Mydło marsylskie. Co to jest, z czego się składa i dlaczego warto je stosować?

Mydło marsylskie jak sama nazwa wskazuje to kosmetyk, który przywędrował do nas z Francji. Czym się wyróżnia i jakie ma właściwości?

Mydło marsylskie: co to jest?

Czym jest mydło marsylskie? Jest to naturalny kosmetyk idealnym do pielęgnacji skóry i włosów. Sprawdza się także w roli detergentu. Jak sama nazwa wskazuje, zostało stworzone w południowej Francji i tam do dziś ma miejsce produkcja "Savon de Marseille" według tradycyjnych receptur. Ostatnio mydło marsylskie staje się coraz popularniejsze, co jest efektem poszukiwania przez konsumentów produktów naturalnych, pozbawionych zbędnych chemicznych komponentów. Taki kosmetyk doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry delikatnej, ze skłonnościami do alergii, ale też wrażliwej skóry noworodków i niemowląt.

Mydło marsylskie: skład. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym mydłem?

Na przestrzeni dziejów skład mydła marsylskiego był wielokrotnie modyfikowany. Związane było to z wieloma czynnikami. Niemniej jednak pierwotna wersja oparta była na oliwie z oliwek, którą z czasem zastępowano innymi olejami roślinnymi. Obecnie funkcjonujące małe zakłady rzemieślnicze trudniące się produkcją mydła marsylskiego, odwołują się do dawnych receptur, które wzbogacają takimi dodatkami jak masło shea, olej arganowy, sok z aloesu czy zapachowe olejki eteryczne.

O tym, czy dane mydło można uznać za prawdziwe mydło marsylskie, decyduje zawartość olejów roślinnych. Powinna ona wynosić minimum 72 proc. Oleje stosowane do jego produkcji to tradycyjnie oliwa z oliwek, ale też olej palmowy, olej rzepakowy, olej migdałowy. W składzie oryginalnego produktu nie znajdziemy żadnych substancji typu parabeny. Jeśli więc w składzie zauważymy substancje konserwujące lub sztuczne aromaty, możemy mieć pewność, że produkt jest podróbką. 

Mydło marsylskie: właściwości. Dla kogo najlepsze będzie mydło marsylskie?

Mydło marsylskie jest produktem wegańskim, o naturalnym PH. Powstaje w procesie gotowania oleju roślinnego z dodatkiem odrobiny ługu, który obecnie często bywa zastępowany przez wodorotlenek sodu lub potasu (usprawnia to proces produkcyjny, ale mimo to część małych zakładów wciąż wykorzystuje ług).

Zastosowanie naturalnych składników sprawia, że mydło marsylskie nadaje się niemalże do każdego rodzaju skóry, w tym także tej szczególnie wrażliwej lub alergicznej. Można używać go nawet do pielęgnacji skóry noworodków, gdyż nie powoduje podrażnień ani przesuszenia. Ponadto do najważniejszych właściwości mydła marsylskiego należy:

  • doskonały wpływ na włosy suche - włosy umyte mydłem marsylskim stają się odżywione, nawilżone i poprawia się ich ogólna kondycja (do jego zmycia czasem trzeba zastosować płukankę z octu, gdyż jest dość tłuste)
  • poprawa stanu paznokci - regularne stosowanie mydła pomaga poradzić sobie z rozdwajającą się płytką, wzmacnia i wybiela paznokcie
  • sprawdza się w roli środka do higieny intymnej, gdyż jest bardzo delikatne i nie wywołuje podrażnień.

Wiele osób z powodzeniem używa mydła marsylskiego jako detergentu do prania ubrań czy mycia podłóg. Dzięki swoim właściwościom mydło doskonale zastępuje w tej roli chemiczne odpowiedniki, a poza tym gwarantuje, że nawet w przypadku alergików po kontakcie skóry z ubraniem nie dojdzie do wysypki ani innych problemów uczuleniowych.

Mydło marsylskie w płynie: jakie wybrać?

Obecnie na rynku mamy duży wybór produktów wegańskich i ekologicznych. Mydło marsylskie również się do nich zalicza. Do wyboru mamy tradycyjne egzemplarze w kostce, ale znajdziemy też mydło marsylskie w płynie. Wybierać możemy także między wieloma odmianami tego kosmetyku: z olejkami eterycznymi bądź olejkiem arganowym, lawendą itd. Wybór powinien być ściśle uzależniony od tego, do czego mamy zamiar stosować produkt. 

Zobacz wideo Jak sprytnie wykorzystać szare mydło?
Więcej o: