Trycholog to specjalista, który zajmuje się problemami z włosami oraz skórą głowy. W Polsce trychologia nie jest dziedziną medyczną, a trycholodzy nie są stricte lekarzami.
Mianem trychologa określamy każdego dermatologa, ale trychologiem może zostać też osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego - mówimy wtedy o trychologu kosmetycznym. Osoby, które planują w przyszłości zostać trychologiem kosmetycznym, powinny najpierw ukończyć studia wyższe (kosmetologię oraz studia podyplomowe lub specjalistyczne szkolenie). Dermatolodzy otrzymują ten tytuł automatycznie, ze względu na specjalizację. Zajmują się oni badaniem zmian skórnych, dlatego każdy dermatolog jest jednocześnie trychologiem.
Warto zaplanować wizytę u trychologa zawsze wtedy, gdy pojawią się zmiany na skórze głowy. Poniżej prezentujemy listę objawów, które powinny zwrócić uwagę:
Co jeszcze może niepokoić? Bardzo ważna kwestią jest nadmierne wypadnie włosów. Od razu warto też zaznaczyć, że wypadanie włosów samo w sobie jest naturalnym procesem fizjologicznym. Nowe włosy wypychają stare, jednak czasem można zauważyć, że proces ten jest zbyt intensywny. Na nadmierne wypadanie włosów wpływa najczęściej stres i zła dieta. To, co powinno zwrócić uwagę, to utrata dużej ilości włosów podczas mycia oraz czesania. Trycholog pomoże znaleźć przyczynę i zaleci specjalistyczną pielęgnację. W przypadku, gdy problem dotyczy skóry, wprowadza się leczenie farmakologiczne, a dedykowane leki przepisuje dermatolog. Pacjentami trychologa są też często osoby po chemioterapii lub kuracji hormonalnej, których włosy są osłabione stosowanym leczeniem.
Znamy już odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się lekarz trycholog - czas na opis przebiegu wizyty. Podczas pierwszego spotkania u trychologa, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Poniżej zakres tematów, o które może zapytać lekarz podczas wizyty:
Następnie trycholog przejdzie do badania skóry głowy przy użyciu mikroskopu, którego kamera przykładana jest do skóry głowy. Odczyt w 200-krotnym powiększeniu pozwala dokładnie obejrzeć stan nie tylko naskórka, ale też cebulek i mieszka włosowego. Przy okazji lekarz może zdiagnozować inne dolegliwości i zmiany na skórze głowy. Długość leczenia u trychologa zależy od skali problemu. Czasami wystarczy jedna wizyta plus wizyty kontrolne co około dwa miesiące.
Częstsze wizyty dotyczą zabiegów takich jak:
Problemy z włosami wynikają też ze zmian hormonalnych, dlatego po badaniu trycholog często kieruje pacjenta do kolejnego gabinetu. Najczęściej jest to enokrynolog lub dermatolog, którzy wprowadzą odpowiednie leczenie farmakologiczne.