Każda kobieta dba o swoją urodę stosując różnego rodzaju zabiegi i kosmetyki poprawiające wygląd skóry. Jedne ograniczają się do podstawowych zasad, którymi są codzienne oczyszczanie i nawilżanie, inne idą w swoich działaniach dużo dalej, używając zaawansowanych serów, żeli i balsamów, ale też korzystając z usług profesjonalnych kosmetyczek, które za pomocą specjalistycznych kosmetyków i urządzeń są w stanie w znaczący sposób poprawić jakość naszej skóry. Bez względu na to jak bardzo zaangażowane jesteśmy w dbanie i pielęgnację naszej skóry, konieczne jest poznanie podstawowych pojęć, które pojawiają się chociażby podczas wyboru kosmetyków. Jednym z nich jest właśnie sebum. Można je usłyszeć w reklamach, znaleźć na etykietach produktów drogeryjnych itp. Ale czy zastanawiamy się czym ono jest? Co tak naprawdę kryje się za pojęciem sebum? Sebum jest to naturalnie produkowany przez organizm łój skórny, który ma na celu tworzenie warstwy ochronnej na naszej skórze. Dzięki niemu delikatny naskórek nie jest narażony na ciągłe podrażnienia. Substancja ta produkowana jest nie tylko przez gruczoły na twarzy, ale na całej powierzchni ciała poza wewnętrzną stroną dłoni i stóp.
Choć, jak wspomniano wyżej, sebum produkowane jest na całej powierzchni ciała, to jednak są obszary, gdzie zlokalizowana jest zdecydowanie większa liczba gruczołów, a co za tym idzie mamy też zwiększoną produkcję łoju. Do takich obszarów należy skóra twarzy i głowy, ale też ramion, pleców i klatki piersiowej. Jest to proces konieczny, gdyż w innym przypadku skóra narażona byłaby na silne działanie czynników zewnętrznych, które powodują łuszczenie się, przesuszanie i powstawanie zmarszczek. Rocznie organizm może wyprodukować nawet 10-11 kg łoju skórnego. Proces ten regulowany jest przez hormony, dlatego też osoby w wieku pokwitaniowym często mają problemy z nadprodukcją sebum zwłaszcza na twarzy, co prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. Niemniej jednak problem ten coraz częściej dotyka osób dojrzałych, które huśtawkę hormonalną mają już dawno za sobą. W ich przypadku częstym powodem nadprodukcji sebum jest nieodpowiednia pielęgnacja.
Sebum jest niezbędne do zapewnienia właściwej ochrony skórze. Jednak zdarza się, że gruczoły produkują je w nadmiarze, co prowadzi do niekorzystnych zmian, widocznych zwłaszcza na twarzy.
Nadprodukcja sebum jest dość powszechnym problemem i może dotknąć każdego z nas. Trzeba więc pamiętać, że istnieje kilka sposobów na jej ograniczenie.