Trzy pielęgnacyjne mity, przez które szkodzisz swojej skórze. Uważaj, mogą postarzać

Zaskakująco wiele kobiet nieustannie wierzy i powiela te same, błędne przekonania na temat pielęgnacji skóry, choć już dawno powinny one zostać raz na zawsze obalone. Oto trzy pielęgnacyjne mity, przez które szkodzisz swojej cerze i przyspieszasz jej starzenie.
Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja 30-latki?

Tłusta, trądzikowa cera wymaga wysuszania, a nie nawilżania

To mit, przez który wiele dziewczyn nie może poradzić sobie z niedoskonałościami swojej cery. Stosując przy cerze trądzikowej tylko i wyłącznie wysuszające produkty, stymulujemy skórę do jeszcze intensywniejszej produkcji sebum, co pogarsza tylko istniejący problem. Cera tłusta i skłonna do wyprysków również wymaga odpowiedniego nawilżenia. Najlepszym rozwiązaniem będą na lekkie, niekomedogenne kremy lub sera, które łatwo się wchłaniają, ale intensywnie nawilżają.

Filtry SPF trzeba stosować tylko latem

Używanie kremu z filtrem tylko podczas wakacji to jeden z większych błędów w pielęgnacji skóry twarzy, który może powodować znacznie szybsze jej starzenie. Główną rolę w procesach fotostarzenia odgrywa niewidzialne dla oka promieniowanie UVA, na które narażeni jesteśmy przez cały rok. Jeśli zatem chcesz jak najdłużej zachować młodą cerę, powinnaś nakładać na twarz krem z wysokim filtrem także wtedy, gdy na zewnątrz nie ma słońca. Najlepsze będą te z szerokim spektrum ochrony przed promieniami UVB i UVA.

Oleje to najlepszy sposób, by nawilżyć skórę

Niestety, same oleje nie nawilżą naszej cery. W rzeczywistości mogą ją nawet przesuszać. Nawilżanie jest bowiem złożonym procesem, do którego niezbędne są trzy kluczowe substancje: humektanty (np. kwas hialuronowy, aloes, gliceryna), związki zmiękczające warstwę rogową naskórka (np. skwalen, ceramidy, mocznik) oraz emolienty (oleje, masła, woski). Oleje czyli emolienty, zabezpieczają skórę przed ucieczką nawilżenia, jednak same go nie zapewniają. Nakładając na twarz olej pamiętajmy, by aplikować go na uprzednio wklepane odżywcze serum lub krem nawilżający - dopiero wtedy zadziała tak, jak powinien.

Więcej o: