Elektryzujące się włosy - jak sobie z nimi radzić?

Elektryzujące się włosy to problem, który dotyka wielu z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zakładanie ubrań przez głowę czy noszenie czapki sprzyja elektryzowaniu się włosów. Co zrobić, by tak się nie działo? Jak poradzić sobie z problemem elektryzujących się włosów?

Sposoby na elektryzujące się włosy

Niemal każdy, kogo dotyka ten problem, próbuje znaleźć skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy. Podpowiadamy: niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Właściwe mycie, odżywienie i nawilżenie włosów, a także optymalne ich suszenie, czesanie i stylizacja mogą zdecydowanie zniwelować nasz problem z elektryzującymi się włosami.

  • Pielęgnacja włosów

W pielęgnacji włosów elektryzujących się najważniejszą zasadą jest niedopuszczanie do ich przesuszenia. Warto pamiętać o regularnym ich nawilżaniu i odżywianiu, stosując kosmetyki o działaniu nawilżającym i regenerującym. Raz w tygodniu dobrze jest nałożyć na włosy maskę nawilżającą lub olejować włosy. Regularne olejowanie włosów może dobrze wpłynąć na ich kondycję. Wskazane jest również używanie raz w tygodniu szamponu oczyszczającego włosy. Pamiętajmy, że szczególnie noszenie czapek sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Jeśli nasze włosy zbyt mocno się przetłuszczają – myjmy je codziennie, delikatnym szamponem dostosowanym do potrzeb naszych włosów.

  • Odpowiednie mycie włosów

W myciu włosów ważne jest nie tylko to, jakiego kosmetyku do ich oczyszczania i pielęgnacji użyjemy, ale również temperatura wody, którą włosy płuczemy. Wysoka temperatura otworzy łuski włosa, zwiększając ich podatność na tarcie. Dlatego wskazane jest mycie włosów w letniej wodzie bądź spłukanie ich na koniec chłodniejszą wodą w celu domknięcia łusek włosów.

  • Suszenie włosów

Nie ulega wątpliwości, że włosy należy starannie wysuszyć, zanim wyjdzie się na dwór, zwłaszcza zimą. Idealnie byłoby wysuszyć włosy naturalnie, bez użycia suszarki, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Jeśli więc już musimy skorzystać z suszarki, warto suszyć włosy chłodnym nawiewem – co prawda proces ten potrwa dłużej, ale nie narazimy się na zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. Warto też zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji powietrza, która podczas suszenia emituje jony ujemne, co prowadzi do neutralizacji dodatnich ładunków powstałych we włosach, a tym samym zmniejsza ryzyko ich elektryzowania się.

  • Odpowiednie czesanie

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czesanie włosów plastikową szczotką z gumowymi zakończeniami, bądź grzebieniem z tworzywa sztucznego, może potęgować elektryzowanie się włosów. Szczotka czy grzebień nie powinny być wykonane z materiałów syntetycznych, a z organicznych. Dlatego najlepiej sięgać po szczotki z naturalnym włosiem, czy też grzebienie wykonane z drewna bądź masy rogowej, z szerokim rozstawem zębów. Istnieją również szczotki z funkcją jonizacji, które podobnie jak suszarka z jonizacją zneutralizują dodatnie ładunki, zapobiegając tym samym elektryzowaniu włosów. Jeśli jednak nie mamy takiej szczotki, możemy nanieść na grzebień lub szczotkę odrobinę preparatu antystatycznego, bądź spryskać przyrząd, którym czeszemy włosy lakierem do włosów.

  • Stylizacja włosów

Stosując odpowiednie preparaty do stylizacji włosów również możemy zmniejszyć ryzyko elektryzowania się włosów. W końcówki włosów można wetrzeć preparat emolientowy, który z jednej strony stworzy warstwę ochronną zapobiegającą utracie wody, z drugiej dociąży włosy, przez co trudniej będzie im się unieść. Użycie takich środków do stylizacji włosów, jak pianka czy żel, poprzez uzupełnienie ubytków w strukturze włosa, również zwiększy ich masę, co utrudni im stawanie dęba. Istnieją również specjalne spraye, które jednocześnie nawilżają włosy, jak i redukują ich elektryzowanie, czasem dodatkowo zapewniając im utrwalenie. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem zapobiegania elektryzowaniu się włosów jest spryskanie ich delikatnie lakierem do włosów. Lakierem można też spryskać wnętrze czapki.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Wiemy już, jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów, ale właściwie dlaczego włosy się elektryzują? Działają tu prawa fizyki. Włosy pod wpływem tarcia, na przykład podczas czesania, zakładania ubrań czy noszenia czapki, ładują się dodatnio. Naładowane dodatnio włosy odpychają się wzajemnie i podnoszą w charakterystyczny sposób. Sprzyja temu noszenie czapek, wykonanych z wełny i włókien sztucznych, czyli przenoszących jony dodatnie. Podatność na naładowanie i podnoszenie się jest zdecydowanie większa w przypadku włosów przesuszonych i zniszczonych, stylizowanych na gorąco.

Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji włosów (nawilżania ich), płukania ich letnią wodą i suszenia ich przy użyciu chłodnego strumienia powietrza, nasze włosy nadal stają dęba, możemy zastosować jedną z awaryjnych metod radzenia sobie z elektryzowaniem się włosów:

  • zwilżyć dłonie i przeciągnąć nimi po włosach,
  • rozetrzeć w dłoniach odrobinę kremu do rąk bądź balsamu do ciała i przeciągnąć nimi po włosach,
  • spryskać włosy lakierem.

Niektórzy twierdzą również, że pomocne może być płukanie włosów w wodzie gazowanej lub też w mieszance octu jabłkowego i wody (w proporcjach 1 do 1). Na pewno też warto unikać materiałów syntetycznych i sięgać po odzież z materiałów naturalnych.

Zobacz wideo Jak pielęgnować włosy zimą? Co zrobić, gdy się elektryzują i nadmiernie przetłuszczają?
Więcej o: