Wrastanie paznokci to sytuacja, kiedy boczna krawędź płytki zaczyna wbijać się skórę znajdującą się po boku, czyli tak zwany wał paznokciowy. To dolegliwość, która często powoduje ból i prowadzić może do powstania stanu zapalnego wymagającego interwencji lekarza. Przyczyn wrastania płytki jest wiele, jednak na większość z nich mamy wpływ, dzięki czemu możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego problemu. Do głównych powodów wrastających paznokci zaliczamy:
Wrastaniu paznokci można zazwyczaj zapobiec, jednak co zrobić, kiedy zauważymy, że mimo to, paznokieć zaczyna się wbijać w skórę i powoduje dyskomfort? Jeśli jest to początkowa faza, możesz spróbować domowych sposobów. Warto jednak działać szybko, gdyż jeśli już rozwinie się infekcja, należy bezzwłocznie udać się po poradę do specjalisty.
Wrastające paznokcie są powodem dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych. W początkowej fazie można jednak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Z pomocą przyjdzie nam sól. Najlepiej sięgnąć po sól bocheńską, czyli jodowo-bromową, która zaliczana jest do soli leczniczych. Moczenie wrastającego paznokcia w wodzie z dodatkiem soli powinno skutecznie zmiękczyć skórę wokół paznokcia, a także zadziałać przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wykonuj tę czynność dwa razy dziennie przez około 15-20 minut. Oprócz soli, do takiej kąpieli, możesz użyć również szarego mydła, które wykazuje działanie antybakteryjne. Po zakończeniu moczenia, włóż pod wrastający paznokieć kawałek gazy lub sterylnej waty, dzięki czemu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w skórę. Powtarzaj do momentu, kiedy paznokieć zacznie rosnąć normalnie.
O czym należy pamiętać, by zminimalizować ryzyko ponownego wrastania paznokcia? Oto zasady, o których warto pamiętać: