Trądzik przez noszenie maseczki ochronnej? Podpowiadamy, co zrobić, by uniknąć maskne

Maskne to nowy termin. Odnosi się on do wyprysków, które powstają wskutek noszenia maseczek ochronnych. Termin powstał z połączenia dwóch angielskich słów - mask oraz acne. Co możesz zrobić, aby uniknąć tego problemu? Mamy kilka wskazówek.

Zauważyliście, że w ostatnich miesiącach na waszej twarzy częściej pojawiają się niedoskonałości? Nie jesteście w tym odosobnieni. W trakcie pandemii zauważono wzrost problemów skórnych. Stworzono nawet specjalny termin maskne z połączenia dwóch angielskich słów - mask (maseczka) oraz acne (trądzik). - To jak najbardziej realny problem - powiedziała w rozmowie z BBC dermatolog z Yale School of Medicine dr Mona Gohara.

Maskne - co to takiego?

Maskne to trądzik mechaniczny, który powstaje wskutek przenoszenia na twarz zanieczyszczeń. Charakteryzuje się przede wszystkim zaskórnikami otwartymi lub zamkniętymi. Występuje głównie na brodzie, policzkach, nad ustami oraz na linii żuchwy. Są to więc rejony twarzy, które przykrywa maseczka ochronna.

Zobacz wideo Jak uniknąć maskne?

Jak dbać o skórę w czasie pandemii?

O czym należy pamiętać, aby uniknąć takich problemów skórnych? Oto kilka wskazówek, dzięki którym możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku. 

  • Regularnie zmieniaj maseczki ochronne. Jeśli spędzasz wiele godzin poza domem, weź ich ze sobą nawet kilka, by często je zmieniać.
  • Staraj się nie dotykać skóry twarzy rękoma. 
  • Codzienne oczyszczanie twarzy to podstawa. Używaj delikatnych żeli lub pianek, które oczyszczą, ale nie przesuszą skóry.
  • Jeśli nosisz makijaż, pamiętaj o dwuetapowym oczyszczaniu twarzy. Pierwsze mycie, które wykonujemy za pomocą olejku, zbiera różne zanieczyszczenia, które osadzają się na naszej twarzy przez cały dzień. Jednak dopiero następny produkt (pianka lub żel do mycia twarzy) dociera do głębszych warstw skóry, które wcześniej były ukryte pod warstwą zanieczyszczeń. Więcej na temat tej metody dowiesz się z naszego artykułu >>
  • Zrezygnuj z maseczek, które wykonano ze sztucznych materiałów (takich jak na przykład poliester). Znacznie lepsze dla naszej skóry są te bawełniane lub jedwabne.
  • Jeśli korzystasz z maseczek ochronnych wielorazowego użytku, pamiętaj o tym, by prać je w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Po praniu, aby zabić wszelkie bakterie, maseczkę należy wyprasować.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: