Wrastające paznokcie to wstydliwy problem? Jest na to banalnie prosty sposób! Z pomocą przyjdzie sól

Wrastające paznokcie to nie tylko bolesna, lecz także wstydliwa dolegliwość, z którą boryka się wiele osób. Nieleczona może prowadzić do stanu zapalnego, który wymagać będzie interwencji chirurgicznej. Jak tego uniknąć, stosując domowe sposoby? Z pomocą przyjdzie m.in. sól.
Zobacz wideo Sprawdzone sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci

Wrastanie paznokci to sytuacja, kiedy boczna krawędź płytki zaczyna wbijać się skórę znajdującą się po boku, czyli tak zwany wał paznokciowy. To dolegliwość, która często powoduje ból i prowadzić może do powstania stanu zapalnego wymagającego interwencji lekarza. Przyczyn wrastania płytki jest wiele, jednak na większość z nich mamy wpływ, dzięki czemu możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego problemu. Do głównych powodów wrastających paznokci zaliczamy:

 • noszenie zbyt małych butów
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci
 • wycinanie brzegów paznokcia
 • skaleczenie wału paznokciowego, np. przy wycinaniu skórek
 • infekcje grzybicze
 • urazy stóp i paznokci
 • nadwaga
 • genetyczna predyspozycja 

Wrastaniu paznokci można zazwyczaj zapobiec, jednak co zrobić, kiedy zauważymy, że mimo to, paznokieć zaczyna się wbijać w skórę i powoduje dyskomfort? Jeśli jest to początkowa faza, możesz spróbować domowych sposobów. Warto jednak działać szybko, gdyż jeśli już rozwinie się infekcja, należy bezzwłocznie udać się po poradę do specjalisty.

Wrastające paznokcie to wstydliwy problem? Jest na to banalnie prosty sposób! Z pomocą przyjdzie m.in. sól

Wrastające paznokcie są powodem dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych. W początkowej fazie można jednak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Z pomocą przyjdzie nam sól. Najlepiej sięgnąć po sól bocheńską, czyli jodowo-bromową, która zaliczana jest do soli leczniczych. Moczenie wrastającego paznokcia w wodzie z dodatkiem soli powinno skutecznie zmiękczyć skórę wokół paznokcia, a także zadziałać przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wykonuj tę czynność dwa razy dziennie przez około 15-20 minut. Oprócz soli, do takiej kąpieli, możesz użyć również szarego mydła, które wykazuje działanie antybakteryjne. Po zakończeniu moczenia, włóż pod wrastający paznokieć kawałek gazy lub sterylnej waty, dzięki czemu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w skórę. Powtarzaj do momentu, kiedy paznokieć zacznie rosnąć normalnie.

Jak zminimalizować ryzyko wrastania paznokci? Domowe sposoby na wrastający paznokieć

O czym należy pamiętać, by zminimalizować ryzyko ponownego wrastania paznokcia? Oto zasady, o których warto pamiętać:

 1. Paznokcie przycinaj zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.
 2. Wystrzegaj się zbyt krótkiego obcinania płytki paznokcia.
 3. Nie wyrywaj zadartych skórek wokół paznokcia.
 4. Nie noś zbyt małych butów.
Więcej o: