Zaskórniki zamknięte - charakterystyka i sprawdzone sposoby ich oczyszczania

Zaskórniki zamknięte to problem, który dotyka nie tylko osoby młode, ale i te dojrzałe. Jak się okazuje, zaskórniki są często wystepującymi zmianami skórnymi. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić i poznaj przyczynę ich powstawania.
Zobacz wideo Jak pielęgnować skórę po treningu?

Oczyszczanie i nawilżanie twarzy to ważny etap codziennej pielęgnacji skóry. Niestety, czasem mimo chęci, pojawiają się problemy. Jednym z nich są zaskórniki zamknięte - czym są?

Czym są zaskórniki zamknięte i jak wyglądają?

Zaskórniki zamknięte tworzą się poprzez nieprawidłowy proces złuszczania się naskórka oraz nadmierne magazynowanie się sebum. Poprzez ten proces dochodzi do powstania specyficznych grudek. Zaskórniaki typu zamkniętego charakteryzują się tym, że są widoczne spod warstwy skórnej. Mają one postać "białawych grudek". Często pojawiają się one w przypadku cery mieszanej i tłustej.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Środki kosmetyczne jako profilaktyka

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych w skuteczny sposób? Na szczęście jest co najmniej kilka sprawdzonych metod. Jednak zanim przejdziemy bezpośrednio do pielęgnacji kosmetycznej, istotnym jest, aby zająć się nieco inną stroną zapobiegania ich powstawianiu. Mianowicie chodzi tutaj o odpowiednią dietę. Samo stosowanie preparatów nie wystarczy, ponieważ kosmetyki będą działać jedynie na objawy, ale nie zwalczą problemu od środka.

Przyczyny powstania zaskórniaków mogą być różne. Oto kilka z nich:

  • nadmierna ilość słodyczy,
  • problemy hormonalne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zbyt tłusta i ciężkostrawna dieta,
  • nietolerancje pokarmowe.

Kiedy już uda nam się znaleźć przyczynę, warto jest udać się do dietetyka albo naturoterapeuty, który pomoże nam dobrać właściwą dietę oraz suplementację. Kolejnym krokiem jest detoks organizmu. Co prawda zima nie jest zbyt dobrą porą na oczyszczanie, niemniej jednak warto jest to wykonać późnym latem albo wiosną.

Odpowiednia higiena i pielęgnacja to kolejny krok do tego, żeby wyzbyć się niechcianych zaskórniaków. Kiedy przymierzamy się do zakupu środków kosmetycznych warto jest zwrócić uwagę na to, aby służyły one bezpośrednio do mycia, jak i peelingowania twarzy. Preparaty tego typu powinny mieć działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz powinny usuwać nadmiar sebum.

Drugą kwestią, o której należy napisać, to zbyt częste mycie twarzy, które nie tylko nic nie daje, ale i może przyczynić się do zwiększenia naszego problemu. Standardowo powinniśmy myć twarz około dwóch razy dziennie. Wówczas nasza naturalna warstwa skóry jest w stanie w pełni pracować bez żadnych zaburzeń.

Zaskórniki zamknięte - zabiegi kosmetyczne

Oprócz stosowania specjalistycznych preparatów ważne jest, aby pielęgnacja była wzbogacona o odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich jest oczyszczanie manualne. Zabieg możemy wykonać samodzielnie w domu albo u profesjonalnej kosmetyczki. Polecane zabiegi kosmetyczne w przypadku zaskórniaków to:

Dwa pierwsze zabiegi mogą być wykonane tylko i wyłącznie pod okiem wyszkolonej kosmetyczki.

Zaskórniki zamknięte na twarzy - dlaczego mogą się pojawiać?

Zaskórniki zamknięte na twarzy to nie tylko przyczyna nadmiernego sebum. Nasze ciało jest niczym wielki serwis informacyjny. Zewnętrzne objawy (w tym zaskórniki) mogą świadczyć o problemach z wewnętrznymi narządami. Poniżej przedstawiamy "mapę twarzy", która wskaże z jakimi problemami się borykasz. Oto i ona:

  • czoło - jeżeli niedoskonałości pojawiają się w tej części twarzy, powinieneś wiedzieć, że strefa ta jest związana z problemami trawiennymi oraz niewłaściwą pracą jelit. Zazwyczaj problem ten jest związany ze zbyt dużą ilością cukru w diecie oraz z fast foodami. Innym powodem jest nadmierny stres oraz rozchwiany tryb życia.
  • okolica nad brwiami - zaskórniki w tym miejscu są oznaką obniżonej odporności.
  • obszar pomiędzy brwiami - problemy z wątrobą.
  • pod oczami - problemy z układem moczowym.
  • okolice nosa - zła praca serca, podwyższony poziom cholesterolu, złe ciśnienie krwi. Obszar ten wskazuje, także na nadmierny stres, zbyt dużą ilość cukrów w diecie oraz może wskazywać nietolerancje pokarmowe.
  • policzki - problemy z wątrobą, żołądkiem, niewłaściwa dieta, alergie pokarmowe.

Zaskórniki zamknięte na brodzie - o czym to świadczy?

Może dla wielu okazać się to dziwne, ale prawdopodobnie jest to związane z problemami stomatologicznymi. Jeżeli na Twojej brodzie pojawią się niedoskonałości, udaj się do dentysty, aby sprawdzić stan swojego uzębienia oraz jamy ustnej.

Zaskórniki zamknięte na ciele - co chce "powiedzieć nam nasze ciało"?

Zaskórniki zamknięte na ciele to kolejny z objawów, którego nie powinniśmy lekceważyć. Tłusta skóra może być spowodowana co najmniej kilkoma czynnikami. Po pierwsze:

  • złą dietą, która jest bogata w tłuszcze oraz cukier,
  • nadmiernym stresem,
  • nietolerancjami oraz alergiami,
  • problemami trawiennymi.

Jeżeli zauważasz u siebie zmiany tego typu, warto jest dokonać analizy swojego codziennego życia. Przypatrz się, co masz na talerzu oraz jak wygląda harmonogram dnia. Rozważ zmianę swoich nawyków. Postaraj się zadbać o to, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu.

Więcej o: