Co zrobić z przesuszonymi przez ciągłe mycie i odkażanie dłońmi? Kilka wskazówek do wprowadzenia od zaraz

Jednym z najlepszych sposobów na dobrą kondycję skóry rąk jest stosowanie kremów nawilżających po każdym ich umyciu. Czasami to jednak nie wystarcza. Co możesz zrobić, jeśli twoje dłonie są przesuszone? Oto kilka domowych sposobów.

Częste mycie i odkażanie przesusza dłonie. U wielu osób pojawiają się objawy takie jak swędzenie, pieczenie, czy łuszczenie skóry. Oznacza to, że prawdopodobnie została naruszona naturalna bariera ochronna, czyli płaszcz hydrolipidowy. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która zbudowana jest z lipidów i wody, a jej najważniejszą funkcją jest ochrona naskórka przed czynnikami zewnętrznymi. 

Zobacz wideo Sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci:

Pielęgnacja dłoni - kroki

W trakcie mycia dłoni najlepiej sprawdzi się letnia woda (gorąca może przyczyniać się do wysuszania skóry). Radzimy także, by stawiać na delikatne mydła ze składnikami pielęgnacyjnymi, które już na etapie mycia nawilżą dłonie. Zwróć uwagę, czy nie zawierają one w swoim składzie SLS-ów (np. SLS, SLES), czyli popularnych substancji pieniących, które uszkadzają naturalną hydrolipidową barierę naskórka.

Po umyciu delikatnie osusz dłonie (na przykład za pomocą ręcznika papierowego) i nałóż na nie krem nawilżający. Rób to powolnymi, okrężnymi ruchami. Nie zapominaj o paznokciach i miejscach między palcami. 

Domowe sposoby na suche dłonie

Co może okazać się pomocne oprócz tych podstawowych kroków? Ważnym elementem pielęgnacji dłoni są regularne peelingi. Dzięki tym zabiegom usuniesz z nich martwy naskórek. Wykorzystaj w tym celu produkty przeznaczone do peelingu ciała. Zabieg wykonuj dwa razy w tygodniu. 

W przypadku wielu osób pomocna okazuje się także maść z witaminą A. To łatwo dostępny produkt, który w większości aptek kupisz za kilka złotych. Radzimy, by stosować go jako treściwy krem na noc. Nałóż grubą warstwę maści na dłonie i załóż na nie bawełniane rękawiczki (są one dostępne w wielu drogeriach stacjonarnych i internetowych). 

Warto skorzystać z cennych właściwości aloesu, który nie tylko doskonale nawilża, lecz także wpiera proces regeneracji komórek. Połącz żel aloesowy z kilkoma kropelkami oleju z dzikiej róży. Mieszankę wmasuj w skórę dłoni i pozostaw do wchłonięcia. Jeśli jednak nie posiadasz tych składników w swoim domu, skorzystaj z właściwości oliwy z oliwek. Produkt ten dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowy oraz przeciwutleniaczy wspiera regenerację komórek. Wcieraj oliwę delikatnie przez kilka minut w skórę. Jeśli twoje dłonie są w złej kondycji, czynności powtarzaj dwa razy dziennie. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: