Olejek eteryczny eukaliptusowy uzyskuje się z liści eukaliptusa, czyli wiecznie zielonego drzewa, nierzadko dorastającego blisko 130 metrów, występującego w naturze w klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Wspomniane już liście, będące pokarmem dla żyjących w Australii koali, wyróżniają się lodowozielonym kolorem i dużą twardością (uwagę zwraca szczególnie ich skórzasta struktura). Olejek można uzyskać poprzez destylację z parą wodną. Specyfik ten pachnie świeżo, wyraziście i ożywczo. Ma oleistą konsystencję, dzięki czemu nie okazuje się przesadnie gęsty. Od 60 do 80 proc. jego składu zajmuje eukaliptol, a pozostała część to między innymi garbniki, gorycze, triterpeny, flawonoidy, woski oraz żywice.
Na co przyda Ci się olejek eukaliptusowy? Właściwości tego specyfiku są dość różnorodne. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że:
Powszechnie uważa się, że olejek eukaliptusowy jest naturalny i całkowicie bezpieczny w użyciu. Zdarzają się jednak sytuację, w których powinnaś zachować szczególną ostrożność lub w ogóle zrezygnować z jego stosowania. W pierwszej kolejności należy wymienić osoby chorujące na padaczkę, jednocześnie przyjmujące leki pozwalające obniżyć stężenie glukozy we krwi. Kobiety w ciąży, które chciałyby po niego sięgnąć, powinny natomiast koniecznie skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Przyjmuje się ponadto, że olejku z eukaliptusa lepiej unikać w terapii niemowląt i małych dzieci. Niezwykle rzadko wywołuje on reakcje alergiczne, jednak jeśli zmagania z różnymi uczuleniami nie są Ci obce, postępuj z nim ostrożnie i uważnie obserwuj reakcję swojego organizmu.
Przeciwwskazaniami do stosowania olejku eukaliptusowego są ponadto:
Nie wiesz, w czym pomocny okaże się olejek eukaliptusowy? Zastosowanie go przy wielu schorzeniach i dolegliwościach może przynieść Ci prawdziwą ulgę. Jeśli masz problemy z drogami oddechowymi, na przykład męczy Cię katar czy zapalenie zatok, doskonałe będą inhalacje z użyciem olejku eukaliptusowego. W przypadku systematycznego stosowania zdoła rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, dzięki czemu łatwiej Ci ją będzie odkrztusić, a jednocześnie zyskasz możliwość swobodniejszego oddychania. Dodając olejek do kąpieli, uzyskasz świetny sposób na relaks, a także pozbędziesz się stresu nagromadzonego w ciele. Z jego pomocą wykonasz też odprężający masaż. Co więcej, za sprawą tego specyfiku uda Ci się zniwelować przykry zapach potu.
Olejek eukaliptusowy przydaje się także w stosowaniu wewnętrznym. W razie, gdybyś chciała go stosować w formie napoju, musisz go rozcieńczyć z wodą. W takiej postaci okaże się pomocny przy schorzeniach pęcherza i nerek, pomoże również zredukować nieprzyjemny zapach z ust. Olejek z eukaliptusa bywa też częstym składnikiem pastylek zwalczających ból gardła. Co więcej, płucząc nim gardło, wspomagasz leczenie grypy i przeziębienia.