W okresie dojrzewania większość nastolatków poszukuje odpowiedzi na pytanie: ''co na trądzik młodzieńczy będzie najlepsze?''. Dolegliwość ta, widoczna na twarzach wielu młodych ludzi, często spędza im sen z powiek, dodatkowo wpędzając w kompleksy i powodując zaburzenia poczucia własnej wartości. Przede wszystkim jest jednak bardzo uciążliwa, a wykwity pojawiają się nie tylko na twarzy czy dekolcie, czyli miejscach najbardziej widocznych, ale także na ramionach i plecach. Bez odpowiedniej pielęgnacji oraz leczenia zmiany te mogą przerodzić się w stan zapalny, a nawet pozostawić po sobie nieestetyczne blizny – pamiątkę na całe życie.
Choć za pojawienie się dolegliwości skórnych odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania, to trądzikowi młodzieńczemu sprzyjają również: nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, brak prawidłowej pielęgnacji skóry oraz opalanie się. Dlatego, gdy tylko pojawią się pierwsze wypryski bądź zaskórniki na skórze, warto wprowadzić kilka zmian w swoim życiu. By pozbyć się problemu – a przynajmniej nie ryzykować jego nasilenia – należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim: odpowiednio pielęgnować skórę.
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem, to głównie:
Jeśli jednak, mimo należytej dbałości o cerę, młody człowiek nadal uskarża się na trądzik młodzieńczy, dermatolog może się okazać jego jedyną deską ratunku. Specjalista dobierze leczenie odpowiednie do stanu skóry i nasilenia zmian skórnych, może też zlecić konsultację endokrynologiczną. Skuteczne może być zarówno leczenie miejscowe, jak i ogólne. Zwykle rozpoczyna się od dobrania leków do stosowania miejscowo. Jeśli trądzik ma łagodną postać, można zacząć od leczenia jednym preparatem, który należy nakładać na większą powierzchnię skóry, a nie punktowo na same wykwity. Zazwyczaj jednak konieczne jest zastosowanie leków o różnym, uzupełniającym się działaniu.
Do miejscowego leczenia trądziku zwykle stosuje się:
Jeśli leczenie miejscowe nie jest wystarczająco skuteczne, lekarz włącza antybiotykoterapię doustną – lekiem pierwszego rzutu jest tetracyklina, a pacjentom z nietolerancją tetracyklin podaje się makrolidy. Kolejnym krokiem może być podanie retinoidów doustnie. W najcięższych przypadkach stosuje się doustną izotretynoinę, która oddziałuje na wszystkie czynniki powodujące trądzik. Dodatkowo ma ona korzystny wpływ na redukcję blizn.
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy mogą skutecznie wspomóc leczenie farmakologiczne, a w łagodnym przebiegu schorzenia będą doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji cery trądzikowej. Do najpopularniejszych należą napary ziołowe, ale także domowe maseczki z nie zawsze oczywistych składników.
Zobacz też: Domowy sposób na przebarwienia i trądzik - maseczka z kurkumy
Do przeciwdziałania trądzikowi warto wykorzystać:
Zobacz też: Maseczka z sody - na co pomoże? Przepis na maseczkę z sody z cytryną, miodem lub olejem kokosowym