5 domowych sposobów na zajady. Sprawdź, jak szybko sobie z nimi poradzić

Zajady to nie tylko problem estetyczny. Bolesne i piekące pęknięcia umiejscowione w koncikach ust, to przykra i dość powszechna dolegliwość. Jak sobie radzić z zajadami w domowym zaciszu? Poznaj 5 skutecznych sposobów.

Pieczenie, ból i nieestetyczne, pękające strupki w kącikach ust, to zmora wielu z nas. Nieleczone zajady mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Jak sobie szybko z nimi poradzić? Zanim sięgniesz po medykamenty apteczne, warto wypróbować kilka domowych sposobów. 

Zajady - czym są i jakie są przyczyny ich powstawania? 

Zajady to zapalenie kącików ust, objawiające się pieczeniem i bólem. Następstwem tego są powstające rany i pękające strupki. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, powinniśmy natychmiast podjąć leczenie. W przeciwnym wypadku mogą pozostać nieestetyczne blizny. Jeżeli zajady często powracają, warto udać się na konsultację do lekarza, ponieważ może to być symptom poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Głównymi przyczynami zajadów są:

  • niedobór witamin z grupy B (głównie witaminy B2)
  • infekcja bakteryjna (wywołana m.in. przez paciorkowce)
  • spadek odporności
  • antybiotykoterapia
  • otyłość
  • zakażenie spowodowane przez drożdżaki
  • drażnienie śluzówek wokół jamy ustnej (m.in. przez aparat ortodontyczny
Zobacz wideo Jak pielęgnować suche i spierzchnięte usta?

Domowe sposoby na zajady

Nie musimy od razu kupować leków z apteki, żeby pozbyć się zajadów. Domowe sposoby są równie szybkie i skuteczne. Co najlepiej sprawdzi się na zajady? 

Miód
Miód ma działanie kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza gojenie zajadów. Smaruj kąciki ust kilka razy dziennie, złagodzisz ból i pieczenie. 

Czosnek
To najlepszy naturalny antybiotyk - ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Na zmiany chorobowe w obrębie śluzówek można go stosować miejscowo - po roztarciu nałóż go na popękane kąciki ust i pozostaw na około 15 minut. 

Drożdże
To jeden z najczęstszych trików, które stosowały już nasze babcie. Zawarta w nich witamina B pomaga rozprawić się z zajadami. Drożdżami możesz leczyć tę dolegliwość na dwa sposoby: nałożyć na bolące miejsca zrobioną z nich papkę i przytrzymać około 20 minut lub pijąc łyżeczkę świeżych drożdży ze 100 ml ciepłego mleka i małą łyżeczką cukru. Tak przygotowany napój najlepiej spożywać przez 7 dni. 

Ogórek
Kolejnym sprawdzonym sposobem na zajady są plasterki ogórka. Jego sok doskonale łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia. 

Aloes
O jego leczniczych właściwościach słyszałaś na pewno nie raz. Świetnie działa także na zajady. Zapobiega namnażaniu się bakterii i przyśpiesza regenerację skóry. Wystarczy, że zmiksujesz 4 liście aloesu i zalejesz je szklanką wrzątku. Parz zmiksowane liście przez kilka minut, po czym przecedź napar i wlej do ciemnej buteleczki. Chore kąciki ust oraz okolice przemywaj miksturą kilka razy dziennie.

Więcej o: