Ważna data, która znajduje się na każdym kosmetyku. Zawsze ją sprawdzaj, gdy otwierasz produkt

Produkty kosmetyczne, podobnie jak spożywcze, mają swoje terminy ważności. Lekceważenie tej kwestii wiąże się z ryzykiem podrażnień, infekcji oraz uczuleń. W przeterminowanych produktach kosmetycznych może dochodzić do procesu jełczenia, co z kolei prowadzi do powstawania związków drażniących.
Zobacz wideo Jak sprawdzić termin ważności kosmetyku?

Jak sprawdzić datę ważności?

Obecnie w sieci możemy znaleźć kosmetyczne kalkulatory, które określają orientacyjne daty ważności kosmetyków. Korzystając z nich, zazwyczaj należy wpisać markę oraz kod partii (batch code), który znajduje się na opakowaniu. Oto niektóre z popularnych stron:

Jednak datę ważności danego produktu możemy sprawdzić także samodzielnie. PAO (ang. period after opening) to symbol, który jest w ostatnich latach bardzo często umieszczany na opakowaniach kosmetyków.

 

Symbol PAO określa okres przydatności do użycia danego produktu po pierwszym otwarciu. Przez ten czas kosmetyk nie tylko zachowuje swoje właściwości, ale także jest bezpieczny dla naszego zdrowia.

Zgodnie z wytycznymi UE, symbol PAO powinien być obecny na każdym kosmetyku, którego termin ważności wynosi 30 lub więcej miesięcy. Dla produktów z krótszym terminem ważności obowiązuje wymóg podania dokładnej daty, do której mogą być sprzedawane i używane. Wyjątkiem od powyższej reguły są kosmetyki w hermetycznie zamkniętych opakowaniach (np. aerozole, perfumy), a także produkty jednorazowego użytku (np. próbki).

- dowiadujemy się z artykułu poświęconego tej kwestii, który ukazał się na blogu prawokosmetyczne.info.

Co zrobić, by kosmetyk jak najdłużej zachował właściwości?

Oprócz pilnowania daty ważności warto pamiętać także o kilku ważnych zasadach. Większość kosmetyków nie lubi przegrzania, długotrwałego naświetlania oraz nadmiernej wilgoci. Z tego powodu, należy je trzymać z dala od źródeł światła oraz wilgoci. Poza tym produkty zawsze powinny być szczelnie zamknięte, aby nie dostawało się do nich powietrze. Powód? W takich warunkach kosmetyki psują się szybciej.

W wielu kosmetykach (zwłaszcza tych naturalnych, które zawierają małą ilością konserwantów) z czasem mogą namnażać się bakterie i grzyby. Dochodzi do tego, gdy nakładamy je na twarz lub ciało palcami, na których często znajdują się różne drobnoustroje. Przez to skóra jest narażona na powstawanie wyprysków, zaczerwienień i podrażnień. Z tego powodu radzimy, by tego typu produkty nakładać szpatułkami. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: