Mydło naturalne - idealny kosmetyk w pielęgnacji każdej skóry [właściwości, skład, zastosowanie]

Mydło naturalne to środek myjący, który jest doskonałą alternatywą dla sztucznych mydeł, których pełno jest na rynku kosmetycznym. Dowiedz się, jakie posiada właściwości, do czego jest stosowane oraz jakie są rodzaje takich mydeł.

Naturalne mydło to produkt niezwykle pożądany w świecie, w którym coraz więcej kosmetyków składa się z chemicznych i nienaturalnych składników. Jakie mydła naturalne są najpopularniejsze i do jakiego rodzaju skóry je dobrać? 

Naturalne mydło - czym jest i dlaczego warto jest je używać?

Bardzo często wyznacznikiem naturalności mydła jest możliwie krótka lista składników. Wyjątkiem są tylko i wyłącznie dodatki, które są polecane w tego typu produktach. Chodzi tu przede wszystkim o wyciągi roślinne, olejki eteryczne i szlachetne oleje, które są składnikami naturalnymi, a jednocześnie dobrze wpływającymi na nasze ciało. Mydło powstaje za pomocą reakcji zmydlania tłuszczów poprzez zasady. Efektem takiego połączenia są tak zwane związki powierzchniowo czynne, które są w stanie skutecznie usuwać za pomocą wody, nierozpuszczalne w niej tłuszcze oraz inne zanieczyszczenia. 

Mydła naturalne i ich właściwości

Mydła naturalne posiadają szereg wspaniałych właściwości. Ludzie powoli odchodzą od sztucznych kosmetyków, a zaczynają na nowo używać tych sprawdzonych od lat. Na rynku możemy znaleźć różne mydła naturalne. Oto kilka z nich:

  • Szare mydło, inaczej mydło potasowe - jest mydłem, które składa się z soli potasowych, kwasów tłuszczowych, gliceryny, kwasów cytrynowych oraz chlorku sodu. Nie zawiera żadnych substancji zapachowych, barwników ani konserwantów. Jest miękkie i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne oraz odkażające. Używa się go w kosmetyce, do czyszczenia, prania, a nawet w budownictwie - w przemyśle ogrodniczym czy też malarstwie. Posiada bardzo szerokie pole działania.
  • Czarne mydło - produkt ten jest szczególnie znany w krajach Orientu i w Afryce. Produkuje się go na bazie olejów roślinnych - między innymi z oliwy z oliwek. Nie posiada żadnych sztucznych składników. Jest wolne od barwników i substancji zapachowych. Doskonale oczyszcza oraz w przeciwieństwie do mydła szarego - nawilża.
  • Mydło Aleppo czyli laurowe - to mydło syryjskie wytworzone na bazie oliwy z oliwek z dużą zawartością oleju laurowego. Kosmetyk posiada silne działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz antygrzybiczne.
  • Mydło marsylskie - podobnie jak szare mydło, jest mydłem potasowym. Nie posiada sztucznych zapachów, ale często wzbogacane jest o naturalne olejki eteryczne. Wspaniale natłuszcza skórę.
  • Mydło kastylijskie inaczej mydło oliwkowe  - powstaje wyłącznie na bazie olejów roślinnych (kokosowego, konopnego, jojoba i oliwy z oliwek). W tradycyjnej recepturze ma w swoim składzie wyłącznie tłuszcz pochodzący z oliwek. Jest łagodne dla skóry, dobrze ją oczyszcza. Jest polecane dla cery wrażliwej, alergicznej oraz suchej.

Mydło dziegciowe ma bardzo dużo prozdrowotnych właściwości. Zdjęcie ilustracyjne, Maria Danilkina/shutterstock.com Mydło dziegciowe: właściwości, zastosowanie i efekty

Mydło naturalne: skład - z czego jest wytwarzane?

Mydło naturalne - skład takiego mydła może być lekko zróżnicowany, jednakże jest on przeważnie bardzo prosty. Podstawą produkcyjną mydeł naturalnych są między innymi oleje roślinne. Używa się w tym celu przeważnie oliwy z oliwek, oleju kokosowego, laurowego. Ponadto dodaje się do nich ługu sodowego bądź potasowego - w zależności od rodzaju mydła oraz wody. Bardzo często produkty te są ubogacane o naturalne oleje bądź olejki eteryczne, glicerynę, odżywcze masła, suszone zioła oraz kwiaty. Co gwarantuje im niebywały zapach. Wszystko w zależności od koncepcji i kreatywności.

Ogromną przewagą mydeł naturalnych jest między innymi fakt, że nie zawierają one sztucznie wytwarzanych barwników czy też konserwantów, które wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Mydła naturalne są polecane zwłaszcza osobom, które zmagają się z problemami skórnymi: takimi na przykład jak atopia czy nadwrażliwość. Z powodzeniem korzystać z nich mogą także dzieci.

Jak zagęścić brwi? Dzięki tej metodzie włoski rosną jak szalone Kobiety oszalały na punkcie wypełniania brwi mydłem. Czy ta metoda jest bezpieczna? Wyjaśniamy

Więcej o: