Wągry to nic innego jak zaskórniki, które powstają ze zmieszanych cząstek zanieczyszczeń, łoju i zrogowaciałego naskórka. Powodują one zatkanie ujścia porów, co objawia się nieestetycznym wypryskiem na twarzy. Wągry są podatne na nadkażenia bakteryjne, co prowadzi bezpośrednio do powstania stanu zapalnego popularnie zwanego pryszczem.
Skóra ludzka jest tak skonstruowana, że wymaga nieustannej ochrony. Tą zapewnia jej produkowane przez gruczoły sebum, które tworzy na jej powierzchni niewidzialną powłokę ochronną. Wytwarzanie sebum ściśle związane jest z hormonami, dlatego najczęściej problemy skórne dotykają osób w wieku pokwitaniowym, kiedy gospodarka hormonalna jest dość mocno zachwiana. Często dochodzi wówczas do nadprodukcji sebum, które wymieszane z zewnętrznymi zanieczyszczeniami zatyka pory i powoduje powstawanie czarnych grudek pod skórą. Jak się ich pozbyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Wągry to nieprzyjemna przypadłość, która dręczy nie tylko nastolatki, ale też osoby w dojrzałym wieku. Najlepszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu konieczne jest codzienne staranne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i resztek makijażu, które przyczyniają się do zatykania porów i powstawania przykrych zmian. W tym celu warto stosować przeznaczone do naszego typu cery płyny micelarne i żele do mycia twarzy. Dobre efekty daje także stosowanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia twarzy - istnieją zarówno manualne, jak i elektryczne. Te drugie dzięki rotacyjnym, jednostajnym ruchom są w stanie usunąć znacznie więcej zanieczyszczeń niż ma to miejsce podczas zwykłego przemywania twarzy lub usuwania resztek makijażu z pomocą wacików. Stosowanie ich pozwala rozszerzyć pory i dać ujście nadmiarowi łoju, dzięki czemu skóra staje się oczyszczona i pozbawiona niedoskonałości. Zawsze po zabiegu warto zastosować kosmetyk nawilżający i łagodzący podrażnienia.
Jeśli jednak mimo starannej toalety na naszej twarzy pojawią się wągry, należy przedsięwziąć dostępne środki w celu pozbycia się ich. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na wągry, które są skuteczne w walce z niedoskonałościami skóry wynikającymi z nadprodukcji sebum.
Zobacz też: Wyciskanie pryszczy - uzależniający nawyk, który niszczy naszą cerę
Wągrów można próbować pozbyć się stosując maseczki. Domowa maseczka na wągry powinna powstać na bazie sody oczyszczonej, która ma silne właściwości złuszczające oraz miodu, który z kolei działa przeciwbakteryjnie i nawilżającą. Wystarczy wymieszać dwie łyżki płynnego miodu i 1,5 łyżeczki sody, a następnie powstałą substancję nakładać na twarz i trzymać około kwadransa. Po tym czasie zmywamy maseczkę. Zabieg możemy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu. Przed nałożeniem maski na twarz warto wykonać próbę np. na ramieniu, gdyż soda jest silnym środkiem i może wywołać podrażnienie.
Poznaliśmy już kilka sposobów na wągry, a czego należy unikać, aby ograniczyć ich powstawanie? Nasz organizm ma wewnętrznie zaprogramowaną ilość wytwarzanego łoju. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na życie z wągrami. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku zasad: