Włosy wysokoporowate. Jak przywrócić blask zniszczonym włosom?

Włosy wysokoporowate to wynik inwazyjnych zabiegów, które nie pozostają obojętne dla ich struktury: prostownica, farbowanie, gorący strumień suszarki. To lista grzechów głównych. Sprawdź zasady pielęgnacji, które sprawią, że Twoje włosy staną się gładkie i lśniące.

Porowatość włosów- trzy poziomy 

Porowatość włosów można podzielić na trzy poziomy, są to: 

  • Niskoporowate włosy- włos o takiej strukturze jest gładki i lśniący. Można go określić też mianem: gruby i zdrowy. Niskie rozchylenie łuski zapewnia jednolitą taflę. 
  • Średnioporowate włosy- to stan pomiędzy, włosy niby są w dobrej kondycji, ale mają tendencję do puszenia i nawet po stylizacji widać fragmentaryczne zniszczenia. 
  • Wysokoporowate włosy- na tym etapie łuska włosa jest bardzo rozchylona, włosy nie tylko się puszą, ale też bardzo szybko wypłukuje się z nich farba. Fryzura jest szorstka i niemiłą w dotyku. Już na pierwszy rzut oka widać, że fryzura jest matowa. Poniżej dowiesz się jak zadbać o tego typu włosy i które kosmetyki wybrać. 

Jak szybko zapuścić włosy? Trzeba postawić przede wszystkim na odpowiednią ich pielęgnację. Zdjęcie ilustracyjne Jak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone porady

Włosy wysokoporowate: pielęgnacja i profilaktyka 

W przypadku włosów wysokoporowatych warto zrezygnować ze stylizacji na gorąco. Mokre włosy tego typu są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia, dlatego po myciu warto odczekać dłuższą chwilę zanim zaczniemy suszyć kosmyki. Co więcej, włosy należy wysuszyć przy udziale chłodnego powietrza. Zamiast prostownicy lepiej sprawdzi się szeroko szczotka. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga dedykowanych kosmetyków. Doskonały efekty można uzyskać przy substancjach aktywnych o wysokich cząsteczkach. To dzięki nim włos ponownie staje się wypełniony z domkniętą łuską. 

Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych szczególnie polecane są proteiny wielkocząsteczkowe, na przykład: 

  • proteiny jedwabiu,
  • proteiny mleczne,
  • proteiny pszeniczne,
  • proteiny owsiane.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku olejów, im więcej cząsteczek tym lepiej. 

Włosy wysokoporowate: oleje. Które będą najlepsze? 

Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych szczególnie polecane są oleje. Duża ilość cząsteczek i kwasy wielonienasycone z grupy omega 3 i 6 to klucz do właściwej pielęgnacji, najlepsze będą: 

Sposoby na wyczyszczenie deski do krojenia Maseczka z sody. Przepis na maseczkę z cytryną, miodem lub olejem kokosowym

Wysokoporowate włosy - co jeszcze można zrobić? 

O włosy wysokoporowate należy odpowiednio zadbać. Jednak sama pielęgnacja oraz właściwa stylizacja nie pomoże, jeśli włosy będą regularnie poddawane procesowi rozjaśniania.

  • Platynowy blond niszczy strukturę włosów i sprawia, że nie można ich zapuścić. Czasami warto pójść na kompromis i zdecydować się na koloryzację w stylu ombre lub po prostu pasemka. Dłuższa przerwa od farbowania sprawi, że z włosów wysokoporowatych możemy przejść na średnią porowatość, aż do zamknięcia łuski.
  • Nawet bardzo zniszczone włosy po przerwie od farby, czy prostownicy mogą nas zaskoczyć. Już po dwóch miesiącach włosy staną się miękki i gładkie. Oczywiście nie uda się w ten sposób naprawić zniszczonych końcówek, ale warto porównać włosy u nasady i na końcach. 
  • Specjaliści zalecają też wymianę powłoczki poduszki z bawełnianej na jedwabną, ta prosta sztuczka sprawi, że włosy przestają się łamać i rano w znacznie mniejszym stopniu się puszą. 
Zobacz wideo Najprostszy kok świata. Do jego zrobienia wystarczy tylko... opaska!
Więcej o: