Peeling trychologiczny - co to jest i jak go zrobić?

Peeling trychologiczny to doskonały sposób na problemy z łysieniem, wypadaniem oraz przetłuszczaniem się włosów. Warto wiedzieć, jak z niego korzystać, by osiągnąć najlepsze efekty i świadomie wesprzeć skórę głowy.

Peeling trychologiczny: co to jest?

Coraz częściej można usłyszeć o dobrodziejstwach, jakie zapewnia peeling trychologiczny. Co to jest i jak działa? Otóż peeling trychologiczny to nic innego, jak peeling do skóry głowy. Ma on za zadanie dogłębnie ją oczyścić, tym samym wpływając na poprawę jej ogólnego stanu. Oczywiście, podobnie jak każdy inny kosmetyk, wykorzystywany do przeprowadzania peelingu, także ten stosowany na skórę głowy posiada drobinki odpowiadające za złuszczanie zrogowaciałego naskórka, a ponadto przyczynia się do odblokowania ujść mieszków włosowych. W ten sposób zlikwidowane zostają martwe komórki, resztki nakładanych wcześniej kosmetyków, zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Dzięki temu cebulki włosowe nie są dłużej obciążone, nowe łodygi włosa mogą swobodnie wzrastać, a same włosy pozostają uniesione i nabierają objętości. Mogą również zdecydowanie szybciej rosnąć i stawać się gęstsze.

Peeling przyda się także wszystkim tym, którzy od dawna walczą z łupieżem. Włosy i skóra głowy, regularnie poddawane działaniu zabiegów peelingujących, staną się jednocześnie bardziej podatne na działanie kosmetyków pielęgnacyjnych.

Co można znaleźć w peelingu trychologicznym? Przede wszystkim, składnikami takich preparatów są naturalne drobinki ścierające, kwasy i enzymy, a wśród nich:

  • kwas mlekowy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas winowy,
  • papaina (z owoców papai),
  • kofeina,
  • skrzyp polny,
  • arginina.

Peeling trychologiczny: jak zrobić?

Jak zrobić peeling trychologiczny, by przyniósł pożądany efekt? Przede wszystkim, nie należy go stosować zbyt często, by nie przesuszyć sobie skóry głowy. Najlepiej więc, jeśli użyje się preparatu raz lub dwa razy na tydzień. W zależności od instrukcji na opakowaniu (o ile nie wykonujemy samodzielnie przygotowanego peelingu), należy nanieść preparat na suchą lub wilgotną skórę głowy, delikatnie wmasowując go okrężnymi ruchami. Następnie peeling należy pozostawić na głowie przez około 10-15 minut, a potem spłukać i umyć włosy szamponem.

Istnieje też możliwość udania się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego bądź do trychologa, a tam specjaliści osobiście wykonają zabieg. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak samodzielne przeprowadzenie peelingu, ponieważ z jednej strony można wówczas sporo zaoszczędzić, a preparaty potrzebne do jego wykonania bez trudu można znaleźć w drogerii czy aptece.

Domowy peeling trychologiczny – przygotuj go samodzielnie!

Domowy peeling trychologiczny powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, czy raczej do indywidualnych potrzeb naszej skóry głowy. Prosty peeling można stworzyć, dosypując do szamponu drobno zmielone ziarenka kawy czy odrobinę cukru, jednak warto pomyśleć także o czymś, co będzie doskonałe właśnie w konkretnym przypadku. Aby przeprowadzenie takiego zabiegu miało głębszy sens, warto zastanowić się nad trzema składowymi preparatu:

  • substancją złuszczającą,
  • substancją oczyszczającą,
  • substancją nawilżającą,
  • składnikiem pomagającym przy konkretnych problemach skóry głowy.

Funkcję złuszczającą będą posiadały składniki, do których bez przeszkód dotrzemy w każdym domu, a więc sól, cukier, zmielone ziarna kawy czy glinka (pamiętaj, by w przypadku łupieżu zrezygnować z cukru, ponieważ sprzyja on rozwojowi drożdżaków, soli unikaj natomiast wówczas, gdy skóra głowy jest mocno podrażniona, pełna ranek). W przypadku wrażliwej skóry lepszy będzie peeling drobnoziarnisty, natomiast u tych, którzy walczą z grubą warstwą sebum oraz zanieczyszczeń najlepszy będzie ten gruboziarnisty.

Za oczyszczenie może odpowiadać z kolei sól, cytryna lub węgiel aktywny. Jeśli zaś chodzi o nawilżenie, warto rozejrzeć się za olejem lnianym, miodem, aloesem czy oliwą z oliwek. Dla tych, którzy zmagają się z nadmiarem łoju, dobry będzie też dodatek sody oczyszczonej lub glinki. Z kolei przeciw łupieżowi można dołożyć jeszcze do składu domowego peelingu olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy, a także płatki owsiane. Dbając o potrzeby suchej skóry głowy, można wesprzeć samodzielnie stworzony kosmetyk szamponem nawilżającym.

Zobacz wideo Włosy zimą lubią się przesuszać i elektryzować. Zaradzić temu może olejowanie
Więcej o: