Mydło galasowe - co to jest? Poznaj jego skład i właściwości

Mydło galasowe to ekologiczny środek czyszczący, który jest bezpieczny zarówno dla delikatnej skóry człowieka (także tej wrażliwej), jak i otaczającego go środowiska. Świetnie usuwa szczególnie uporczywe plamy, także te tłuste.

Mydło galasowe: co to jest?

Są takie środki, które, ze względu na swoją skuteczność, były używane przez długie lata, a wśród nich znajduje się mydło galasowe. Co to jest? Pod tą nazwą skrywa się naturalny środek myjący, wykorzystywany przez nasze babcie, a ostatnio nieco zapomniany. Teraz najczęściej zastępuje go odplamiacz, mający poradzić sobie z wyjątkowo trudnymi zabrudzeniami. Można sięgnąć zarówno po wersję w kostce, jak i w płynie. Jest znany tak naprawdę od bardzo dawna, jednak we współczesnych łazienkach gości stosunkowo rzadko, co na pewno warto zmienić.

Mydło odplamiające galasowe i jego właściwości

Mydło odplamiające galasowe może śmiało konkurować z dzisiejszymi odplamiaczami, a niektórzy twierdzą, że jest ono zdecydowanie skuteczniejsze, a zarazem bezpieczniejsze dla tkanin. Jak się okazuje, ten środek radzi sobie nie tylko z trudnymi plamami z tłuszczu, ale i z tymi pozostawianymi przez atrament, tusz z długopisu, krew czy sok owocowy. Poleca się go przy praniu białych, niefarbujących tkanin. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku prania pieluch wielorazowych.

W przypadku mydła galasowego w kostce należy natrzeć nim plamę na materiale przed zaplanowanym praniem. Kiedy mamy do czynienia z większą powierzchnią, środek odplamiający lepiej jest rozprowadzić szmatką bądź delikatną szczoteczką. Następnie trzeba poczekać kilka minut i spłukać środek. W kolejnym kroku natomiast wystarczy dodać poplamioną rzecz do reszty prania, a plama powinna zostać wywabiona. Jeśli natomiast ktoś dysponuje mydłem galasowym w płynie, może zalać zabrudzenie lub dodać substancję bezpośrednio do prania.

Z pomocą mydła galasowego da się również odświeżyć białe rzeczy, które, w miarę upływu czasu, zdążyły nieco poszarzeć, a także lepiej doprać mankiety i kołnierze, ponieważ to miejsca, w które wciera się najwięcej brudu. Trzeba jednak uważać, ponieważ część tkanin, zwłaszcza tych wyjątkowo delikatnych, może ulec przebarwieniu na skutek działania mydła. Warto więc odpuścić sobie specyfik w przypadku rzeczy o intensywnym kolorze, by samemu nie stworzyć kolejnych, tym razem jaśniejszych plam.

Mydło galasowe: skład

W każdej łazience może zagościć mydło galasowe. Skład tego specyfiku nie należy do skomplikowanych i jednocześnie okazuje się w pełni bezpieczny. Mydło bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, w tym na olejach, takich jak palmowy czy kokosowy. Zawiera także w sobie szare mydło potasowe. Jego najistotniejszym składnikiem okazuje się natomiast galas, czyli wyciąg z wołowego woreczka żółciowego, któremu też zawdzięcza swoją nazwę. Mydło galasowe nie zawiera z kolei substancji zapachowych, konserwantów, a także wybielaczy. To dzięki temu nie podrażnia skóry u alergików czy osób wrażliwych.

Zobacz wideo Jak sprytnie wykorzystać szare mydło?
Więcej o: