Jak często farbować włosy, by ich nie zniszczyć?

Częstotliwość farbowania zależy od sposobu koloryzacji, a także od indywidualnych cech włosów. Ile czasu potrzebują włosy, by były gotowe na kolejne farbowanie i jak utrzymać efekt intensywnego koloru na dłużej?

Farbowanie włosów jest zabiegiem, który w pewnym stopniu niszczy włosy - zależy to przede wszystkim od składu farby. Chociaż co roku producenci starają się eliminować szkodliwe składniki, to i tak koloryzacja jest dość dużą ingerencją we włosy. Jak często można farbować włosy by ich nie zniszczyć? Jak na dłużej utrzymać piękny kolor i wygląd farbowanych włosów?

Farbowanie włosów - jak często przeprowadzać koloryzację?

Jak często można farbować włosy? Zależy to od typu koloryzacji oraz rodzaju włosów. Ogólnie przyjmuje się, że koloryzacja jest bezpieczna dla włosów, jeśli wykonywana jest w odstępach od trzech do ośmiu tygodni. Niezbędne minimum to miesiąc - po tym czasie odrost ma około jednego centymetra. Wtedy łatwiej ufarbować włosy także samemu w domu, a kolor wyjdzie równomierny. Przy dużym, trzy-centymetrowym odroście, kolor włosów może być niejednolity. Wtedy uzyskamy efekt bardziej intensywnego odcienia przy skórze, niż na końcach.

Większe odstępy w koloryzacji są łatwiejsze do opanowania, jeśli wykonany został balejaż, refleksy czy koloryzacja ombre lub sombre. Częstość farbowania zależy też od kondycji włosów - grube i sztywne włosy (w tym siwe) są mniej podatne na działanie farby, przez co efekt intensywnego koloru będzie utrzymywał się krócej.

Farbowanie włosów - ile razy trzeba przeprowadzić koloryzację, by uzyskać wymarzony odcień?

Jeśli pofarbujemy włosy kolorem zbliżonym do naturalnego odcienia, to odrosty są mniej widoczne, a koloryzacja może być powtarzana na przykład co dwa miesiące. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma ryzyka, że kolor wyblaknie.

Panie, które decydują się na zmianę koloru włosów z bardzo ciemnego na jasny lub odwrotnie, muszą liczyć się z tym, że do idealnego odcienia będą dążyć przez kilka pierwszych miesięcy. Wtedy też styliści zalecają częstszą koloryzację - dotyczy to przede wszystkim rozjaśniania. W takich sytuacjach lepiej jednak udać się do fryzjera, niż kłaść farbę samemu w domu.

Rozjaśnianie, w porównaniu do przyciemniania, ma gorszy wpływ na włosy. Wynika to z konieczności użycia utleniacza, który jest silnym środkiem chemicznym. 

Kiedy można farbować włosy? Co się stanie, jeśli pofarbujemy zniszczone włosy?

Rozjaśniane i wielokrotnie farbowane włosy tracą nawilżenie. Czym to skutkuje? Takie włosy stają się łamliwe, rozdwajają się, wypadają i są trudne do wymodelowania. Aby koloryzacja była trwała, pigment farby musi wniknąć wgłąb struktury kosmyka. Co się więc stanie, jeśli pofarbujemy zniszczone włosy?

Rozchylone łuski powodują, że pigment farby nierównomiernie rozkłada się na włosach. Efekt końcowy jest więc trudny do przewidzenia. Jeśli więc chcemy farbować włosy, to musimy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji.

Pielęgnacja włosów farbowanych - nawilżenie i kosmetyki z pigmentami

Regeneracja włosów po farbowaniu trwa od trzech do czterech tygodni. W tym czasie warto wspomagać włosy stosując maseczki i olejki. Warto zwracać uwagę na kosmetyki nawilżające z dodatkiem keratyny czy protein jedwabiu. Bardziej zniszczone włosy można ratować zabiegami regenerującymi oferowanymi w salonach fryzjerskich.

Jeśli nie chcesz często farbować włosów lub chcesz utrzymać piękny, intensywny kolor na długo, to warto skorzystać z kosmetyków zawierających pigmenty. Dotyczy to zwłaszcza włosów farbowanych na rudo, ponieważ odcień ten najszybciej blaknie (tutaj kosmetyki mają pigment czerwony). Kolor blond można wzmacniać stosując szampony czy odżywki z fioletowym pigmentem. Włosy pofarbowane na brązowo można myć szamponem z wyciągiem z orzechów włoskich lub dodatkiem naturalnej henny. Kosmetyki z pigmentami wysuszają włosy, dlatego nie wolno stosować ich do każdego mycia.

Zobacz wideo Czy farbowanie włosów w ciąży może być niebezpieczne?
Więcej o: