Opadająca powieka: jak ją zamaskować z pomocą makijażu? Poznaj makijaż dla opadającej powieki

Opadająca powieka jest zmartwieniem wielu kobiet. Niewłaściwy makijaż podkreśla ten mankament, dodając lat. Jak tego uniknąć?

Opadające powieki: skąd bierze się problem?

Opadające powieki spędzają sen - nomen omen z powiek - wielu kobietom. Każda pani, bez względu na wiek, stan cywilny czy zajmowane stanowisko chce wyglądać perfekcyjnie. Przeszkodą w tym ambitnym planie bywają naturalne mankamenty urody, z którymi trudno jest skutecznie walczyć. Jedynym sposobem jest ich zaakceptowanie i opanowanie sztuki odpowiedniego maskowania. Dokładnie tak jest w przypadku opadającej powieki. Wbrew pozorom defekt ten nie jest tylko kosmetycznym problemem. W medycynie opadająca powieka nazywana jest ptozą. Może mieć ona charakter wrodzony, ale także pojawić się na dalszym etapie życia. Wyróżnia się wiele przyczyn, które mogą prowadzić do opadania powiek:

 • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego
 • zmiany nowotworowe
 • powikłania związane z cukrzycą
 • starzenie się skóry
 • nadmiar skóry.

Zobacz też: Makijaż odmładzający dla dojrzałych kobiet. Przydatne triki, które pomogą ukryć zmarszczki

Makijaż przy opadającej powiece - kiedy zastosować?

W większości przypadków u kobiet opadanie powieki wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Jak wskazują badania pierwsze zmiany w tym zakresie pojawić mogą się już po 25 roku życia, kiedy stopniowo zaczyna zmniejszać się ilość włókien kolagenowych. To prowadzi do zmian, takich jak utrata sprężystości i jędrności skóry.

Zmiany te widoczne są w pierwszej kolejności w tych okolicach, gdzie skóra jest cienka - powieki są więc jednym z pierwszych obszarów, po których można rozpoznać oznaki starzenia. Dodatkowo na ich niekorzyść wpływa narastające z wiekiem osłabienie mięśni odpowiadających za ich dźwiganie. Paniom, które zauważają u siebie pierwsze oznaki opadających powiek, zaleca się jak najszybsze zgłębienie tajników makijażu przy opadającej powiece, gdyż dzięki niemu można w kilka minut zamaskować negatywne efekty upływu czasu.

Zobacz wideo Jak wykonać makijaż, który ukryje opadającą powiekę?

Makijaż dla opadającej powieki: przydatne tricki

Jeśli chcesz pozbyć się w kilka minut "smutnego oka" jak potocznie nazywany jest przypadek opadającej powieki, skorzystaj z tricków jakie rekomendują profesjonalne makijażystki.

 • Makijaż opadającej powieki skupia się na jej uniesieniu i optycznym powiększeniu oka, dlatego też w miejscach, które chcemy "unieść" należy zaaplikować ciemne cienie - to one najlepiej ukrywają niedoskonałości (jasny cień uwypukli problem). Doskonale sprawdzą się tu cienie z palety brązów. 
 • Ukrywaniu opadającej powieki sprzyjają cienie matowe - te z drobinkami i połyskujące mają tendencję do odbijania się na skórze, która opada nam na pomalowaną część ruchomą powieki.
 • W makijażu oka z tym mankamentem warto uwzględnić też rozświetlenie wewnętrznego kącika poprzez zastosowanie jasnego cienia (np. z błyszczącymi drobinkami), może być on w kolorze jasnego beżu lub cielisty. 
 • Jeśli chodzi o technikę nakładania cienia to należy zwrócić uwagę na to, aby rozcierać go powyżej linii zgięcia powieki w stronę zewnętrznego kącika. Bezwzględnie należy unikać nakładania go na załamaniu powieki ruchomej i nieruchomej, gdyż to wzmacnia efekt opadania powiek. 
 • Warto zrezygnować z wyraźnych, mocnych kredek na rzecz tych nieco roztartych, które dodatkowo będą odciągać uwagę od opadających powiek.
 • Na zamaskowanie opadających powiek doskonale wpływa odpowiednie wyregulowanie brwi - tu warto skorzystać z pomocy kosmetyczki, która odpowiednio uformuje idealny łuk.
 • Zadbać należy także o maksymalne wydłużenie rzęs - to one najbardziej odciągną uwagę od opadających powiek. W tym wypadku warto skorzystać z jednej z metod przedłużania i zagęszczania rzęs oferowanych przez salony kosmetyczne - gęsty wachlarz będzie idealną bronią w walce z tym uciążliwym mankamentem.

Makijaż dla opadającej powieki nie jest łatwy do wykonania dla laika. Dlatego nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem nie uzyskasz oczekiwanego rezultatu. Pozwól sobie na kilka, a czasem nawet kilkanaście prób, które pozwolą Ci dojść do wprawy i wypracować własną technikę nakładania makijażu dla opadającej powieki. 

Zobacz też: Makijaż oczu, który wydobędzie piękno, drzemiące w Twoim spojrzeniu

Więcej o: