Co na suche włosy? Domowe sposoby na suche włosy

Co na suche włosy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, nie mając pojęcia, że mnóstwo produktów nawilżających, które świetnie działają na włosy, mają na półkach w swoim domu. Sprawdź nasze przepisy na domowe maski na suche włosy.

Suche włosy: przyczyny powstawania problemu

Suche włosy są zmorą wielu kobiet, bez względu na wiek, ale także kolor, długość czy strukturę włosów. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja. Jakie działania mogą sprawić, że włosy staną się suche i nieatrakcyjne?

  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków: szamponów, odżywek itp. Wiele z dostępnych na rynku produktów zawiera niekorzystne substancje, które powodują przesuszenie włosów i skóry głowy; mogą one przyczynić się do powstawania łupieżu i innych uciążliwych dolegliwości; dlatego wybierając szampon i inne kosmetyki zawsze zwracajmy uwagę na skład - im bardziej jest on naturalny, tym lepsza będzie kondycja naszych włosów po jego zastosowaniu
  • nadużywanie urządzeń do stylizacji włosów korzystających z wysokiej temperatury; suszarka, lokówka czy prostownica mogą znacznie przyczynić się do wysuszenia włosów; z tego typu urządzeń należy korzystać jak najrzadziej, a jeśli już zajdzie taka potrzeba to suszymy włosy strumieniem chłodnego powietrza, a przed stylizacją "na gorąco" stosujemy odpowiednie preparaty ochronne do włosów poddawanych tego rodzaju zabiegom
  • częste rozjaśnianie włosów, poddawanie ich trwałej ondulacji itp.; choć obecnie salony fryzjerskie korzystają z delikatnych farb, które nie niszczą włosów, niemniej jednak częste rozjaśnianie i inne zabiegi fryzjerskie również niekorzystnie wpływają na kondycję włosów; warto zawsze przy okazji farbowania czy innych zabiegów wykonać także sesję nawilżania, np. saunę dla włosów lub keratynową odbudowę.

Co na suche włosy: zacznij od podstaw

Suche włosy wymagają nawilżenia, aby znów mogły wyglądać zdrowo. Pamiętać jednak należy, że nie tylko kosmetyki i zabiegi fryzjerskie są ważne dla poprawienia ich kondycji. Co zatem będzie najlepsze na suche włosy? Przede wszystkim należy zadbać o odżywienie ich "od środka". Aby nasze włosy były mocne, lśniące i nawilżone konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Każdy wie, że dziennie należy przyjmować minimum 2 litry wody, jednak mało kto o tym pamięta na co dzień. A prawidłowe nawodnienie jest kluczem do posiadania silnych i zdrowych włosów, paznokci i skóry. 

Koniecznie należy też zwrócić uwagę na dietę. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, zwłaszcza A i E, ale również kwasów omega, pozwoli na wzmocnienie osłabionych i przesuszonych kosmków. W tym celu na naszym talerzu powinna znaleźć się większa ilość owoców i warzyw, ale także ryby, które są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych. W przypadku znacznych niedoborów można posiłkować się też dostępnymi na rynku suplementami, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. 

Zobacz też: Elektryzujące się włosy to twoja zmora? Znamy prosty sposób, dzięki któremu uporasz się z tym problemem

Domowe maski na suche włosy: przepisy

Przesuszone włosy ratować można na wiele sposobów. Jednym z nich są domowe maski na suche włosy. Mnóstwo receptur znajdziemy w internecie. Oto kilka z nich:

  • maska jajeczna

Do jej przygotowania potrzebujemy 2 żółtka i 3-4 łyżki oleju. Składniki mieszamy i nakładamy na całej długości włosów. Trzymamy około 15-20 minut, po czym obficie spłukujemy wodą, a następnie myjemy głowę szamponem.

  • maska miodowa

Mieszamy ze sobą 100 ml mleka i 2 łyżki płynnego miodu. Nakładamy powstałą mieszaninę na włosy - dokładnie wcieramy ją we włosy i skórę. Spłukujemy po 15 minutach.

Maski na suche włosy: co powinny zawierać?

Maski na suche włosy możemy znaleźć także w drogeriach i aptekach. Różnią się one od odżywek bardziej skoncentrowaną formułą i obecnością aktywnych składników, które intensywnie nawilżają i odbudowują strukturę włosa. Te gotowe kosmetyki zazwyczaj posiadają w swoim składzie tzw. humektanty, czyli substancje, które mają właściwości zatrzymujące wodę (np. gliceryna, miód czy kwas hialuronowy) oraz emolienty, które tworzą warstwę ochronną, zapobiegającą zbyt szybkiej utracie wilgoci oraz szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych (np. olej kokosowy, masło shea, wosk pszczeli itp.).

Zobacz też: Olejek lawendowy - właściwości. Niezbędny na włosy i twarz

Maseczki na suche włosy: sprawdzone receptury

Już nasze babcie stosowały maseczki na suche, słabe i łamliwe włosy. W celu ich wzmocnienia stosowano naturalne, ogólnodostępne składniki. Przykładem takiego kosmetyku jest maseczka z olejkiem rycynowym i naftą, która w widoczny sposób poprawia kondycję włosów, wzmacnia je i sprawia, że mają zdrowy wygląd. Do jej przygotowania potrzebujemy:

  • 3 łyżki nafty kosmetycznej
  • łyżka oleju rycynowego
  • 3 łyżki dowolnej odżywki do włosów. 

Składniki łączymy ze sobą, a powstałą papkę nakładamy na zwilżone włosy. Trzymamy około pół godziny, po czym myjemy włosy szamponem. 

Zobacz wideo Jak pielęgnować włosy zimą? Co zrobić, gdy się elektryzują i nadmiernie przetłuszczają?
Więcej o: