Dlaczego łupież powraca zimą? Jak zadbać o włosy, by cieszyć się piękną fryzurą w chłodne dni

Łupież to powszechna i dość kłopotliwa choroba skóry głowy. Niejeden z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył tej przykrej dolegliwości. Problem ten często powraca w okresie zimowym. Jak sobie z nim radzić?

Wygląda bardzo nieestetycznie, a żeby się go pozbyć musisz cierpliwie stosować kurację i czekać nawet kilka tygodni na widoczne efekty. Gdy już myślisz, że się go pozbyłaś na dobre, nadchodzi zima, a z nią wraca twój wróg - łupież.  

Dlaczego najczęściej zimą łupież pojawia się na włosach?  

Przyczyny nawracającego łupieżu mogą być różne, a jedną z nich jest duża różnica temperatur. Niska temperatura na zewnątrz, ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach powodują, że skóra traci wilgotność i zaczyna się łuszczyć. Noszenie czapki również nie pomaga, a wręcz sprzyja nawracaniu łupieżu. Grube czapki i kapelusze pocierają skórę głowy, powodując nadmierne jej łuszczenie się. Nakrycia głowy mocno ogrzewają skórę i ograniczają dostęp powietrza, co sprzyja wytwarzaniu większej ilości łoju a w konsekwencji namnażaniu drożdżaków, które są bezpośrednią przyczyną łupieżu.  

Zobacz wideo Jak sobie poradzić z zimowym łupieżem? O czym trzeba pamiętać? [#HomeBeauty]

Miodowy blond to hit koloryzacyjny na wiosnę. Jak osiągnąć ten efekt? Miodowy blond, czyli najmodniejsza koloryzacja włosów. Odmładza i jest bardzo stylowa

Jak dbać o włosy zimą, aby uniknąć łupieżu?  

Aby zapobiec łupieżowi należy stosować nawilżające szampony. Podczas codziennej pielęgnacji nie zapominajmy o skórze głowy. Możemy wykonać delikatny masaż, który zwiększy ukrwienie głowy i pomoże usunąć martwy naskórek. Pomoże w tym także regularny peeling skóry głowy i szczotkowanie włosów. Dla osób z nawracającym łupieżem polecane jest także olejowanie skóry głowy. Oleje, które sprawdzają się w walce z łupieżem to m.in. olej rycynowy, olej kokosowy, olej jaśminowy, olej z czarnuszki, olej laurowy. 

Wylewasz wodę po ziemniakach? To błąd! Sprawdzi się jako kosmetyk do włosów Ta domowa maseczka zdziała cuda. Zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza ich porost

Zapobiec łupieżowi pomoże także odpowiednie nawilżanie pomieszczenia podczas snu i picie dużej ilości wody. Zalecane jest ograniczenie spożycia cukru, który sprzyja namnażaniu się grzybów drożdżopodobnych. 

Więcej o: