Trycholog - czym się zajmuje i kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Trycholog to specjalista od kondycji naszych włosów oraz skóry głowy. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czym się zajmuje trycholog i sprawdzimy, jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty.
Zobacz wideo Włosy zimą lubią się przesuszać i elektryzować. Zaradzić temu może olejowanie

Trycholog to specjalista, który zajmuje się problemami z włosami oraz skórą głowy. W Polsce trychologia nie jest dziedziną medyczną, a trycholodzy nie są stricte lekarzami. 

Lekarz trycholog czym się zajmuje?

Mianem trychologa określamy każdego dermatologa, ale trychologiem może zostać też osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego - mówimy wtedy o trychologu kosmetycznym. Osoby, które planują w przyszłości zostać trychologiem kosmetycznym, powinny najpierw ukończyć studia wyższe (kosmetologię oraz studia podyplomowe lub specjalistyczne szkolenie). Dermatolodzy otrzymują ten tytuł automatycznie, ze względu na specjalizację. Zajmują się oni badaniem zmian skórnych, dlatego każdy dermatolog jest jednocześnie trychologiem. 

Kiedy udać się do trychologa i co powinno zaniepokoić? 

Warto zaplanować wizytę u trychologa zawsze wtedy, gdy pojawią się zmiany na skórze głowy. Poniżej prezentujemy listę objawów, które powinny zwrócić uwagę:

 • płatki łupieżu,
 • zaczerwienienie,
 • krostki,
 • częste przetłuszczanie włosów,
 • swędząca skóra,
 • uczucie ściągnięcia.

Co jeszcze może niepokoić? Bardzo ważna kwestią jest nadmierne wypadnie włosów. Od razu warto też zaznaczyć, że wypadanie włosów samo w sobie jest naturalnym procesem fizjologicznym. Nowe włosy wypychają stare, jednak czasem można zauważyć, że proces ten jest zbyt intensywny. Na nadmierne wypadanie włosów wpływa najczęściej stres i zła dieta. To, co powinno zwrócić uwagę, to utrata dużej ilości włosów podczas mycia oraz czesania. Trycholog pomoże znaleźć przyczynę i zaleci specjalistyczną pielęgnację. W przypadku, gdy problem dotyczy skóry, wprowadza się leczenie farmakologiczne, a dedykowane leki przepisuje dermatolog. Pacjentami trychologa są też często osoby po chemioterapii lub kuracji hormonalnej, których włosy są osłabione stosowanym leczeniem.

Olej musztardowy na włosy - jak należy go stosować?

Ten domowy kosmetyk to hit kosmetyczny. Hamuje wypadnie włosów i przyspiesza ich porost

Lekarz do włosów trycholog - jak przebiega wizyta? 

Znamy już odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się lekarz trycholog - czas na opis przebiegu wizyty. Podczas pierwszego spotkania u trychologa, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Poniżej zakres tematów, o które może zapytać lekarz podczas wizyty: 

 • choroby dziedziczne,
 • przebyte choroby,
 • problemy emocjonalno-psychiczne,
 • gospodarka hormonalna organizmu,
 • zażywane leki,
 • sposób odżywiania,
 • dieta,
 • sposób pielęgnacji włosów, 
 • używane kosmetyki.

Następnie trycholog przejdzie do badania skóry głowy przy użyciu mikroskopu, którego kamera przykładana jest do skóry głowy. Odczyt w 200-krotnym powiększeniu pozwala dokładnie obejrzeć stan nie tylko naskórka, ale też cebulek i mieszka włosowego. Przy okazji lekarz może zdiagnozować inne dolegliwości i zmiany na skórze głowy. Długość leczenia u trychologa zależy od skali problemu. Czasami wystarczy jedna wizyta plus wizyty kontrolne co około dwa miesiące. 

Częstsze wizyty dotyczą zabiegów takich jak: 

Trycholog i co dalej? 

Problemy z włosami wynikają też ze zmian hormonalnych, dlatego po badaniu trycholog często kieruje pacjenta do kolejnego gabinetu. Najczęściej jest to enokrynolog lub dermatolog, którzy wprowadzą odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Nieestetycznie strączkujące się włosy? Prawdopodobne popełniasz te błędy podczas ich mycia Nieestetycznie strączkujące się włosy? Prawdopodobne popełniasz te błędy podczas ich mycia

Więcej o: