Olejek pichtowy: na co pomaga i jak powstaje?
Na co będzie dobry olejek pichtowy? Źródłem tego olejku są młode pędy i igły jodły syberyjskiej, która znana jest z bogatych związków organicznych. Jodła syberyjska potrzebuje szczególnych warunków do rozwoju i można ją spotkać tylko na czystych terenach dalekiego wschodu: w Chinach, w Mongolii oraz na Syberii. Olej pichtowy jest przykładem naturalnego kosmetyku, który jest znany i ceniony ze względu na swoje liczne właściwości. Szczegóły poniżej.
Olejek pichtowy: właściwości. Drogocenny skład
Olejek pichtowy znany jest ze swoich antybakteryjnych, przeciwzapalnych i regenerujących właściwości. Często określa się go mianem naturalnego antidotum na zmarszczki. Wszystko za sprawą wyjątkowego składu, nie znajdziemy w nim nic poza naturalnymi substancjami.
Zobacz wideo
Zobacz też jak działa olejek rycynowy
Olejek pichtowy: działanie
Jakie jest działanie olejku pichtowego biorąc pod uwagę poszczególne składniki?
- lotne fitocydy (octan bornylu) - działają bakteriobójczo, grzybobójczo i antywirusowo. Dzięki nim olejek pichtowy to nie tylko kosmetyk, ale też naturalny środek do dezynfekcji.
- terpeny (kamfora) - dzięki terpenom olejek pichtowy ma właściwości rozgrzewające, które łagodzą bóle oraz mają duży wpływ na ukrwienie skóry. Poza tym także działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. To właśnie dzięki terpenom olejek pichtowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji i leczeniu skóry.
Olejek pichtowy: zastosowanie. Dlaczego warto postawić go na półce?
Zastosowanie olejku pichtowego jest bardzo wszechstronne. Kiedy po niego sięgnąć?
- Po olej pichtowy mogą sięgnąć nastolatki. Skutecznie zapobiega on powstawaniu wyprysków. Wspiera skórę w procesie oczyszczania z zaskórników i zapobiega rozwojowi bakterii.
- Olejek pichtowy powinny kupić także osoby, które często skarżą się na obrzęki, nie tylko tonizuje skórę, ale też wspiera proces regeneracji.
- Ten naturalny kosmetyk za sprawą wolnych rodników w widoczny sposób opóźnia procesy starzenia, fiolka olejku może być więc dobrą alternatywą dla drogich kremów.
- Pomoże także w walce z łuszczycą i podrażnieniami skóry głowy. Wystarczy dodawać kilka kropel do ulubionej odżywki.
- Co więcej, to naturalne antidotum na wypadanie włosów oraz łupież.
Oprócz działania w formie kosmetyku olejek pichtowy może być także naturalnym lekiem:
- To skuteczne wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
- Leczy przeziębienie i kaszel.
- Będzie skuteczny także w przypadku anginy oraz grypy.
- Pomoże ograniczyć katar.
- Można stosować go także do masażu przy bólach mięśni oraz stawów.
- Olejek pichtowy jest też znany w aromaterapii, skutecznie relaksuje i uspokaja.
Zobacz też: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie. Co musisz o nim wiedzieć?