Demakijaż. Jakimi kosmetykami skutecznie oczyścimy skórę twarzy?

Demakijaż twarzy to podstawa pielęgnacji. Jeśli chcesz cieszyć się nieskazitelną cerą, nie powinnaś o nim zapominać. Wiesz, jak go poprawnie wykonać?

Jeśli zdarza ci się zapomnieć o demakijażu twarzy i oczu, to koniecznie powinnaś zmienić swoje nawyki. Bez względu na to, czy cały dzień miałaś na sobie makijaż, czy nie, powinnaś temu rytuałowi poświęcić sporo uwagi. Zwłaszcza jeśli zależy ci na zdrowej, promiennej cerze. Jak zatem wykonać poprawny demakijaż? Jakich kosmetyków użyć?

Chusteczki do demakijażu, płyn micelarny czy żel? Czego używać, aby oczyścić cerę?

Zacznijmy od tego, jakie są skutki niedokładnie wykonanego demakijażu. Niedoskonałości, szary koloryt, podrażnienia, a nawet zmarszczki – tak właśnie reaguje nasza cera, gdy nie poświęcamy jej zbyt dużo uwagi. Także jeśli myślisz, że zmycie makijażu wieczorem, to strata czasu, jesteś w błędzie. Potraktuj te kilka minut jako inwestycję w dłuższą młodość twojej skóry.  

Zobacz wideo Zimowa pielęgnacja twarzy - te składniki mogą dużo zmienić

Jeśli chcesz szybko zmyć makijaż, przydadzą ci się chusteczki do demakijażu. Nie potrzebujemy tu wody ani wacików. Chusteczki są nasączone płynem, który usuwa makijaż - wystarczy wytrzeć twarz i gotowe. To świetna opcja, jeśli jesteśmy w podróży i chcemy ograniczyć ilość kosmetyków w naszej walizce. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Chusteczka do demakijażu nie oczyści dokładnie cery. Na twarzy pozostaną resztki kosmetyków, co skutkuje zatkanymi porami i podrażnieniami.  

Olejek jojoba polecany jest do pielęgnacji suchej skóry. Zdjęcie ilustracyjne Olejek jojoba - właściwości i działanie. Na co pomoże i jak go stosować?

Lepszym rozwiązaniem jest oczyszczanie skóry płynem micelarnym. Dzięki niemu unikniemy podrażnień zwłaszcza cery wrażliwej. Niestety przy tym sposobie demakijażu popełniamy najwięcej błędów. Demakijaż płynem micelarnym będzie skuteczny, gdy użyjemy dużej ilości wacików. Skórę należy zmywać do momentu, aż ostatni wacik pozostanie całkowicie czysty. Nie jest to ekologiczne, a do tego czasochłonne. Spróbujcie więc zastosować metodę mieszaną: oczy i usta zmywamy płynem micelarnym, a całą twarz żelem lub pianką.  

Do cery tłustej i mieszanej sprawdzą się żele. Usuwają ze skóry nadmiar łoju, oczyszczają ją i ściągają rozszerzone pory. 

Ważne jest, żeby po oczyszczeniu skóry zastosować tonik, który wyrówna pH skóry i wyciszy ewentualne podrażnienia. Tonik zakwasza pH, dzięki czemu bakterie na skórze wolniej się namnażają. Unikniemy dzięki temu zaczerwienień i podrażnień. Toniki warto zmieniać - po skończeniu dwóch opakowań, zmieńmy kosmetyk na inny, aby flora bakteryjna i gruczoły łojowe nie przyzwyczaiły się do tych samych substancji aktywnych. Potem możemy wrócić do ulubionego kosmetyku tonizującego. 

Maseczki oczyszczające możesz przygotować ze składników, które już masz w domu Maseczki oczyszczające. Jak przygotować maseczkę do twarzy w domu?

Jak wykonać demakijaż olejami?

Oil cleansing method to dokładne oczyszczanie skóry olejami na sucho. Olej trzeba nałożyć na twarz, wmasować w skórę (także powiek, co nie dla każdego jest dobre), a następnie przyłożyć do twarzy ręcznik wcześniej zanurzony w bardzo ciepłej wodzie. Pod wpływem temperatury pary wodnej podkład, pomadka, róż i puder zmieszane z sebum zostają usunięte z twarzy. Następnie należy ponownie wmasować olej w skórę, ale tym razem oczyścić ją ręcznikiem zanurzonym w zimnej wodzie. To pozwoli domknąć pory.

Więcej o: