrzymywać między kosmykami. Wykorzystana kawa ma za zadanie pobudzić cebulki włosów, zapewniając szybszy wzrost włosów, a także przyczynić się do ograniczenia ich wypadania.