Olejek złodziei: co to jest i dlaczego warto go mieć w swojej kosmetyczce?

Olejek złodziei to w 100 proc. naturalny kosmetyk, który ma mnóstwo zastosowań. Idealnie nadaje się do pielęgnacji, aromaterapii czy masażu.

Olejek złodziei: skład mieszaniny

Olejek złodziei to mieszanina naturalnych olejków eterycznych w odpowiednich proporcjach. Jej sława sięga czasów średniowiecznych, kiedy to wśród ludności krążyły pierwsze receptury na stworzenie tego wyjątkowego specyfiku mającego chronić przed zapadnięciem na dżumę. Obecnie również można trafić na różne przepisy, które pozwalają na samodzielne wytworzenie takiego preparatu. Najczęściej jednak korzystamy z gotowego olejku, który można nabyć w aptekach lub drogeriach. Pamiętać należy zawsze, że skład prawdziwego olejku złodziei powinien być w 100 proc. naturalny - to gwarantuje nam uzyskanie najlepszych efektów jego stosowania. 

Co znajduje się w składzie olejku złodziei? Otóż nie może w nim zabraknąć pięciu olejków eterycznych:

Nikomu nie trzeba udowadniać pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości naturalnych olejów, które obecnie bardzo cenione są w kosmetyce. Odpowiednie ich połączenie daje produkt o wielu zastosowaniach, który można użytkować na wiele sposobów.

Olejek złodziei: właściwości specyfiku

Olejek złodziei swoją popularność zawdzięcza wszechstronnym właściwościom. Stosować mogą go osoby zmagające się z różnymi dolegliwościami i problemami natury kosmetycznej. Najlepiej sprawdza się jako substancja:

  • antybakteryjna - wszystkie jego składniki doskonale radzą sobie z neutralizacją niekorzystnych bakterii
  • rozgrzewająca - olejek goździkowy nadaje mu rozgrzewający charakter, dlatego warto stosować go np. do kąpieli
  • przyspieszająca gojenie - olejek cynamonowy przejawia szczególny wpływ na gojenie różnego typu ran
  • przeciwwirusowa i uśmierzająca dolegliwości bólowe - olejek eukaliptusowy jest odpowiedzialny za radzenie sobie m.in. z wirusem grypy
  • rozluźniająca i odprężająca - tu szczególne znaczenie ma zawartość olejku cytrynowego, który dodatkowo doskonale odkaża.

Olejek złodziei: zastosowanie olejku

Olejek złodziei ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosować można go jako środek do inhalacji, ale także jako dodatek do kąpieli odprężającej przy problemach z mięśniami lub zakwasami, ale też do kąpieli rozgrzewającej np. w czasie przeziębienia. Olejek złodziei doskonale sprawdza się w aromaterapii, można go więc dodawać do kominków zapachowych czy nawilżaczy powietrza. Ze względu na swoją konsystencję może być także z powodzeniem stosowany do masażu rozluźniającego.

Olejek złodziei: przepis na gotowy produkt

Olejek złodziei bez problemu możemy zakupić w drogeriach, aptekach czy za pośrednictwem internetu. Zazwyczaj jest on sprzedawany w opakowaniach o pojemności około 20-50 ml. Możemy go również przygotować samodzielnie w domu. Konieczna jest jednak znajomość jednego z dostępnych przepisów na olejek złodziei. Oto jedna z takich receptur:

Do czystego naczynia wlej kolejno:

  • 40 kropli olejku goździkowego,
  • 30 kropli olejku cytrynowego,
  • 20 kropli olejku cynamonowego, 
  • 15 kropli olejku eukaliptusowego,
  • 15 kropli olejku rozmarynowego.

Wymieszaj wszystko i dozuj odpowiednio: olejek ten jest mocno stężony, więc za każdym razem należy go rozcieńczyć w zależności od sposobu użytkowania.

Zobacz wideo Jak zrobić perfumy?
Więcej o: