Sebum: co to takiego i jak radzić sobie z jego nadmiarem?

Sebum jest pojęciem, które bardzo często pojawia się w kontekście pielęgnacji skóry twarz. Czym jest i jak się uporać z jego nadprodukcją?

Sebum: co to jest?

Każda kobieta dba o swoją urodę stosując różnego rodzaju zabiegi i kosmetyki poprawiające wygląd skóry. Jedne ograniczają się do podstawowych zasad, którymi są codzienne oczyszczanie i nawilżanie, inne idą w swoich działaniach dużo dalej, używając zaawansowanych serów, żeli i balsamów, ale też korzystając z usług profesjonalnych kosmetyczek, które za pomocą specjalistycznych kosmetyków i urządzeń są w stanie w znaczący sposób poprawić jakość naszej skóry. Bez względu na to jak bardzo zaangażowane jesteśmy w dbanie i pielęgnację naszej skóry, konieczne jest poznanie podstawowych pojęć, które pojawiają się chociażby podczas wyboru kosmetyków. Jednym z nich jest właśnie sebum. Można je usłyszeć w reklamach, znaleźć na etykietach produktów drogeryjnych itp. Ale czy zastanawiamy się czym ono jest? Co tak naprawdę kryje się za pojęciem sebum? Sebum jest to naturalnie produkowany przez organizm łój skórny, który ma na celu tworzenie warstwy ochronnej na naszej skórze. Dzięki niemu delikatny naskórek nie jest narażony na ciągłe podrażnienia. Substancja ta produkowana jest nie tylko przez gruczoły na twarzy, ale na całej powierzchni ciała poza wewnętrzną stroną dłoni i stóp.

Sebum na twarzy: czym jest i co steruje jego wydzielaniem?

Choć, jak wspomniano wyżej, sebum produkowane jest na całej powierzchni ciała, to jednak są obszary, gdzie zlokalizowana jest zdecydowanie większa liczba gruczołów, a co za tym idzie mamy też zwiększoną produkcję łoju. Do takich obszarów należy skóra twarzy i głowy, ale też ramion, pleców i klatki piersiowej. Jest to proces konieczny, gdyż w innym przypadku skóra narażona byłaby na silne działanie czynników zewnętrznych, które powodują łuszczenie się, przesuszanie i powstawanie zmarszczek. Rocznie organizm może wyprodukować nawet 10-11 kg łoju skórnego. Proces ten regulowany jest przez hormony, dlatego też osoby w wieku pokwitaniowym często mają problemy z nadprodukcją sebum zwłaszcza na twarzy, co prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. Niemniej jednak problem ten coraz częściej dotyka osób dojrzałych, które huśtawkę hormonalną mają już dawno za sobą. W ich przypadku częstym powodem nadprodukcji sebum jest nieodpowiednia pielęgnacja. 

Nadmiar sebum: jakie są jego konsekwencje?

Sebum jest niezbędne do zapewnienia właściwej ochrony skórze. Jednak zdarza się, że gruczoły produkują je w nadmiarze, co prowadzi do niekorzystnych zmian, widocznych zwłaszcza na twarzy. 

  • trądzik to główna i najuciążliwsza konsekwencja nadmiaru sebum. Nadmiar łoju blokuje bowiem ujście porów, zatyka je i prowadzi do powstawania czarnych punkcików na skórze. Tego typu zmiany narażone są mocno na nadkażenia bakteryjne, które przeradzają się w popularne pryszcze. W takim przypadku często konieczna jest wizyta u dermatologa, który zastosuje właściwe leczenie poparte dodatkowo odpowiednią pielęgnacją; trądzik nie jest jedynie przypadłością osób młodych - na dolegliwości z nim związane skarżą się również osoby w starszym wieku.
  • przetłuszczanie skóry twarzy, głowy i włosów - nadprodukcja sebum prowadzi też do problemów związanych z przetłuszczaniem skóry twarzy (zwłaszcza tzw. strefy T) oraz głowy i włosów. W takim wypadku również warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie starać się ustalić przyczynę tego stanu rzeczy. Wbrew pozorom zwiększenie częstotliwości mycia głowy w tym wypadku nie zawsze skutkuje, gdyż w ten sposób jeszcze bardziej pobudzamy gruczoły do pracy.

Sposoby na wyczyszczenie deski do krojenia Maseczka z sody. Przepis na maseczkę z cytryną, miodem lub olejem kokosowym

Nadprodukcja sebum: jak sobie z nią radzić?

Nadprodukcja sebum jest dość powszechnym problemem i może dotknąć każdego z nas. Trzeba więc pamiętać, że istnieje kilka sposobów na jej ograniczenie.

  • właściwa pielęgnacja - aby zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, należy zrezygnować ze stosowania mydła i produktów go zawierających, gdyż działają one przesuszająco na skórę, która mobilizuje się do "uzupełnienia" swojej warstwy ochronnej
  • unikanie tłustych kosmetyków, które dodatkowo zatykają pory i prowadzą do powstawania zatorów w postaci wągrów
  • regularne stosowanie peelingów domowych, ale też bardziej zaawansowanych u kosmetyczki, które pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń, zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum, zapobiegając zatykaniu porów i tworzeniu stanów zapalnych skóry. 
Zobacz wideo Naturalna maseczka ze składników, które masz w domu
Więcej o: