Olejek kamforowy jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o leczenie zapalenia ucha. Ponadto cechuje się on szeregiem innych zastosowań. W jakim celu można stosować olejek kamforowy?
Olejek kamforowy ma niezwykle szerokie zastosowanie. Jednak zanim przejdziemy do jego mocnych stron, należy przyjrzeć się temu, z czego jest wytworzony i gdzie sięgają jego początki. Olejek kamforowy, jak nie trudno jest się domyślić, jest wytłaczany z kamfory - organicznego związku pochodzenia roślinnego. Naturalnie występuje w drewnie cynamonowca kamforowego. Roślinę możemy znaleźć w Azji, Afryce, Australii, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych. Olejek uzyskuje się bezpośrednio z kory oraz korzeni rośliny.
Jeżeli chodzi natomiast o zastosowanie olejku, to używa się go wspomagająco w leczeniu:
Olejek kamforowy dodaje się także to kosmetyków, takich jak: mydła, dezodoranty i balsamy.
Olejek kamforowy ma bardzo wszechstronne właściwości:
Wielu z nas zna olejek kamforowy jeszcze z czasów dzieciństwa - wtedy stosowany był on głównie przy stanach zapalnych ucha. Olejek rozgrzewa ucho i przyspiesza powrót do zdrowia. Łagodzi ból i udrażnia przewód słuchowy.
Cena olejku kamforowego uzależniona jest przede wszystkim od miejsca zakupu. Możemy go nabyć w aptece albo w sklepie zielarskim. W tym miejscu należy podkreślić, że mamy do dyspozycji dwa rodzaje olejków kamforowych. Możemy wyróżnić: olejek naturalny oraz olejek syntetyczny. Ten pierwszy zakupimy za około 20 złotych, z kolei drugi - za kilka złotych.
Kiedy decydujemy się na używanie olejku kamforowego musimy mieć na uwadze fakt, że kamfora stosowana w dużych ilościach wykazuje działanie toksyczne. Objawami takiego stanu rzeczy są:
Niezależnie od tego, czy kamfora jest naturalna czy też syntetyczna, powinna być stosowana zewnętrznie. Należy pamiętać, także o tym, aby nie stosować tego typu preparatu na otwarte rany. W takich sytuacjach może on łatwo przenikać do krwiobiegu, co może działać toksycznie na organizm. Oprócz pozytywnych aspektów olejku kamforowego, należy wskazać, także przeciwwskazania. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na dany preparat. Jeżeli chodzi natomiast o kobiety w ciąży i karmiące, to kamfora może być stosowana tylko i wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.