Ten produkt to must-have w każdej kosmetyczce. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i jest zbawieniem dla suchej skóry

Twoja cera wymaga intensywnego nawilżenia, a może skutecznie chcesz opóźnić powstawanie zmarszczek i zapobiec utracie jędrności skóry? Choć wciąż zbyt mało mówi się o tym składniku, to właśnie jego powinnaś szukać w kosmetykach lub stosować solo. Niektórzy uważają, że działa lepiej niż kwas hialuronowy.
Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja 30-latki?

Wraz z upływem lat, nasza skóra staje się bardziej wiotka, sucha i podatna na powstawanie zmarszczek. Spowodowane jest to nie tylko znacznie mniejszą produkcją kolagenu, lecz także skwalenu, czyli jednego ze składników płaszcza lipidowego. Na drogeryjnych półkach możemy jednak znaleźć produkt, który swoim działaniem w pewnym stopniu uzupełnia braki naturalnego skwalenu.

Skwalan, czyli ratunek dla suchej i tracącej jędrność skóry

Mowa o skwalanie, czyli substancji, która doskonale naśladuje ludzkie sebum. Skwalan ma postać lekkiego olejku, który po zaaplikowaniu na skórę tworzy nawilżającą, ale nie tłustą warstwę. Skwalan wzmacnia i uszczelnia warstwę lipidową naskórka, chroniąc przed ucieczką wody. Skwalan w budowie i działaniu łudząco przypomina naturalny składnik nawilżający produkowany przez ludzką skórę, czyli skwalen. Jest on jednak jedną z mniej stabilnych molekuł chemicznych i łatwo ulega rozkładowi, dlatego w produkcji kosmetyków zamiast niego używa się skwalanu.

Stosowanie skwalanu (w postaci olejku lub w kosmetykach z jego zawartością) w codziennej pielęgnacji pomoże skórze odzyskać odpowiedni poziom nawilżenia, a także opóźnić procesy starzenia. Warto włączyć go do pielęgnacji już po 25. roku życia. Należy również wspomnieć, że skwalan otrzymuje się obecnie z oliwy z oliwek lub trzciny cukrowej, dzięki jest to produkt przyjazny również weganom. 

Właściwości skwalanu:

  • Nawilża skórę bez pozostawiania tłustego filtru.
  • Chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Zwalcza wolne rodniki w skórze zapobiegając starzeniu.
  • Stymuluje produkcję kolagenu.
  • Nawilżająca i ochronna odżywka do włosów.
  • Łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry typu egzema, łuszczyca czy trądziki różowaty.
Więcej o: