Olejek jojoba - właściwości i działanie. Na co pomoże i jak go stosować?

Olejek jojoba to wyjątkowy specyfik, który odbiega składem od innych olejków pochodzenia roślinnego. Dużą popularność zawdzięcza swoim licznym i bardzo różnorodnym właściwościom pielęgnacyjnym.

Olejek jojoba: na co pomaga?

Olejek jojoba – na co pomoże i dlaczego warto po niego sięgnąć? Na początek, nim jeszcze padnie to pytanie, warto wiedzieć, że uzyskuje się go z nasion wiecznie zielonych krzewów Simmondsia Chinensis, a powstały specyfik przyjmuje postać płynnego wosku. Charakteryzuje się on bladożółtym, prawie przezroczysty kolor, a jego zapach okazuje się niemal niewyczuwalny.

Olejek ten, ze względu na wykazywane właściwości, będzie użyteczny, gdy:

Olejek z oregano znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na trawienie. Zdjęcie ilustracyjne Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie

Olejek jojoba: właściwości poszczególnych składników

Skwalen, nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, alkohole, witaminy i fitosterole – oto składniki, jakie zawiera w sobie olejek jojoba. Właściwości każdego z nich wpływają na jego działanie, jednocześnie sprawiając, że jest skuteczny, a zarazem uniwersalny.

Za co odpowiadają kolejne składniki olejku?

  • Skwalen – mowa tutaj o lipidzie, który występuje w wątrobie rekina, a także, co istotne, w skórze człowieka. Wykazuje on działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Ma zdolność blokowania wolnych rodników, a także jest świetnym antyoksydantem. To dzięki niemu skóra nie jest narażona na utratę wody;
  • Nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe oraz alkohole – są skuteczne w walce z wolnymi rodnikami, odżywiają, a w przypadku skóry opóźniają też proces jej starzenia;
  • Witaminykompleks witamin zawarty w olejku jojoba nie tylko wzmacnia, ale też odżywia i działa regenerująco. Znajdują się w nim witamina E (zwalcza wolne rodniki), A (odpowiada za produkcję kolagenu i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek), F (regeneruje) oraz witaminy z grupy B (zapobiegają siwieniu włosów, wzmacniają je i zagęszczają, a także odpowiadają za lepszy stan skóry i paznokci);
  • Fitosterole – wykazują wszechstronne działanie. Między innymi, pomagają w produkcji kolagenu, mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, a także kojące.

Olejek jojoba: działanie

Każdy może sięgnąć po wszechstronny olejek jojoba. Działanie, jakie zdradza ten specyfik, jest naprawdę bardzo rozległe i pomocne w wielu różnych sytuacjach. Bez wahania możesz nakładać go na twarz, niezależnie od rodzaju cery. Regularne stosowanie olejku jojoba pozwoli zagęścić tkankę skórną (dzięki obecności witaminy E), co z kolei umożliwi wypełnienie zmarszczek. Z jego pomocą da się wpłynąć na regulację gruczołów łojowych, których niewłaściwe funkcjonowanie doprowadza do licznych zmian skórnych. W przypadku cery suchej olejek jojoba zapewni właściwe nawilżenie, a jednocześnie nada skórze zdrowego blasku i udzieli wsparcia w redukcji ewentualnych przebarwień.

Olejek jojoba działa także zbawiennie na włosy. To dzięki niemu mogą stać się bardziej odżywione, lepiej nawilżone, mocniejsze i gęstsze. Doskonale wpływa też na skórę głowy, przynosząc ulgę w przypadku rozmaitych podrażnień. Dobrze radzi sobie jako środek ułatwiający rozczesywanie włosów, a także zapobiega ich nadmiernemu elektryzowaniu. Ponadto, wzmacnia płytkę paznokci, sprawiając, że staje się grubsza i mniej podatna na złamania czy uszkodzenia innego rodzaju.

Co istotne, substancja może również przynosić korzyści zdrowotne, działając wspomagająco w sytuacji stanów zapalnych stawów oraz reumatyzmu. Za sprawą swoich zdolności regeneracyjnych, olejek jojoba jest znany jako środek przyspieszający gojenie się oparzeń oraz różnego rodzaju mniejszych ran (pomaga wówczas w odbudowie naskórka).

Olejek z drzewa herbacianego ma rozległe zastosowanie. Zdjęcie ilustracyjne Na co stosować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek jojoba: jak stosować?

Chcąc zadbać o swoją cerę, kobiety często sięgają po olejek jojoba. Jak stosować ten specyfik, by uzyskać najlepsze efekty? Przede wszystkim, warto wybierać jego naturalną postać. Młode kobiety mogą nakładać go na twarz profilaktycznie, by spowolnić proces starzenia i zapobiec powstawaniu zmarszczek. W takim wypadku wystarczą zaledwie dwie-trzy krople olejku. Również w ten sposób można stosować go na popękane pięty czy wysuszone dłonie.

W przypadku, gdy chcesz uchronić swoje usta przed zgubnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (zwłaszcza późną jesienią i zimą), rozprowadź kroplę olejku po wargach jak pomadkę. Z kolei, by poprawić stan paznokci, możesz systematycznie wcierać kilka kropel specyfiku w ich płytkę, by stały się mocniejsze. Jeśli natomiast zdarzą się poparzenia słoneczne, możesz na nie nałożyć niewielką ilość olejku, co złagodzi ból i pieczenie.

Warto wcierać olejek we włosy i skórę głowy, by pobudzić ich cebulki do wzrostu, jednocześnie odżywiając skórę oraz łagodząc powstałe wcześniej podrażnienia. Nie zaszkodzi też dodanie kilku kropli do ulubionej odżywki i nałożenie na całą ich długość (sam olejek jojoba możesz z kolei nakładać na końcówki, jeśli wiesz, że Twoje włosy będą wystawione na długotrwałe działanie słońca, podczas którego mogą ulec przesuszeniu).

Zobacz wideo Zobacz, w jaki sposób można wykorzystać olejek rycynowy
Więcej o: